Kertokaapa mulle kaikki mitä tiedätte aiheesta akryylipinnoite :)
Haluaisin päästä kaakeleista eroon kylppärissä ja olen koittanut etsiskellä vaihtoehtoista materiaalia kylppärin pintoihin. Onko tuo akryylipinnoite halvempi/kalliimpi versus kaakelit, siis jos ajatellaan materiaalikustannuksia ja sitä että ammattimies asentaa? Voiko sitä käyttää myös seinissä? Minkä näköistä siitä tulee, siis näyttääkö se sementiltä vai muovilta vai miltä?
Akryylipinnoitteen kanssa ei tarvitse ilmeisesti tehdä vesieristystä erikseen mikä helpottaisi remonttia kummasti.
Akryylipinnoite lattiaan?
10
9493
Vastaukset
- julkisissa
Sitä käytetään julkisissa tiloissa.Uimahalleissa,laitosruokaloissa,jne.
Se näyttää vähänkuin hienorapatulta seinältä.
Tuskin on halvempaa kuin kaakeli. Lattiassa se nyt juuri ja juuri voisi mennä jos ei pidä kaalelista mutta en itse ainkaan seinälle laittaisi vaikka tuskin siihen estettä on.
Laita muovimatto jos kaakeli tökkii. - afasfas
Mietin samaa juttua yhdessä vaiheessa ja olenkin nähnyt kylpylöissä sellaisia pintoja, mutta jotenkin niiden ulkonäkö ei kuitenkaan oikein riitä kotioloihin. Makuasia tietenkin. Tuolta kun selaa, niin löytyy jotain mallikuvia.
http://www.aletel.fi/ - .............
Mun kylppäriin valettiin epoksimassalattia, ja on ehdottomasti parempi kuin muovimatto tai klinkkerit
- asennusmies
Akryylipinnoite on tarkoitettu kosteiden tilojen, kuten myös kylpyhuoneiden lattioihin. alustana betoni.
vanhan laattalattian päällekkin voi pinnoittaa jos on ammattilainen asialla.minulla itselläni on juuri akryylistä tehty lattia noin 10 vuotta sitten ja on vielä kuin uusi. lattiaan käy lattialämmitys aivan samoin kuin muihinkin materiaaleihin. - min'
suositellen akryylipinoitetta kylpyhuoneisiin vesieristys on tässä kyseisessä aineessa ja ei ole saumoja niinkuin kaakeilessa ja seinille tulee noin 10 cm nosto laatan alle akryylimassalla voisin sanoa että on ikuinen lattia suosittelen kaikille ei välttämättä halvempi kuin laatta mut parempi pitää puhtaana eikä ole niin liukas :)
- saumanhinkkaaja
Uusi talo tekeillä ja jotain muuta pesuhuoneeseen, saunaan ja khh lattiaan haluttaisiin kun laattaa. Saumat ei oo nättejä kuin uutena ja jo etukäteen ottaa pattiin yritys pitää saumat siistinä. Muovimatto lattiassa on liian liukas. Mitä noissa julkisisssa tiloissa käytetään laatan sijasta, siis jotain akryyliä vai?
- E poks
Eikös epoksipinnoite olisi paljon parempi kylpyhuoneeseen jos laattaa ei halua.
- Best-08
Kuivapuriste laatta mitallistettuna ja epoksisauma. Niitä on ruukattu tehä
- NickNailer
Ei sovi amatöörin ensimmäiseksi hankkeeksi. Epoksin aukioloaika on julman lyhyt. Siinä ei ole varaa yhteenkään virheliikkeeseen. Jokainen virhe jämähtää kuin ... Junttilan tuvan seinään ja pysyy ikuisesti plus kaksi päivää.
- raksaaja-sh
Meillä tehtiin pesuhuoneen saunan lattiat akryylimassalla/pinnoitteella.
Sillä tulee ammattilaisen toimesta nopeasti valmista pintaa ja sävyn voi kukin suunnitella itse.
Kokemuksia:
-Tummia sävyjä ei suositella koska pintalakoissa on vaalentumisongelma, jos lattialle jää lätäkkö / tippuva hana.
-Meillä on nyt nuita edellämainittuja.
-Pinta on ihan siisti ja vesi pakenee siltä nopeasti. Gummilastalla auttaessa lattiasta tulee täysin kuiva suihkun jälkeen.
-Vaikka lakassa käytettiin runsaasti "pitorouhetta", tuli pinnasta aika liukas.
Liukkaus on seikka joka harmittaa ja huolettaa.
Koska pinta on täysin sileä, toisin kuin klinkkerillä, tulee jalan alle vesipatja ja liukastumisen vaara on suuri jos jalka on kokoa ~45.
Jos lakka kestäisi sumentumatta ja jos liukkautta vastaan voisi kuviotelalla muotoilla pinnan, menetelmä ois melko täydellinen... ehkä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372290
- 551327
- 841303
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361256- 631181
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39904Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121788- 31741
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi22588Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565