Moron,
minkälainen homma olisi mittauttaa 70-luvun lopun OK-talon huoneilma mahdollisista epäpuhtauksista tai muista haittatekijöistä?
Mitä mahdollisia tekijöitä huoneilmassa voi olla ja mistä johtuen, joten vaikuttavat pahasti astma-/keuhkoahtaumapotilaan henkittelyyn? Itse tiedän pari, mutta kertokaa jos tulee mieleen jotain :formaldehydi (lastulevy), home, pannuhuoneen ovi ei ole täysin tiivis (pitää korjata juu).
Mistä saa lainaksi mittaria vai onko edes yhtä mittaria joka mittaisi monta eri epäpuhtautta? Terveystarkastaja? Rakennusliikkeet?
Huoneilman mittautus?
7
1322
Vastaukset
- Höpö-Höpö-Mies
"Mistä saa lainaksi mittaria vai onko edes yhtä mittaria joka mittaisi monta eri epäpuhtautta?"
- lainaksi et saa (ovat melko tyyriitä, käyttö ei missään nimessä helppoa)
- nyrkkisääntönä; mitattava suure/mittari... eli sinun tulisi tietää mitä mitataan.
- On hiukkasanalysaattoreita, pienpartikkelianalysaattoreita, aerosolikeräimiä, kaasuanalysaattoreita jne jne... Kukin mittaa ainoastaan tietyn kokoisia kökkäreitä...
- Tiettyjä epäpuhtauksia on tosin helpompi mitata laskeutumista jne, koska tällöion voidaan paremmin analysoida niiden laatua.
Kuka tekee? No todella harvat alan asiantuntijat... ja tietyt viranomaiset...- kymppitonnilla pääsee alkuun
Huom. Höpö-Höpö-Miehen vastaus kattoi vasta *pienen* siivun, lähinnä hiukkasmittauksista.
Pelkällä hiukkaspitoisuusmittauksella saa tietoonsa hiukkaspitoisuuden, jolla puolestaan tekee ... keskimäärin ei yhtään mitään. Kokojakauma (optinen hiukkaslaskuri tms.) auttaa jo vähän, mutta terveysvaikutusten kannalta pitäisi tietää, mitä ainetta hiukkaset ovat / mistä ne ovat peräisin. Optiset laskurit eivät tätä kerro, vaan pitäisi kerätä näyte suodattimelle (=kestää vähintään päivän) tai laskeumanäyte (keräysaika viikkoja), joka analysoidaan laboratoriossa.
Pitkäkestoisella mittauksella saa keskiarvopitoisuuden, mutta myös rinnakkainen "reaaliaikainen mittaus" optisella laskurilla on paikallaan, koska pitoisuus voi riippua vaikka tuulen suunnasta, joka vaikuttaa ilmavirtoihin rak. sisällä, seinärak. läpi jne.
Mikrobeja voidaan kerätä ilmasta siinä missä hiukkasiakin, mutta lajimääritys edellyttää viljelyä, jonka niksit taas riippuvat siitä, mitä lajeja halutaan saada esiin. Ennen analyysejä pitäisi siis olla vahva ennakkoaavistus siitä, mikä on ongelman aiheuttaja ja arvio sitten vahvistaan tai kumotaan analyysillä. Ja tästä aasinsillasta päästääkin kätevästi kemiallisiin analyyseihin, joilla on aivan sama ongelma. Kannettavilla mittalaitteilla tekee ei-yhtään-mitään, pieniä pitoisuuksia metsästettäessä näytteet kerätään pumppujen avulla absorbentteihin, jotka analysoidaan laboratoriossa. Yhdisteet, mitä on edes teoreettinen mahdollisuus havaita, riippuvat käytetystä absorbentista ja analyysitekniikasta, joita on n^8 kombinaatiota. Eli taas pitäisi tietää etukäteen, mitä ollaan hakemassa; formaldehydiä, ammioniakkia (kosteusvaurio), muovimattojen pehmittimiä, mikrobien aineenvaihduntatuotteita...
Kunnolliset mittalaitteet maksavat >= kymppitonnin / kpl, joten tuskin saat lainaksi. Kerättyjen näytteiden (esim. absorbenttikapselit) analyysit kustantavat puolestaan 200 eerosta/kpl ylöspäin (vain yksi suure) ja puolentusinan keräimen virittelyyn, näytteenottoon, (keräysaika pari tuntia) ja purkuun kuluu täysi työpäivä valmistelutyöt raportointi = 3 päivän työ yhdeltä tutkijalta tonni tai kaksi laboratorioanalyyseihin. Ja tämä siis vain yhdentyyppisiltä analyyseiltä, esim. mikrobeja. "Kaikki mahdolliset mittaukset" eli hiukkasten kokojakauma- & koostumusanalyysit, kem. pitoisuusmittauksia ilmasta & pintamateriaaleista, mikrobianalyysit ilmasta & materiaalinäytteistä... varaudu kuukauden projektiin, jonka hinta on viisinumeroinen.
Hakuammunta ei siis tässä lajissa toimi. Halvempaa on tehdä ilmeisimpien vikojen korjaukset ... tai jopa rakentaa koko talo uusiksi, kuin tehdä "kaikki mahdolliset mittaukset".
- yhteyttä
kuntasi terveystarkastajaan.
- oven on
oltava tiivis, palo-osastointi!
- varmaankin mittailla
Jos on jokin ongelma, kannattaa lähteä ihmisestä liikkeelle eli selvittää, mille on allerginen ja sitten vasta tutkia, onko kyseistä ainetta ilmassa.
- TeKu_
Meillä ainakin muistaakseni teku aikoina oli yhtenä harjoituksen sisäilmasta otettava "hiukkasanalyysi". Se tehtiin muistaakseni Dusttrack nimisellä härvelillä. Sillä sai juuri mitattua tiettyjä partikkeleita mitä ilmassa oli ja saatuja tuloksia evrrattiin sitten terveellisen sisäilmaston rajoihin.
- Johan Lewis
mittaa pyynnöstäsi.
Itse mittaustapahtuma kestää n. 45 minuuttia.
Mittauksessa tutkitaan hommeet ja sisäilman bakteerit.
Näytteistä tehdään viljelyt ja tulokset valmistuvat n. 3 viikon kuluessa.
Mittaus maksaa n. 70-90 €
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190