Betonilattian hionta

niskis

Olen poistanut vioittuneita korkkilaattoja lattiasta, ja irrottaessa tietysti lähti tasoitteet mukaan. Olen paikannut kolot lattiatasoitteella ja yrittänyt hioa niitä hiertokivellä. Koska toisaalta pienimmät korjausalat ovat yhden laatan kokoiset eli 300 x 300 mm ja yksi isompi, noin 1,5 neliön kokoinen, ei lattiahiomakonetta voi käyttää. Onko epäkeskohiomakone käypänen tuohon hommaan? Hiertokivellä Joulu ehtii tulla ja mennä, ennen kuin lattia on niin tasainen, että pääsen liimaamaan uudet laatat.

3

1227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korjattava

      Miksei se epäkeskokone, jos vaan saat siihen jostain betonin hiontaan tarkoitetun hiontavälineen. Paperi tylsyy hetkessä, eikä siis käytännössä toimi.
      Nopeammin ehkä laittaisit koko lattian uusiksi, tuollaiset paikkaukset on hankalia ja lopputulos ei välttämättä tyydytä..

    • 111222333

      Noita on helppo hioa käsin ja paperiksi karkeus 40 joka on tarkoitettu esim. parketin hiontaan.
      Hyvin lähtee...paljon paremmin kuin sillä kivellä.

    • Kiiltohionta5

      Kivipintaisten lattioiden kiiltohionta tekee lattiasta helposti puhdistettavan, esteettisesti komean ja erittäin kestävän. Hionnan avulla kivilattiaan saadaan samalla myös likaa, vettä ja öljyjä hylkivä sekä 100% pölyä sitova pinta. Kiiltohiottu pinta on helppo pitää puhtaana ja esimerkiksi renkaiden jäljet voidaan puhdistaa helposti peruspuhdistuksella.

      Tutustu: http://www.kiiltohionta.fi/lattian_kiiltohionta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4373
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2026
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1703
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe