Kokemusta

saksalaisten kusetuksesta?

Olimme viime lokakuussa Berliinissä matkalla tyttöystäväni ja kaverini kanssa. Berliinistä ja varsinkin itä-saksalaisista jäi sellainen hitusen likainen kuva.
Ensimmäisenä päivänä päätimme pistäytyä eräässä Berliinin kaupunginosassa -länsipuolella ja ystäväni huomasi eräässä liikkeessä asioituaan, että myyjä oli ottanut häneltä tuplahinnan ostamastaan tuotteesta. Hän meni tietysti valittamaan tästä myyjälle, ja saikin kaupalta rahat takaisin.
Kolmantena päivänä kävimme katselemassa Alexanderplatzia, ja oli kova nälkä eikä aikaakaan, kun löysimme torin läheltä melko vaatimattoman imbiss-kioskin. myös täällä myyjä yritti kusettaa meitä: annoin myyjälle 20 euron setelin josta hänen olisi pitänyt antaa takaisin 10 euroa, vaan hän päättikin pitää sen. Kuitenkin hetken kuluttua jo huomasin siinä torinlaidalla syödessäni, että taas tätä samaa. Menin valittamaan asiasta ja sain kun sainkin loput rahani takaisin.
En tiedä miten on, onko Saksassa tapana harrastaa kieroutta myös paikallisiin, vaan kohdistuuko se vain ja nimenomaan turisteihin. En tiedä, mutta paskan kuvan antoivat itsestään ainakin palvelualain suunnalla.
Niin eli kysynkin, onko kellään teistä kokemuksia tällaisesta Saksalaisuudesta?

1

355

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koffer

      Olen ollut Saksassa yhteensä useiden kuukausien ajan , eikä minulle ole tuollaista sattunut kuin kerran. Kyseessä oli silloin italialainen ravintola ja puhuimme suomea. Aika monessa maassa kyllä ulkomaalaisia huijataan kertomallasi tavalla. Itse asioin aina saksaksi, ehkä se "auttaa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2401
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1648
    3. 115
      1178
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1159
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1081
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      997
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      83
      914
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      871
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      831
    10. 59
      805
    11. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      794
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      759
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      42
      750
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      678
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      34
      666
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      58
      569
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      545
    18. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      27
      539
    19. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      51
      523
    20. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      522
    Aihe