Kumpi vituttaa enemmän?

Arvon Tuhnut & Tuulipuvut,

Toiset asuvat vuokralla...toiset "omassa" ja maksavat megalainaa pankille.

Mutta kumpi vituttaa enemmän:
a) Maksaa vuokraa (=rahat kankkulan kaivoon)
b) Maksaa lainan korkoja (jotka ovat luokkaa 40-50% kuukausilyhennyksen kok. määrästä)

Kertokaa...
111491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

...tai maksaa vastiketta niin kuin minä. Laina maksettu jo 2 vuotta sitten. Hinnanlaskusta toki haaveilen minäkin jolloin vaihto isompaan tulisi ajankohtaiseksi välirahan kohtuullistuttua.

Äänestä
  • mikset ajoissa hankkinut tarpeeksi isoa? Ei tarvii vaihdella koko ajan. Minä rakensin 180m2 ensiasunnoksi. Asun tässä vieläkin ja asun vielä 20v. päästä. Ei tarvii miettiä mihin suuntaan mikäkin kurssi menee. Ajoituksella ei ole mitään väliä kun hankkii kerralla tarpeeksi ison. Köyhällä ei ole varaa lähteä leikkimään pillipiiparia.

    Äänestä

  • ahtaassa läävässä??? kirjoitti:

    mikset ajoissa hankkinut tarpeeksi isoa? Ei tarvii vaihdella koko ajan. Minä rakensin 180m2 ensiasunnoksi. Asun tässä vieläkin ja asun vielä 20v. päästä. Ei tarvii miettiä mihin suuntaan mikäkin kurssi menee. Ajoituksella ei ole mitään väliä kun hankkii kerralla tarpeeksi ison. Köyhällä ei ole varaa lähteä leikkimään pillipiiparia.

    Ei saatana tuollaista neliömäärää jaksaisi pitää siistinä. Hyvä kun riittää voimat kaksion lakaisemiseen. Enkä pysty peittämään neljää neliötä enemmän kerrallaan vaikka kuinka kädet levällään makailisin. Tämä 50 neliötä on ihan tarpeeksi iso minulle.

    Äänestä

  • Oman huoneen herra kirjoitti:

    Ei saatana tuollaista neliömäärää jaksaisi pitää siistinä. Hyvä kun riittää voimat kaksion lakaisemiseen. Enkä pysty peittämään neljää neliötä enemmän kerrallaan vaikka kuinka kädet levällään makailisin. Tämä 50 neliötä on ihan tarpeeksi iso minulle.

    siivoojat ja kotitalousvähennys R.U.L.L.A.A.

    Äänestä

  • Näin myös mulla tuli lainat hoidettua pois, eilä tehny edes tiukkaa.Nyt on mukavaa kun voi matkustella nuorena ilman rahahuolia.Odottelen myös laskuja, tosin en oikeesti usko sen tapahtuvan.

    Äänestä

Jos tästä lähtee noita tilanteita, joista kumpikaan ei minua kosketa, analysoimaan, niin sanoisin, että kohta b) harmittaa enemmän, ellei asunto sitten ole se unelmakämppä ja kokonaislaina-aika suhteellisen lyhyt. Empäs ole ennen tullut ajatelleeksikaan, että tuo koron prosentuaalinen osuus kuukausilyhennyksestä on aika mukava riskilainamittari laskennan ajanhetkellä. Seuraavaksi jokainen voikin käydä internetpankista tarkistamassa edellisen lyhennyksen korko/kuukausilyhennys -suhteen ja tehdä sen perusteella arvioita omasta tilastaan ;).

Äänestä
  • tuo riskilainamittari on suoraan verrannollinen omaan tilaan. Realisoimalla toisarvoista omaisuutta (vrt. metsää) voin maksaa tämän kämpän vaikka kahteen kertaan. Ja nytkö minun pitäisi ymmärtää että olenkin suuressa kusessa? BUBUBUBUBUAHAHAHAHAH Mistä näitä idiootteja sikiää?

    Äänestä

  • mielestä kirjoitti:

    tuo riskilainamittari on suoraan verrannollinen omaan tilaan. Realisoimalla toisarvoista omaisuutta (vrt. metsää) voin maksaa tämän kämpän vaikka kahteen kertaan. Ja nytkö minun pitäisi ymmärtää että olenkin suuressa kusessa? BUBUBUBUBUAHAHAHAHAH Mistä näitä idiootteja sikiää?

    En minä missään kohtaa väittänyt, että kyseinen riskilainamittari olisi suoraan verrannollinen omaan tilaan. Lause "tehdä sen perusteella arvioita omasta tilastaan" ei viittaa siihen, että mitään muita tietoja ei saa käyttää hyödyksi arvioita tehdessään. Mutta mikäli mittari alkaa näyttää punaista, on jokin keino keksittävä. Toiset suurentavat lyhennyksiä, toiset vaihtavat rahakkaampiin töihin, toiset pistävät osakkeet myyntiin ja toiset sitten hakkaavat metsänsä... mitä keinoja kullakin on käytettävissä. Ja viimekädessä menee sitten se asunto.

    Sitten vielä selvennys sanoihin "laskennan ajanhetkellä". Eli ajanhetkellä t mittarin arvo on 80%, ja ajanhetkellä t+2 30%. Tilanne on valaistunut melko lailla. Mitä on tapahtunut ajanhetkellä t+1? On tainnut tulla tehtyä pieni ylimääräinen lyhennys...

    Äänestä

Kyllä rehellisyyden nimissä kohta a) vituttaa, tai vituttaisi jos olisin hyyryläinen, enemmän.

Nyt ei vituta yhtään, kun oma lyhenee hyvää vauhtia. Lyhennyksen osuus on 1000 € ja koron 500 €, joten korkon osuus verovähennyksen jälkeen on noin 25 %.

Äänestä

Toisessa jää 60-50% omaan pussiin....

Äänestä

Oma vaihtoehto c on paras. Ja se on:

Velkaa vielä jonkun verran, ei siis megalainaa enää. Korkojen maksut eivät ole ikinä tuottaneet ongelmia eikä enää tuotakaan, kun korkojen määrä on sidonnainen lainan määrään (jota on enää jäljellä vähän ja se vähenee koko ajan). Asumismuotona uudehko omakotitalo (riittävästi neliöitä pienelle perheelle).

Eniten ketuttaisi asua vuokralla. Kuten sanoit hirveät vuokrat kankkulan kaivoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1_X kirjoitti:

Arvon Tuhnut & Tuulipuvut,

Toiset asuvat vuokralla...toiset "omassa" ja maksavat megalainaa pankille.

Mutta kumpi vituttaa enemmän:
a) Maksaa vuokraa (=rahat kankkulan kaivoon)
b) Maksaa lainan korkoja (jotka ovat luokkaa 40-50% kuukausilyhennyksen kok. määrästä)

Kertokaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu