Oisko kellään tietoa, miten agronomit työllistyvät nykyään? Maatalous Suomessa on vähenemässä pikkuhiljaa, mutta miten se vaikuttaa agronomien työpaikkoihin? Itse kiinnostaisi lähteä lukemaan maatalousekonomiaa Helsingin yliopistoon..
Agronomien työllistyminen!!!
Tuleva opiskelija
216023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
kortistossa kokopäivä työtä.. eipä taideta tarvita tulevaisuudessa ainakaan paljoa..suurin osa valmistuvista jää työttömäks mut jos tuuria ni saatat saada paikan
Maatalousekonomeja valmistuu vain kourallinen vuosittain ja työpaikkoja on aika paljon verrattuna valmistuviin. Esim MMM, Te- keskukset, Eu, Mtk. Pankkialasta en tiedä, mutta kyllä sielläkin luulisi tarvitsevan maatalouden tuntevia talousammattilaisia. Jonkin tilaston muistan, että agronomien työttömyysprosentti olisi n. 3%
Mikä tekee ihmisestä elätiksi haluavan?
Siinä vaiheessa kun se viimeinen viljelijä täällä viljelee koko suomen pellot, niin kaikki vähänkin virkamieheksi kelpaavat on siirretty eu:n vaatimuksesta vahtimaan sitä viimeistä.
Eivätkö nuo hölmöt tajua, mitä yliopistokoulutuksella yhteiskunnassa tehdään. Siis koulutettuja käytetään koulutustaan vastaavaan työhön, johon agronomin tapauksessa kuuluu myös jonkin verran viljelyä, mutta valtaosin kaikkea muuta.
Suomifilmin legenda: agronomi
Agronomi on lähinnä hallintovirkamies ja "osuuskunnan" tai vastaavan puljun esim. A-Tuottajat henkilökuntaa, eli suomennettuna hallintohitleri ja orjapiiskuri talonpojan kyykyttäjä ja kusettaja.
Kaikkeen se ihminen sortuu kun vähänkin valtaa saa, ei näistä nykyisistä enää taida pankinjohtajia tulla.
Ei ole mitään eroa ekonomiin.. että esim jos ei muuta niin vie niiden työpaikat..
Töitä voit kysellä Maaseudun Tulevaisuudesta.Siellä' niitä kavereitasi on jouten istuskelemassa.
Emme tarvitse agronomeja täällä Suomessa. Sairaanhoitajista on pulaa ja muista DUUNAREISTA!!!!
Miksi työttömiä agronomeja on sitten niin vähän?
ymmärsitkö mitä tarkoitin?
agronomit pyörittää maaseudulla?
Agronomeja eli paperinpyörittäjiä tarvitaan te-keskuksiin, neuvonta- yms tehtäviin, kun on tämä ihan eu..
On se kyllä hienoa kun näiden paperien pyörittelystä saa paremman palkan agronomina sen kuin pellolla agrologina pyöriessä. jees.
Muka tee tilakäyntejä?...Hehheh..
Käyvät itteensä kehumassa miten helvetin viisaita he ovat, ryystävät kahvia, puhuvat yleviä, aukovat läppärin piuhoista solmuja, paskantärkeinä jotain lapsellista kaavaketta täyttelevät.
Ja helvetin iso lasku tulee postissa.
Alkaisitte tekin etsiä jotain oikeata tuottavaa työtä itsellenne.
Ihan mukavalta työltä kuulostaa... Jos palkan saa noin helposti...
Terve, agronomiliiton kautta pääsee tutustumaan elävän elämän agronomeihin ja heidän tekemäänsä työhön. Liitolta löytyy myös ajantasaista tietoa agronomien työllisyydestä. Hakuprosessissa kannattaa muistaa myös elintarvike-ekonomia.
Veikkaisinpa kyllä että agronomilla on suht. hyvät työllistymismahdollisuudet. Esim. MTT ja Proagria yms. Hakevat jatkuvasti porukkaa ja yritykset myös. Parempia ja paremmin palkattuja hommia kuin agrologilla.
Hanketta pukkaa, eli keksitään koulukaverillekin hommia.
Jos sulla on 100-150 hehtaaria maata ja hieno päärakennus siinä , niin
KEPULIT vie sinut testiin , sinut aivopestään , kuinka voit kurmoottaa
mitättömiä viljelijöitä , ja osaatko valehdella suurmaanomistajien hyväksi.
Et edes huomaa kun sinut on testattu. Sitten vasta voit odottaa huippu
virkoja.
Kunnassamme oli yksi agromomi pois potkaistu MTK,STA , oli vähän aikaa
maseutuasiamiehenä. Nyt ajelee vanhalla kuormaautolla puruja hevostalleille.
ym.
Joskus ammoisina aikoina opiskelin agronomiksi. Kun muutaman vuoden olin seurustellut näiden kepulistien kanssa niin älysin että on maailmassa muutakin kuin petkuttaa maajusseja. Viittä vaille valmis mutta ikinä en ole katunut sitä. Tämä EU-jäsenyys oli viimeinen todiste sen porukan toilailusta maataloudemme menoksi.
Pisteet sinulle.Hienoa ,että terveitäkin asenteita vielä löytyy.Ehkä tällä maalla on vielä jotakin toivoa selvitä.Vaatii tosin reippaan rebootin.