Oli vähän huolestunut olo ja vähän rukoilin ajatuksissani apua. Ajattelin että joku vähän tulisi ja lohduttaisi. Vähän myöhemmin aamulla kuulin äänen, niinkuin joku olisi painanut ovikelloa Din dong, vaikka meidän talossa ei sellaista ole. Sitten kuulin jotain kuiskailua selkäni takaa, mutta olin niin jotenkin säikkynä, että ajattelin etten kestäisi nyt näkeväni jotain olentoa, enkä nähnytkään ketään.
Jotenkin tuli vain sellainen tunne niinkuin joku olisi halunnut tulla käymään, tai sitten kuulin harhoja, tai sitten en.
Onko muilla ollut vastaavaa ja onko joku tullut ovikellon äänen jälkeen jos olet hyväksynyt ajatuksen, että joku tulee?.
Ovikellon ääni
2
836
Vastaukset
- ^^jensku^^
Minulle ja lähipiirissäni oleville, jotka ovat käyneet isovanhempieni talossa on käynyt vastaava tapahtuma, että kuulee verrannalta askelia, jopa koirakin on reagoinut siihen häntää heiluttamalla. Sitten, kun avaa oven ei siellä olekkaan yhtään mitään, ei edes jälkiä. Mummuni kertoi kerran, että yhden ainoan kerran "ääni" on myöskin alkanut avaimella (?) avaamaan ovea.
- elisantti
Mikäli nyt tajusin tämän kirjoituksen oikein, niin kyse voi olla etiäisistä, jotka itse asiassa ovat yleisiä kokemuksia.
Eli etiäinen on etukäteinen kokemus jostain tapahtumasta. Ne kuuluvat myös oleellisena osana kansanuskomuksiin, ja suurimmalla osalla ihmisistä on näitä. Etiäisiä on selitetty niin psykologialla kuin intuitiolla, ja niitä on jopa tutkittu. Näissä tutkimuksissa on havaittu, että niiden ihmisten parissa, jotka eivät ole täysin vieraantuneet juuristaan niitä esiintyy useammin kuin esim. täysin kaupunkilaistuneiden keskuudessa. Täysin varmoja tieteellisiä perusteita etiäisille ei kuitenkaan ole saatu.
Jokaisella ihmisellä on kuudes "näkymätön" aisti, joka ennakoi tapahtuvaa. Tässä mielessä se liittyy läheisesti myös intuition käsitteeseen. Intuitio puolestaan on ennakoivaa ja alitajuista asioiden tietämistä. Jokainen kykenee kehittämään näitä ominaisuuksia itsessään, eikä niissä ole mitään pelättävää tai syytä olla huolissaan. Toisaalta, mikäli tuntuu ahdistavalta, pelottavalta ja/tai vieraalta omata herkkyystaso, jossa kykenee käyttämään hyväkseen näitä ominaisuuksia, voi ne aina vaihtoehtoisesti tukahduttaa ja tappaa, eli ns. blokata pois käytöstä. Elämä on valintoja täynnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3386321Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483786- 81943
- 52860
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 67779
- 52768
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,130753Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14671