Agia Napa,kypros

mitä mieltä?

Ollaan menos Agia Napalle pääsiäisenä. Oisko kellään mitään mielipiteitä kyseisestä paikasta.

2

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Napa nappaa

      On hauskoja kokemuksia Ayia Napasta, tosin elokuulta. Hintataso ei ole erityisen edullinen, mutta muuten mukava paikka. Ayia Napa on pieni (pääsiäisen aikaan varmaan vielä hiljaisempi) turistikylä, jossa menoa riittää kellon ympäri. Meno on kuitenkin iloista ja keskustassa on turvallista liikkua illallakin. Omia reissuja on helppo tehdä Larnakaan tai Nicosiaan, autolla, moottoripyörällä tai isolla skootterilla. Skootterit kannattaa vuokrata joka tapauksessa, vuokrat ovat suht edullisia ja valinnanvaraa on.
      Nicosiassa on muuten hintataso aika paljon edullisempi tuliaisten ym. suhteen. Jos on mahdollisuus mennä siellä rajan toiselle puolelle (Turkin puoli), kannattaa käydä. Vaikka itse Ayia Napa onkin nk. turistirysä, siitä on tosiaan helppo mennä kauemmaksikin. Ja linja-autoja menee ellei halua ajaa itse.

    • Angelique

      Oltiin mieheni kaa viime keväänä vappuviikolla Ayia Napassa. Oli aivan mahtava paikka, vaikka oli vielä suht' kylmää (merivesi ja uima-altaan vesi oli aivaan jäätävää...)
      Vaikka sesonki ei ollut vielä kunnolla alkanut, silti yökerhot ja baarit oli aivan täynnä! Hintataso vähän alle Suomen. Suosittelen Ayia Napasta itään olevaa rantaa (keskustasta about 10 km) jonka nimi oli Romantico Beach tms. (vain paikalliset tuntuivat tietävän ko. rannan). Se on tuulensuojainen ranta, jossa muuten viileinäkin päivinä oli kuuma.
      Ei muuta kuin aivot narikkaan ja Ayia Napaan!
      Itse suunnittelemme juuri uutta matkaa sinne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe