Meillä kaksi puolivuotta vanhaa kisua. Toisella on nyt korvaan ilmestynyt hirveästi jotain ruskeaa töhnää ja se korva kutiaa ja aristaa kovasti. Kissa välillä kuin "itkisi" kun kynsii korvaansa. Ensimmäisellä kerralla kun sitä ilmestyi, se hävisi nopeasti. Epäilemme että toinen kissa on nuollut korvan puhtaaksi kun ne ovat kovia pesemään toisiaan.
Nyt sitä kuitenkin ilmestyi taas ja kissa raapinut jo korvan verille. Putsasin itse sitä topsarilla mutta sitä ilmestyy vaan lisää, mikä mahtaa olla? Mitä pitäisi tehdä?
Nyt sitä kuitenkin ilmestyi taas ja kissa raapinut jo korvan verille. Putsasin itse sitä topsarilla mutta sitä ilmestyy vaan lisää, mikä mahtaa olla? Mitä pitäisi tehdä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lääkäriin.
Voipi olla punkkeja, korvatulehdusta tai allergiaa. Ilman lääkärin ottamaa näytettä ei voi tietää.
Punkit hoituu laakista, samoin korvatulehduskin n. 10pvn korvatippakuurin kanssa. Jos on allergiaa, menee pitempi aika kun pitää selvittää syitä.
Mutta siis lääkäriin. Kisulla on tosi tuskallinen olla kun korva vaivaa. Jos siinä on tulehdus, voi kisulta sen pitkittyessä heiketä kuulo.
Minun kissalle annettu kaksi kertaa jo stronghold ja olen huuhdellut korvia säännöllisesti. Lääkäri sanoi että ehkä joutuu vielä korvatipat ostamaan.Ja näin kuulemma useissa tapauksissa.
Kissallasi on tod näk korvapunkkeja. Eläinläääriltä saat siihen vaivaan nopean varmistuksen ja hoidon.
kaikki talouden kissat ja koirat pitää hoitaa samanaikaisesti.
hae apteekista Otita para vet- nimistä tököttiä (pieni pullo ja kallis, mutta tehokas) ja Epi- otic- nimistä tököttiä. laita molemmille kissoille joka toinen päivä tätä otita paraa(tappaa punkit) korviin sillee et korvat "lotisee", hiero korvaa hetki et menee syvälle. Sit joka päivä tota epi-otic- korvahuuhdetta, se taas putsaa tuon rasvan ja irtolian pois korvasta. sitä kans sillai reilusti et korvat "lotisee". Meillä lähti punkit yhelle käsittelyllä, yks purkki otita paraa riitti vaik eläinlääkäri väitti ettei riitä. on kissoilla ollu puhtaat korvat jo vuosia. Huom. sain nää ohjeet eläinlääkäriltä ja myrkyt apteekista. =)
tuntuu olevan ihmisillä paljon kokemusta korvapunkeista..älä kumminkaan laita omin neuvoin sinne mitään käsiapteekkiaineita, jos kyseessä tulehdus se vaan pahentaa sitä (kokemusta on). punkit on sitä paitsi yleensä molemmissa korvissa ja möhnä silloin mustaa kuivahkoa, ruskea kuulostaa tulehduseritteeltä. tosin punkki voi aih sen tulehduksenkin mutta silti hoidettavissa vain reseptikorvatipoilla. eli kyllä se on lääkärin paikka.
Aivan samaa mieltä, kaikki ehdottavat aina vain ekana punkkeja. Korvassa voi tosiaan olla myös tulehdus ja jos menee omin päin laittamaan sinne punkkilääkkeitä, voi tulos olla entistä pahempi.
Lääkäri pystyy näytteestä katsomaan mikä korvaa vaivaa. Itse sitä ei voi tietää.