Voisiko joku neuvoa että mitä tavallista ruokaa voin antaa snautserilleni jolla on virtsakiviä? Nyt syö eläinlääkäriltä ostettua ruokaa, mutta haluaisin antaa myös muuta (tai sekoittaa joukkoon ainakin).
Tiedän että magnesiumia ja fosforia tulee välttää (eli koiranruuisssa nimellä hehkutusjäännös) joten kaikki tavallinen koiranmakkara on poissa laskusta.
Onko kenelläkään ollut samaa ongelmaa ja voisi antaa neuvoja?
Virtsakivet - mitä ruokaa?
3
4774
Vastaukset
- sensitive nappulaa
ja sitä on myös semmosena muhennoksena vai mikskä sitä sanotaan, mää oon antanu staffille, joka söi kans virtsakivi ruokaa, tää ainakin on maistuvaa ja vähä magnessiumista, tosin myös melko arvokasta.
- Pakkaus
Mielellään kaikki punainen liha pois. Ei herneitä. Ei maitotuotteita eikä luita.
Käytännössä meidän kivinen koira syö riisi/kaurapuuro broileri ja sinne vähän vihanneksia kuten porkkanaa. Pikkusen kalsiumkarbonaattia ja loraus kylmäpuristettua pellavansiemenöljyä ja c-vitamiinia.- Kiviä
Vähän puriineja sisältävää ruokaa. Googlettamalla löytyy esim. kihtipotilaille (ihminen) tehtyjä listoja ruoka-aineiden sisältämästä puriineista. Esim. eri lihanosat sisältävät eri määriä.
Mutta tässä lyhyesti: ei sisuskaluja, palkokasvja, kaaleja, nahasta tehtyjä puruluita (yleensä nahka sisältää huimia määriä puriineja), ei pikkukaloja.
Paljon vettä. Apteekista löytyy ph-lappuja joilla voi itse seurata virtsan ph-pitoisuutta. 6 on hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40975Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38705- 14630
- 36616
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28612Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19590Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553