Olen menossa jäsenkorjaajalle. Jos asiat ovat kunnossa korjaajalla, eikö heillä ole silloin myös joku vakuutus? En kuollaksenikaan muista mitä vakuutus piti kysyä, joka korvaa jos jotain käy.. Oliko se potilasvakuutus?? Voiko asiaa tarkistaa etukäteen jostain rekisteristä?
vakuutus??
10
839
Vastaukset
- mun mielestä
se on potilasvakuutus ja eiköhän se ole TEO joka valvoo. Uskoakseni sieltä saat tiedon..
- ajattelit
sen korvaavan? Tiedän tapauksen jossa omt-fysioterapiassa murtui fasettinivel eikä sitäkään korvattu, tiedän myös siinä katkenneen kylkikiluun ja sama juttu. Kalevalainen jäsenkorjaja voinee auttaa.
- Hurja Hilta
terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun lain piiriin kuuluva. Likimainkaan kaikki vaihtoehtoisia hoitoja antavat eivät ole, eikä siis myöskään mahdollisia hoitovirheitä korvata mistään. Voit tarkistaa asian Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen alla toimivasta Terhikki-rekisteristä. Jotain näistä vaihtoehtoisista hoidosta kertonee myös se, että vakuutusyhtiöiden myöntämät sairauskuluvakuutukset eivät pääsääntöisesti korvaa hoitoja. Vain perinteiseen koululääketieteeseen kuuluvat hoidot ja lääkkeet korvataan.
- korvataan?
....> Vain perinteiseen koululääketieteeseen kuuluvat hoidot ja lääkkeet korvataan.
Onko sinulla myös kokemusta näistä kertomistasi korvauksista?
Oletko mahd. saanut ko. korvauksia?
Teoria ja käytäntö kun tässäkään asiassa eivät vain tahdo kohdata! - Hurja Hilta
korvataan? kirjoitti:
....> Vain perinteiseen koululääketieteeseen kuuluvat hoidot ja lääkkeet korvataan.
Onko sinulla myös kokemusta näistä kertomistasi korvauksista?
Oletko mahd. saanut ko. korvauksia?
Teoria ja käytäntö kun tässäkään asiassa eivät vain tahdo kohdata!siksi tiedän niistä yhtä ja toista. Siis perinteinen fysikaalinen hoito korvataan, samoin hieronta mikäli hoito on annettu laitoksessa, esim. lääkäriasemalla ja hoidon antajalla on asianmukainen koulutus. Vyöhyketerapiaa, aromaterapiaa, shiatsua jne vaihtoehtoisia hoitoja eivät vakuutusyhtiöt korvaa, kuten ei Kelakaan. Myöskään esim. homeopaattiset lääkkeet eivät pääsääntöisesti kuulu korvauspiiriin, vain jotkut 70-luvulla alkaneet vanhat vakuutukset korvaavat näitä. Akupunktio voidaan korvata, jos sen on antanut koulutettu lääkäri. Siis fysioterapeutin antamaa akupunktiota ei korvata.
Yleensäkin kaikki hoidot, jotka luetaan nk. vaihtoehtoisiksi tai luontaislääketieteen piiriin putoavat korvauspiiristä pois. - hiukan!
Hurja Hilta kirjoitti:
siksi tiedän niistä yhtä ja toista. Siis perinteinen fysikaalinen hoito korvataan, samoin hieronta mikäli hoito on annettu laitoksessa, esim. lääkäriasemalla ja hoidon antajalla on asianmukainen koulutus. Vyöhyketerapiaa, aromaterapiaa, shiatsua jne vaihtoehtoisia hoitoja eivät vakuutusyhtiöt korvaa, kuten ei Kelakaan. Myöskään esim. homeopaattiset lääkkeet eivät pääsääntöisesti kuulu korvauspiiriin, vain jotkut 70-luvulla alkaneet vanhat vakuutukset korvaavat näitä. Akupunktio voidaan korvata, jos sen on antanut koulutettu lääkäri. Siis fysioterapeutin antamaa akupunktiota ei korvata.
Yleensäkin kaikki hoidot, jotka luetaan nk. vaihtoehtoisiksi tai luontaislääketieteen piiriin putoavat korvauspiiristä pois.Kun olet käsitellyt näitä korvausasioita, niin kerroppa hiukan niiden perusteista ja kriteereistä!
On tapauksia joissa hoito ei ole sujunut odotetulla tavalla, ja potilas kokee hoidon epäonnistuneen, joutuneensa virheellisen hoidon, jopa hoitovahingon kohteeksi!
Kun tämä potilas sitten tekee korvausvaatimuksen,
mitkä ovat käytännöt ja kriteerit kun tapausta ruvetaan selvittämään ja korvauksia määrittelemään? - Hurja Hilta
hiukan! kirjoitti:
Kun olet käsitellyt näitä korvausasioita, niin kerroppa hiukan niiden perusteista ja kriteereistä!
On tapauksia joissa hoito ei ole sujunut odotetulla tavalla, ja potilas kokee hoidon epäonnistuneen, joutuneensa virheellisen hoidon, jopa hoitovahingon kohteeksi!
Kun tämä potilas sitten tekee korvausvaatimuksen,
mitkä ovat käytännöt ja kriteerit kun tapausta ruvetaan selvittämään ja korvauksia määrittelemään?Niillä on iso ero. Joten en osaa sanoa potilasvakuutuksen korvauskriteereistä yhtään mitään. Ihmiset aina kuvittelevat, että kun tietää yhdestä korvauslajista, tietää niistä kaikista. Näin ei ole. Vaikka olen käsitellyt sairauskulukorvauksia, en pystyisi käsittelemään esim. yksityistapaturmavakuutuksiin liittyviä korvausasioita.
- tämä ,
Hurja Hilta kirjoitti:
Niillä on iso ero. Joten en osaa sanoa potilasvakuutuksen korvauskriteereistä yhtään mitään. Ihmiset aina kuvittelevat, että kun tietää yhdestä korvauslajista, tietää niistä kaikista. Näin ei ole. Vaikka olen käsitellyt sairauskulukorvauksia, en pystyisi käsittelemään esim. yksityistapaturmavakuutuksiin liittyviä korvausasioita.
menee!
Kukaan ei tiedä mitään jolta kysytään.
Vain lautakunta tietää joka sitten tekee ratkaisujaan halujensa mukaan!
- sairaanhoitajatar
jos vaihtoehtoisen hoidon antajalla on myös TEO:n rekisteriin merkitty koulutus,niin näillä ammatinharjoittajilla on myös asianmukainen vakuutus...
mutta jos tolla asenteella sinä lähdet vaihtoehtoisisa hoitoja hakemaan, että jo etukäteen hoitovirheestä haet korvausta, niin on parempi, että jätät väliin...
sinunalaisiasi vänkyrämäntyjä kyllä riittää ihan vaivaksi asti myös lääkäreiden vastaanotoilla...- potilaslaki
Onneksi jotkut ovat tutustuneet myös POTILASLAKIINKIN, joka pitäisi olla jo kohtalaisen tuttu myös lääkäreillekkin.
Onhan sitä opeteltu jo pitkälti toistakymmentä vuotta!
Jos tapahtumat kovin paljon poikkeavat näistä annetuista ohjeista, niin voihan niitä kertomiasi "vänkyrämäntyjä" ruveta kasvamaankin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa782631Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631712SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71670Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631565Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81538Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261236Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.251088Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411042RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041012Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?79996