Betonilattian hionta

niskis

Olen poistanut vioittuneita korkkilaattoja lattiasta, ja irrottaessa tietysti lähti tasoitteet mukaan. Olen paikannut kolot lattiatasoitteella ja yrittänyt hioa niitä hiertokivellä. Koska toisaalta pienimmät korjausalat ovat yhden laatan kokoiset eli 300 x 300 mm ja yksi isompi, noin 1,5 neliön kokoinen, ei lattiahiomakonetta voi käyttää. Onko epäkeskohiomakone käypänen tuohon hommaan? Hiertokivellä Joulu ehtii tulla ja mennä, ennen kuin lattia on niin tasainen, että pääsen liimaamaan uudet laatat.

3

1349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korjattava

      Miksei se epäkeskokone, jos vaan saat siihen jostain betonin hiontaan tarkoitetun hiontavälineen. Paperi tylsyy hetkessä, eikä siis käytännössä toimi.
      Nopeammin ehkä laittaisit koko lattian uusiksi, tuollaiset paikkaukset on hankalia ja lopputulos ei välttämättä tyydytä..

    • 111222333

      Noita on helppo hioa käsin ja paperiksi karkeus 40 joka on tarkoitettu esim. parketin hiontaan.
      Hyvin lähtee...paljon paremmin kuin sillä kivellä.

    • Kiiltohionta5

      Kivipintaisten lattioiden kiiltohionta tekee lattiasta helposti puhdistettavan, esteettisesti komean ja erittäin kestävän. Hionnan avulla kivilattiaan saadaan samalla myös likaa, vettä ja öljyjä hylkivä sekä 100% pölyä sitova pinta. Kiiltohiottu pinta on helppo pitää puhtaana ja esimerkiksi renkaiden jäljet voidaan puhdistaa helposti peruspuhdistuksella.

      Tutustu: http://www.kiiltohionta.fi/lattian_kiiltohionta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2359
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1940
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      41
      1747
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1569
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1152
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      142
      916
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe