nintendo oikeuteen..

se siitä teidän hyvästä wii lasten koneestanne.

http://www.konsolifin.net/uutinen.php?site=cube&id=1927
10750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"syyllistynyt kopioimiseen.."

Guilty until proven innocent, kuuluu sananparsi, ja tässä tapauksessa koko kanne on niin naurettava, että kovin pitkälle se ei voi edetä. Interlink on patentoinut langattoman ohjaimen, jossa on "nappula kääntöpuolella ja peukalolle sopiva tatti". Miksei se sitten haasta saman tien PS3:n sixaxisia patenttirikkomuksesta?

Tekniikka on täysin erilaista Interlinkin kaukosäätimessa ja Wii remotessa, kannattaa tutustua. Jos Interlink voittaa jutun, niin minä syön hattuni.

Äänestä
  • Sananparsi kuuluu tietysti "Innocent until proven guilty" eli syytön kunnes toisin todistetaan. Tullu kuunneltua vähän liikaa Zay-Z:tä...

    Äänestä

  • W11F4NB0Y kirjoitti:

    Sananparsi kuuluu tietysti "Innocent until proven guilty" eli syytön kunnes toisin todistetaan. Tullu kuunneltua vähän liikaa Zay-Z:tä...

    Artisti on siis Jay-Z. Toivottavasti näin lyhyeen viestiin ei mahdu virheitä.

    Äänestä

  • W11F4NB0Y kirjoitti:

    Artisti on siis Jay-Z. Toivottavasti näin lyhyeen viestiin ei mahdu virheitä.

    .. Ameriikassahan haastetaan esimerkiksi ravintola heti oikeuteen, jos vaikka keitossa on kärpänen..

    Äänestä

Interlinkin ohjaimessa ei ole siis minkäänlaista 3d-liikkeentunnistusta, toisin kuin Wii Remotessa, johon sen koko idea perustuu. Interlinkin ohjain on tarkoitettu vaihtoehtoiseksi hiireksi tietokoneelle ja kursoria liikutetaan peukalolla ohjailtavan tatin avulla. Samankaltaisuudet Wiimoten ja Interlinkin ohjaimen välillä loppuvat heti syvällisemmässä tarkastelussa.

Lukekaa vaikka itse, tässä kuvaus Interlinkin ohjaimesta (sivulla 11 kursorin liikuttamisesta):
http://cache.kotaku.com/assets/resources/2006/12/InterlinkvNintendo.pdf

Äänestä
  • Siinäpä innovaatioita kerrakseen, kun pitää ohjaimenkin design varastaa muilta.

    Äänestä

  • japsivarkaat kirjoitti:

    Siinäpä innovaatioita kerrakseen, kun pitää ohjaimenkin design varastaa muilta.

    Kaukosäätimen mallisella designillä ei ole mitään tekijänoikeussuojaa ja näin ollen sitä ei voida varastaa. Designin pitää olla riittävän omaperäinen jotta se saisi suojan. Näin sanoo laki. Vai keneltä mielestäsi tämä "design" on varastettu? Nokia, Grundig, Samsung, Philips... kuka on se onnekas jota ei haasteta oikeuteen vuosikymmeniä jatkuneesta rikkeestä vaan todetaan alkuperäisen kaukosäätimen mallin keksijäksi?

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Kaukosäätimen mallisella designillä ei ole mitään tekijänoikeussuojaa ja näin ollen sitä ei voida varastaa. Designin pitää olla riittävän omaperäinen jotta se saisi suojan. Näin sanoo laki. Vai keneltä mielestäsi tämä "design" on varastettu? Nokia, Grundig, Samsung, Philips... kuka on se onnekas jota ei haasteta oikeuteen vuosikymmeniä jatkuneesta rikkeestä vaan todetaan alkuperäisen kaukosäätimen mallin keksijäksi?

    Mitähän jos menisit huiskimaan nintentoosallasi sen sijaan että yrität päteä olemattomalla USA:n patenttilainsäädännön tuntemuksellasi.

    Äänestä

  • piisaa... kirjoitti:

    Mitähän jos menisit huiskimaan nintentoosallasi sen sijaan että yrität päteä olemattomalla USA:n patenttilainsäädännön tuntemuksellasi.

    Sä oot tosi älykäs ja viisas ja kaadat toiset tietämykselläsi USA:n patenttilainsäädännöstä! Voi kunpa mäkin osaisin väitellä yhtä hyvin!!!!

    Äänestä

  • piisaa... kirjoitti:

    Mitähän jos menisit huiskimaan nintentoosallasi sen sijaan että yrität päteä olemattomalla USA:n patenttilainsäädännön tuntemuksellasi.

    Tästä voi tulla hyvin mielenkiintoista...

    patentti jutun kantavana voimana on kaksi piirrettä: 1. nintendo käyttää toki erilaista välitysteknologiaa kuin kyseessä oleva hiiren korvike, mutta kumpikin laite sisältää valosensorin, joskin erilaisen. Teknologioiden eroavuuksien takia homma ei ehkä kaadu vielä tähän, onhan samankaltaisia toiminoja myös tv:n kaukoohjaimissa.

    2. nintendon wiimotessa (ainakin nunchakussa) on sekä joystick padin kaltainen osa, että liipasin, joka muistuttaa jenkkivehjettä.
    kohta 2 voi pahimillan kaataa jutun nintendoa vastaan, vaikka näin tuskin käynee.

    kohdat 1 ja 2, yhdessä nunchakun ja jenkki hiiren samanoloisen ulkonäeön kanssa ovat potentiaalinen mahdollisuus voittoon nintendoa vastaan.

    Näinollen laitteet ovat hyvin samanmoisia, vaikka erojakin kyllä löytyy. Tämä juttu voi oikeasti mennä lävitse, jolloin nintendon on joko maksettava sangen suuria summia wiimoten käytön jatkamisesta (amerikassa), tai vedettävä wiimote pois markinoilta (amerikassa).

    Käytännössä nintendo voi pahimmillaan joutua maksamaan rojaltteja jokaisesta myydystä wiimotesta kyseessä olevalle firmalle (edelleenkin vain amerikassa). Wiimoten myyntiä firma tuskin tulee estämään, koska kyseisestä tempauksesta ei ensinäkään irtoa pahemmin rahaa, ja toiseksi moisen tempauksen aiheuttama Negatiivinen PR voi pahimmillaan aiheuttaa suurehkoa tuhoa firman imagolle.

    Mielenkiintoiseksi jutun tekee se, että nämä jenkit voivat kenties onnistuneesti vaatia rojaltteja myös playstationin sekä Xboxin ohjaimista, joista myös löytyy padi-liipasin combo... varsinkin kun ainakin playstation 3:n ohajimet saattavat olla langattomia myös.

    Jos näin vaikka kävisi, saattaisi microsoft olla hyvinkin innostunut yhteistyöstä kyseisen firman kanssa... onhan amerikkalaisten toki vedettävä yhtä köyttä...

    Viikon fakta, tämä jenkkien hiirikorvike muuten maksaa 160 $, sairasta xD

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syyllistynyt kopioimiseen.. kirjoitti:

se siitä teidän hyvästä wii lasten koneestanne.

http://www.konsolifin.net/uutinen.php?site=cube&id=1927

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu