Feeniksin kilta peli

Uusi Harry Potter -peli ensi vuoden heinäkuussa

Feenixin kilta on ensimmäinen Potter-peli, joka julkaistaan myös kolmannen sukupolven konsoleille.

Electronic Arts ja Warner Bros. Interactive Entertainment ilmoittivat 21. marraskuuta julkaisevansa yhteistyönä pelin, joka pohjautuu saman nimiseen J. K. Rowlingin Harry Potter ja Feenixin kilta -kirjaan ja -elokuvaan. Pelin alustava julkaisuajankohta on vuoden 2007 heinäkuu.

"Harry Potter ja Feenixin kilta on pelisarjan ensimmäinen peli, joka julkaistaan myös kolmannen sukupolven konsoleille", EA UK:n vastaava tuottaja Harvey Elliott kertoo. "Peli on kaikilla alustoilla edelleen uskollinen elokuvaesikuvalleen. Se mukailee tarkasti leffan maailmaa ja houkuttelee edelleen kaiken ikäisiä faneja." "Luettuaan kirjan ja nähtyään elokuvan fanit voivat kokea saman interaktiivisesti Feeniksin kilta -pelissä", Warner Bros. Interactive Entertainmentin varatoimitusjohtaja Jason Hall sanoo.

Pelin suhde kirjoihin ja elokuvaan on läheisempi kuin missään aiemmassa Potter-pelissä. Pelaajalla on mahdollisuus tutkia useimpia Tylypahkan avainpaikkoja, jotka on kaikki mallinnettu uskollisesti elokuvaesimerkkinsä mukaisesti. Samoin tarina on huippusuositun kirjan taattua laatua. Feenixin kilta -pelissä pelaajalla on mahdollisuus pelata usealla hahmolla, kuten Harry Potterilla, Dumbledorella tai Sirius Mustalla. Pelaajalla on käytössään taikasauva, hän voi vapaasti tutkia Tylypahkan ympäristöä ja kokea "the boy who livedin" vaarallisimmat vuodet.

Peli julkaistaan Nintendo Wiille, PLAYSTATION®3:lle, Xbox 360™:lle, PlayStation®2:lle, PSP®:lle (PlayStation®Portable), Nintendo DS:lle, Game Boy® Advancelle, ja PC:lle. Peli ilmestyy suomenkielisenä versiona PC:lle, PS3:lle, PS2:lle ja Xbox 360:lle. Uutinen EA:n kautta: http://www.suomi.ea.com/news/10378/

7

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarioSonic

      Elokuviin perustuvat pelit pitää minun mielestä julkaista heti kun elokuva tulee.

      • uutisen kunnolla. Siinähän sanotaan, että se ilmestyy heinäkuussa 2007, eli samoihin aikoihin elokuvan kanssa. Elokuva saa ensi-iltansa 13.7.2007.


      • MarioSonic
        tanzu84 kirjoitti:

        uutisen kunnolla. Siinähän sanotaan, että se ilmestyy heinäkuussa 2007, eli samoihin aikoihin elokuvan kanssa. Elokuva saa ensi-iltansa 13.7.2007.

        Otsikko


    • *herm_ione*

      en olekkaan kuullut!! kiitos kun kerroit!! :D

    • sininen2kissa

      *tahtoo Harry Potter pelin Game Boylle*

    • tempuli

      eihän sitä julkaista gamecubelle ei siellä ainaskaan lukenut

    • mä niin ole väittänytkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5876
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4605
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      93
      3753
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      62
      3303
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2359
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    Aihe