Ei ymmärrä...

-äippä-

Miten muka voi tehdä aiheettomia huostaanottoja... Eihän kaupungin resurssit voi riittää aiheettomiin huostaanottoihin, kun ne ei tunnu riittävän aiheellisiinkaan.

Tosi usein täältä saa lukea aiheettomin perustein tehdyistä huostaanotoista, mutta en usko niihin pätkääkään. Suomessa on liian monta lasta, joille olisi parempi elää vaikkapa sijaisperheessä.

Tuolla alempana kirjoitettiin, että kun oli ollut kotiapua, lapset huostaanotettiin,niimpäniin. Todennäköisesti takana on ollut muutakin. Ensinnäkin, jos äiti on vaikkapa masentunut, kotiapua saa. Mutta se ei tarkoita sitä, että lapsi vietäisiin heti johonkin "turvaan". Tarvitaan lääkärin arvio äidin tilanteesta ja jaksamiskyvystä. Ja tämän lausunnonhan tekee hoitava lääkäri.

Useimmille lapsille koti ja oma perhe on paras paikka elää ja kasvaa, mutta sitten on nämä surulliset tapaukset, joita ei saada turvaan huonoista oloista. Liian paljon on lapsia, jotka pitäisi huostaanottaa, tuskin yksikään tapaus on oikeasti ollut turha.

8

305

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menee

      Ettei näiltä juopoilta/narkkareilta lapsia oteta huostaan kuin väliaikasesti eli lapsia heitellään kodin ja lastenkodin välillä, ihan vanhempien pään mukaan (onko ne selvinä vai aineissaan). Monilta otetaan lapset huostaan vain sen takia että vanhemmat jäivät työttömiksi eikä olekaan enää rahaa, vaan joutuvat kääntymään soskun puoleen ja kun on lapsia niin ollaan lastensuojelun asiakkaita. Ja sitten sosku kattoo ettei lapsille ole varaa ostaa kuin jonkin laisia vaatteita, ei mitään harrastuksia tms (sijarit saa kyllä niihin avustuksia) niin lapset pitää ottaa huostaan. Nimim. kokemusta tästäkin.

    • että ulkomailta on

      arvosteltu Suomen huostaanottotilannetta?

      Miksi Suomen valtio on tuomittu korvauksiin aiheettomista huostaanotoista?

      Miksi YK:n taholta on puututtu suomalaisten lapsiperheiden tilanteeseen?

      Miksi lasten terveydenhoitoa ei ole järjestetty samalle tasolle kuin aikuisten?

      Mitä ovat Hesarin pääkirjoituksessa mainitut ei-lastensuojelulliset huostaanotot?

      Miksi tehdään ns. hoidollisia huostaanottoja sairaalapaikkojen puutteen takia, vaikka lasta ei ole kohdeltu kotona mitenkään huonosti?

      Kerro vastaus kaikkiin niihin lastensuojelun epäkohtiin, joista kansanedustajatkin puhuivat viimeksi eduskunnan lähetekeskustelussa, jossa hallituksen esitys uudeksi laiksi lähetettiin valiokuntakierrokselle?

      Kerro vastauksia noihin kysymyksiin, jos kerran tulet esittämään tuollaista kritiikkiä tälle palstalle!

      • mutu-tuntumaheittojen

        heittäjillä ei ole perusteita väitteilleen.


    • toini

      todellakin luulet tietäväsi, mutta et kuitenkaan tiedä. On paljon aiheettomia huostaanottoja ja myös laittomia olemassa.
      Toki tietysti on aiheellisiakin.
      Ent. tuisku

    • Harkimoon ja vaadi

      perusteluja, miksi hän puhuu eduskunnan täysistuntosalissa niin kuin puhuu. Kansanedustajilla on avustajansa hankkimaan tarvittavat tiedot jokaisesta käsiteltävänä olevasta asiasta ja ne ovat oikeampaa tietoa kuin esimerkiksi sinulla näyttää olevan.

      Tässä ote Harkimon puheesta Lastensuojelulain lähetekeskustelusta:

      "Lain piiri on siis laaja ja resurssien tulisi olla sen mukaiset.
      Huoli lasten hädästä ja sosiaaliviranomaisten fyysisten ja henkisten voimavarojen vähyydestä on suuri, eikä ikävä kyllä aiheeton. On tosiasia, että nykyistä lastensuojelulakia rikotaan väistämättä tietoisesti ja tiedostamatta jopa sosiaalitoimessa. Puutelista vaikuttaa loputtomalta. Pulaa on ennalta ehkäisevistä palveluista, kuten tukiperheistä ja tukihenkilöistä, perhetyöntekijöistä, kotipalveluista, kouluavustajista ja erityisluokan opettajista. Myöskään vakavissa tilanteissa apua ei riittävästi ole saatavissa. Pahasti oireileville ja välittömästi avusta hyötyville lapsille ei löydy paikkaa sairaalasta tai laitoksesta, vaan joudutaan odottamaan kuukausitolkulla. Lyhyt- tai pitkäaikaista sijoitusta tarvitseville lapsille on vaikea löytää paikkaa lastenkodista, kriisi- tai sijaisperheestä. On alueita, siis satoja perheitä pelkästään Helsingissä, joilla ei ole pitkiin aikoihin sosiaalityöntekijää käytettävissään, joka selvittäisi, mitä apua ja tukea lapset ja perheet välttämättä tarvitsisivat. On toimistoja, joissa vankan ammattilaisjoukon sijaan on jatkuvasti vaihtuvia työntekijöitä."

    • elävää rahojen väärin

      käytöstä!

      On selvää, että joku laskuista saattaa joltain kuulta jäädä maksamatta, koska lapselle on pakko hankkia jotain enemmän maksavaa. Mutta se maksetaan myöhemmin ja yh-äiti kiristää vaikka omassa ruuassaan, että lapsi saisi kaiken tarvittavan.

      Kun rahaa on niin vähän, että se ei riitä edes kaikkeen tarvittavaan, niin miten on mahdollista, että se vanhemman juomiseen riittäisi? Jos noilla tuloilla alkaa ryyppäämään, niin ihan varmasti talous joutuu kaaokseen muutamassa kuukaudessa.

      Toisin sanoen:

      Kun rahaa on riittävän vähän, ei sitä riitä väärin käytettäväksi. Tämä on niin yksinkertainen totuus, että tämä pitäisi tyhmemmänkin ymmärtää.

      • ja Tapaninpäivänä

        ehti siitäkin oikutella, kun meille on käynyt onni myötä ja saimme vähävaraisille tarkoitetun ruoka-apukortin, ilmeisesti MLL:n toimittamana.

        Joku varakasta leikkivä (ties vaikka olisikin) esitti niin typerää kommenttia, ettei voi olla ihmettelemättä.
        Olen todella pahoillani, mutta kuten joku on kirjoittanutkin toiseen ketjuun, on hienoa että tiedämme sen keräyksen kohteille myös tulevan.
        Meille se tuli tarpeeseen enkä pode syyllisyyttä siitä, että on ruokaa jouluna tarjota enemmin kuin arkena. Niin ei nimittäin aina läheskään ole ollut, eikä näillä näkymin tule olemaankaan.


    • ovat ajatelleet

      kun ovat suomea mm. jo 2001 suurista huostaanottoluvista moittineet
      (silloin huostaanotettuja lapsia oli vielä alle 10 000).

      kotiapua ei saa, kun sellaista ei kunnisssa nykyisin ole edes tarjolla .

      ja jos tietyn alueen (eteläsuomen lääni)
      sosiaaliväestä on 19 % sosiaalialan pätevyyden omaavia
      ei ainakaan sosiaalityö läänissä voi olla kovin ammattitaitoista, tasokasta.

      kuinka selität kansanedustajien puheet eduskunnassa.
      mll lausunnot.
      hyssälän keväiset puheet avohuollosta ja sen olemattomuudesta kunnissa.
      ja kaikki muut lastensuojeluun liittyneet lehtikirjoitukset jne.

      jos silmäsi ei näe mitä kirjoituksissa eri tahoilta lukee, niin eihän ymmärtämättömyydellesi mitään voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe