Mikä herättää

ihailua?

Ketä ihailet?

9

1279

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja rehellisyys

      Kun joku on suoraselkäinen ja rehellinen, hänen kanssaan on kiva olla ystävä. Kieroilu ja epärehellisyys saavat ihmisen menettämään uskon.

      Joskus mietin onko vaikkapa luokkakaverini suoraselkäisiä. Yhden asian tiedän. Tein harjoittelua sellaisessa paikassa, jossa pomo oli oikeudenmukainen ja suoraselkäinen ja se ilmapiiri oli ihana työskennellä! Kunpa tuollaisia työyhteisöjä voisi olla enemmän!

      • ja kilteyttä

        Ihailen myös ihmisten rehellisyyttä ja sitä, että uskaltaa olla suoraselkäinen. Inhoan ihmisiä, jotka vain vihjailevat asioista ja ihmisiä, jotka ilkeilevät huumorilla, niin että se ei ole enää huumoria, vaan lähinnä ilkeilyä ja toisen mielen pahoittamista. Tuollainen on aika outoa käytöstä. Tykkään sellaisista ihmisistä, jotka ovat ystävällisiä, huolettomia ja huumorilla EI satuteta ketään. Esimerkiksi joskus pienten lasten hassut jutut ovat sellaisia, että tuollainen huumori ei satuta. Kyllä aikuisetkin osaavat kertoa sellaisia vitsejä ja pitää fiksusti hauskaa ilman vahingonilo, sillä vahingonilo ei ole paras ilo, vaan sellainen hersyvä hauskuus, että kaikilla on hauskaa.

        Joku joskus sanoi, että kun ilkeily on pinnalla, niin olisi kiva myös kuulla toisenlaisia juttuja. Joo, sellaisia asioita tai hersyvää ja helisevää naurua, joka tulee suoraan sydämestä. Johonkin asti voi kiusoitella toista, mutta täytyy hahmottaa raja, jota ei saa ylittää, koska silloin on loukannut toista.

        Kilttikin ihminen voi olla silti hyvin määrätietoinen eikä mikään epävarma tai empivä. Sellaista aitoa ystävällisyyttä muita kohtaan. :)

        -jami-


    • ovat sinut

      itsensä kanssa, joilla on selkeyttä elämässä.
      Ihmisiä jotka selviävät läpi elämänsä ja uskaltavat katsoa menneeseenkin ilman suuria katumuksia.
      Ihmisiä jotka ymmärtää hetken tärkeyden.

      • samaa mieltä

        Sinäpä sen sanoit.
        Aika jännää sinänsä, että eräs henkilö joka vastasi deitti-ilmoitukseeni jossa mainitsin olevani sinut itseni kanssa, ei tiennyt mitä se tarkoittaa.
        Hän ei ollut sinut itsensä kanssa, koska lopetti deittailun yhteen ainoaan viestiin.


    • -Eliö-

      Varmasti näitä piirteitä, mistä aikaisemmat viestit kertovat. Ehdottomasti rehellisyys, suoraselkäisyys ja itsenäisyys. Vastuu omista teoistaan.
      Arvostan myös sitä, että ihminen on valmis saavuttamaan tavoitteensa. On tunnollinen työssään ja arvostaa myös muiden panosta. Lannistuminen ja heikkous kuuluu yhtälailla vahvalle ihmiselle. Arvostan eniten sitä, että uskaltaa kertoa, kun menee heikommin. Ei turhaan yritä peitellä sitä mitä on.

    • .......

      Minulla myös kaikkea edellämainittuja. Rehellisyys, ottaa vastuun teoistaan, suora eikä kiertele asioissa. Mutta miksi sitten ihastun ihmisiin, jotka ovat aivan päinvastaista kuin mitä haluan?

      • tavoitteita

        varten, tosielämä on todellisuutta. En minä jaksaisi mitään pyhimystä katsella.Ehkä heissäkin on pohjimmaisena rehellisyys, vastuunotto ja suoruus, joka säilyy paremmin pinnan alla, kuin ulkokuoressa mainoskylttinä.


      • ....
        tavoitteita kirjoitti:

        varten, tosielämä on todellisuutta. En minä jaksaisi mitään pyhimystä katsella.Ehkä heissäkin on pohjimmaisena rehellisyys, vastuunotto ja suoruus, joka säilyy paremmin pinnan alla, kuin ulkokuoressa mainoskylttinä.

        Ei ainakaan niissä ihmisissä joihin ihastuin. Yritin etsiä jotain inhimillisyyttä alta, mutta ei ulkokuori petti. Ihanan ulkokuoren ja ensivaikutelman alta paljastui kova ja kylmä ihminen joka ei muuta tee kuin pettää, valehtelee, huijaa ja käyttää ihmisiä välineenä.


    • Ihaillen

      Kun tai jos ja silloin kun ihailen jotakuta, se joku on sellainen, millainen itsekin haluaisin olla tai hänessä on jokin ominaisuus, jota arvostan (ja jota minussa ei ehkä ole). Saatan ihailla myös ihmistä, jonka tunnistan omanlaisekseni tai hänessä on jokin ominaisuus, joka on myös minussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe