Onko kellään tilastoja

Mulla kitkat

Onko kellään mitään kunnon tilastoja (ei siis mitään keksittyjä) siitä, että moniko heittää veivinsä tai aiheuttaa jonkun kuoleman kitkoilla/nastoilla. Onko kitkojen osuus 20 % tai enemmän? Koska kitkojahan siis myydään n. 20 % kaikista talvirenkaista. Ja nyt siis puhutaan Suomesta ja Suomessa tapahtuneista onnettomuuksista. Koska, mä vain epäilen (eli korjatkaa ihmeessä jos olen väärässä) että nastoilla ajelevat luottavat niihin renkaisiinsa aivan liikaa ja silloin niitä onnettomuuksia tapahtuu... voin siis tietysti olla väärässä kun en ole perehtynyt tilastoihin.

5

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...©

      Jos tuollaisia tilastoja jossain on, pitäisi onnettomuudet suhteuttaa keskimääräisiin ajosuoritteisiin eikä myyntilukuihin. Paljonko niitä myydään ei vielä paljasta paljonko niitä on liikenteessä. Eli tilaston pitäisi kertoa montako miljoonaa kilometriä Suomen teillä ajetaan kitkoilla ja montako nastoilla talvirengaspakon aikana, ja näitä lukuja pitäisi verrata onnettomuustilastoihin.

      • sdkljsdjklfdsjkl

        Rengasmyynti kuvaa hyvin ajomääriä. Jos kitkarenkailijat ajavat enemmän sitten niitä renkaitakin menee heidän käytössään enemmän. Kitkat ehkä kuluvat nastoja nopeammin, mutta nastoista taas lähtee nastat irti, eli pitäisi olla vetailukelpoista.


      • ...©
        sdkljsdjklfdsjkl kirjoitti:

        Rengasmyynti kuvaa hyvin ajomääriä. Jos kitkarenkailijat ajavat enemmän sitten niitä renkaitakin menee heidän käytössään enemmän. Kitkat ehkä kuluvat nastoja nopeammin, mutta nastoista taas lähtee nastat irti, eli pitäisi olla vetailukelpoista.

        Rengasmyynti ei paljasta totuutta, koska rengasmyynti ei paljasta missä kunnossa vanhat renkaat vaihdetaan uusiin, eikä se kerro renkaiden kulutuskestävyydestä mitään, eikä se kerro paljonko talvirenkaita on ympärivuotisessa käytössä.


      • lähtee sitten jos sisään ajoa ei ole tehty oikealla tavalla niinkuin liikeessä on puhuttu,silloin nastat irtoo paljon nopeammin mitäpitäis.


    • The Rat

      Mutuna heittäisin että kitkat ovat alla usealla joka ajaa enemmän... Nastat ovat se ensimmäinen valinta ensimmäiseen autoon, siitä sitten kokeillaan kitkoja jos kokeillaan... :)

      Niinpä tuollainen tilasto on hieman hankala. Paitsi että onnettomuuksia pitäisi verrata ajosuoritteisiin, pitäisi myös verrata vastaaviin onnettomuustapauksiin nastakäyttäjien parissa. Siis otetaan vaikka ryhmä joka ajaa 30 - 50 tuhatta vuodessa ja tutkitaan heidän onnettomuuksiaan ja kitkankäyttöään (tai siis ryhmitellään tulokset ajokilometrien mukaan).

      Ja tietysti tulokset pitäisi ryhmitellä alueellisesti. Pohjoinen/etelä ja rannikko/sisämaa -akselilla.

      Aika haastava tilasto kaiken kaikkiaan.

      On valheita, emävalheita ja tilastoja. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      76
      6299
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      441
      4371
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      60
      3609
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2255
    5. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      100
      2170
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      20
      917
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      58
      845
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      42
      810
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      78
      706
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      695
    Aihe