Ostin Brinkin irroitettavan koukun GS:ään, kun täällä on siitä joillakin ollut jo kokemustakin ja sain sen 300Eur Tampereen Polar autovarusteesta ja sitten asennus oli 175 Tammer Dieselissä. Mutta nyt sitten ekaa kertaa käyttämässä itse koukkua huomasin, että muutaman kilometrin jälkeen tulee tietokoneelle herja "ESP ei toiminnassa". Kysymys kuuluukin, että pitääkö tuo vetokoukku "opettaa" auton tietokoneelle? Onko tullu vastaavia ongelmia peräkärräyä vedettäessä? Taitaa tulla reissu Käyttöautoon taas..
Vetokoukun asennuksen jälkeen ESP herja
2
1409
Vastaukset
- ibbe*
Vetokoukun asennuksen ei pitäisi kyllä vaikuttaa ESP:hen mitenkään, sillä ainakin 2004-mallisessa johdotukset tehtiin ryöstämällä liittimillä takavaloista. Ellei sitten uudemmissa(?) ole jo olemassa suoraa yhtä liitintä vetokoukun rasialle joka voisi sekoittaa sähköt...
Mulla ei ole tullut kyllä mitään herjaa vetäessä.
Ainoa mikä alkuun vaikutti sähkötsydeemeihin, oli akun kengän irroitus, mutta silloinkin herjat tulivat heti käynnistyksen yhteydessä (esim. juuri ESP) ja kuittautuivat itsekseen kun systeemit saatiin toimintaan.
Eli epäilisin, että vika on muualla. Voi toki olla, ettei ESP ole ollenkaan "herännytkään" akun irroituksen jälkeen vaan pitää käydä fiksaamassa jollakin tavalla...?
Ethän tökännyt vahingossa ESP:n nappulaa kojetaulussa?
Tulipa vielä mieleen, että onko sulla muuten 7- vai 13-pinninen töpseli, niiden kytkentä lienee erilainen?- renuko
Joo toi on kyllä hyvä pointti, eli jos vaunussa on jotain sähköissä vikaa, niin saattaa se heijastua tuon ESP:n virheenä, täytyypä vielä mitata johdot.
Tuossa Brink:in koukussa tuli mukana sähkösarja, joka kuulemma meni ihan suoraan Scenikissä olevaaan liittimeen, että ei tarvinnu ryöstellä. Ja joo 7 pinninen versio mulla on, kun on kaikki vedettävät vaunut "vanhalla" liittimellä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121469Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041216Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041014Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59845
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,31792Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd100727