Meillä on 5kk ikäinen vauva. Ja muuten menee ihan kivasti, mutta nukkumaan menossa on ongelmaa.
Vauva nukahtaa ihan hyvin vellipullolle n. klo 20-22.00. Ja kun saan sänkyyn niin siitä n. 1min-30min alkaa huuto. Ei aina mutta useimmiten. Toisinaan auttaa pullo ja nukahtaa samantien. Mut toisinaan alkaa kauhee touhaaminen ja ei kelpaa pullo eikä muukaan. Ainut vaihtoehto on ottaa takaisin ylhäälle meidän kanssa. Silloin nukkuminen saattaa viivästyä, mutta on todella rutina koko ajan.
Nytkin äsken sain nukkumaan klo 21.15 ja muutama minuutti siitä, alkoi huutaminen ja nyt istuu tuolla sitterissään. En keksi mikä tähän on syynä et herää melkein samantien eikä auta pullokaan.
Nyt tämä toinen nukuttamisrumba on aika showta. (Tänään menee varmaan taas puoleen yöhön asti) Aina kun ottaa tuttipullon pois suusta, herää. Eli on kaikki keinot yritettävä et sais nukahtamaan.
Vauvamme ei syö tuttia eikä nukahda ilman pulloa. Eli onko muille tullut samaa esiin? Oon kyllä aika neuvoton tämän kanssa.
Välillä on öisin samanlaista, ei nuku touhuaa ja huutaa sängyssään niin kauan et nostaa ylös sieltä.
5kk vauva ja uniongelma
5
541
Vastaukset
- 4kk
eikö hän halua tuttia? Meidän neiti nukahtaa myös pullolle (nannia), mutta siinä vaiheessa kun imut loppuu hetkeksi vaihdan vaivihkaa pullon tuttiin. Siinä sylissä hetkisen hyssyttelen ja siirrän hänet sänkyynsä. Yleensä herää siirtämisvaiheessa mutta tarjoan edelleen hänelle tuttia, jota lutkuttaa hetken ja tiputtaa sen pois nukahdettuaan...tai sitten herää vääntyilemään, jolloin otan hänet syliin pystyasentoon ja odotan röyhtäyksen. Joskus röyhtäyksen jälkeen maistuu vieläkin pullo, joten uudestaan sama rumba. Ja taas hyssyttelen hänet uneen. Nukahtamisen jälkeen n. puoli tuntia herää kitisemään, jolloin taas käyn tarjoamassa hetken tuttia. Ikäänkuin hän varmistaisi ettei häntä ole jätetty yksin. Nyt on ollut vähän hankalaa nukahtaminen meilläkin, kun hampaantyngät pullotta ikenissä. Supon olen laittanut kun alkaa nukuttaminen käydä mahdottomaksi.
Näin siis meillä, mutta rakkaat mukelomme ovat persoonia eikä välttämättä samat keinot toimi kaikilla... - Maiskuli-06
Meillä tyttö nukahtaa parhaiten ilman mitään hyssyttelyjä. Laitamme hänet iltapuuron ja -maidon jälkeen omaan sänkyyn tutti suussa ja joskus nukahtaa heti, toisinaan itkeskelee jonkin aikaa. Mielestäni lasta ei kannata hyssytellä liikaa tai ainakaan antaa maitoa sängyssä, siitä on todella vaikea päästä eroon. Eikä myöskään pitäisi nostaa takaisin syliin, jos kerran on jo sänkyyn laittanut. Varmista vain, että vauva on kylläinen ja väsynyt ja vie sitten sänkyyn koisailemaan. Jos hän huutaa kauan, käy välillä laittamassa tutti vaikka suuhun tai nalle kainaloon, kyllä siihen nukahtaa ennen pitkään. Tämä ainakin toimii meillä!
- vauva..
on aina ollut hyvä nukkumaan. 5,5kk iässä oli viikon putki, jolloin herättiin juuri kuvaamallasi tavalla huitomaan ja heilumaan. Meillä auttoi kun otin pojan syliin, ja pitelin käsiä. Yksinkertaisesti poitsu ei malttanut nukkua, mutta sylissä ei päässyt liikkumaan ja nukahti pienestä vastustelusta huolimatta.
- kestää aikansa
hei
meidän tyttä nyt 5kk ja viikko. ollut jo i kk ajan ihan samanlaista. lapsi oppii
koko ajan uutta. meillä ryömitään yksi hamams on jo tullut jne. kaikki vaikuttaa uneen. joten koita vaan jaksaa kyllä se siitä:) - mami !!!
Meillä on 4kk ja 2 vk ikäinen tyttö. Meillä iltanukahtaminen on vaihtelevaa. Ensin syödään velliä ja sen jälkeen vien omaan sänkyyn 9-9.30 en myöhempään,jotta rytmi pysyy..käyn katsomassa,jos alkaa itkeä ja laitan tutin suuhun,silitän hetken päätä,tai hän pitää hetken sormestani kiinni ja lähden pois kun rauhoittuu. En puhu mitään..muuta,kun että nyt aletaan nukkumaan ja ei ole mitään hätää. En ota häntä sängystä enää pois,paitsi jos on kaki tullut housuihin. Olen sitä mieltä,että muksu huomaa sen pian,että kun kiukuttelee pääseeki vielä pois sängystä.
Joskus neiti nukahtaa hyvinkin pian ja joskus ei..voi höpöttää ja äännellä puolikin tuntia sängyssään,ennen kun nukahtaa. Mutta katsomassa käyn vaan jos itkee,en itketä häntä sängyssä..se ei mielestäni ole oikein,että antaisin itkeä tyttöni uneen,en kuitenkaan heti ampaise hänen sängynsä viereen,kun pieni ääntely alkaa. Meillä tämä toimii hyvin ja on helpottunut koko aikaa..mitä vanhemmaksi neiti tulee. Asiat varmaan taas mutkistuu,kun alkaa seisomaan,niin sitten on pakko käydä useammin. Ennen tätä nukutin hänet aina iltamaidon jälkeen syliin ja vein sänkyyn..se alkoi tuntumaan huonolta tavalta ja tyttö oli melko levoton ja nukahtamiseen meni pitkä tovi..tämä nyt käytössä oleva tyyli on ollut oikein toimiva meillä. Ensin oli vaikeampaa,mutta kyllä se siitä helpottuu. Lapset on tietysti erilaisia ja kaikilla omat tapansa..ei toimi varmastikaan kaikilla tämä,mutta koittaa kannattaa. Helpottaa kummasti ja jää vähän aikaa itsellekin illalla katsoa vaikka telkkua..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910