Paljonko maksaa keskimäärin auomaattilaatikon vaihto -98, TDi V70:seen?
Onko jotain tyypillisiä oireita mistä voi ennakoida, että laatikko menee vaihtoon?
Paljonko maksaa laatikon vaihto
9
6552
Vastaukset
Pelkään, että voi olla kallis.
Ei ole kokemusta Volvon laatikon vaihdosta. 500-sarjan Bemariin Suomessa uusi laatikko maksaa 5500 euroa ja työt 1000-1500. tehdaskunnostettu voi olla vähän edullisempi, ja tietysti purkuautosta voi säkällä saada nykyistä vähän paremman.
Ensi hätään vaihtaisin laatikon öljyt pariin kertaan. Voi olla, että pelkästään lika tekee kiusaa. Väärät öljyt voivat aiheuttaa rysähtäviä vaihtoja, vaihteiden jumittumista tai hyppimistä, pahoja ääniä jne.
Millaista vikaa siinä on? Luistaa? Nykii? Ei vaihda? Monesti viat liittyvät laatikon ohjaukseen; sähköpiuhat ja/tai alipaineletkut kannattaa tarkistaa ja vaihtaa ensin.
Master Eq- Automaatti.
Ei vielä mitään vikaa mielestäni. Öljyt vaihdatin juuri. Ajaessa liutusvauhtia, hiuksen hienolla pintakaasulla hiukan nytkyttää mutta ei kai se vielä mene vian piikkin, kun muuten ei mitään. Olen hankkinut hiljattain kyseisen auton joten kartotan vähän paljonko toi remppa vois tulla maksamaan.
- zxklhgkldxc
Automaatti. kirjoitti:
Ei vielä mitään vikaa mielestäni. Öljyt vaihdatin juuri. Ajaessa liutusvauhtia, hiuksen hienolla pintakaasulla hiukan nytkyttää mutta ei kai se vielä mene vian piikkin, kun muuten ei mitään. Olen hankkinut hiljattain kyseisen auton joten kartotan vähän paljonko toi remppa vois tulla maksamaan.
fiksusti ajelet vaan autolla ja vaihdat öljyt 100 tonnin välein niin ei mee miksikään. Jotain huhua oon kuullu että automaattilootat oisivat pitemmän päälle kestävempiä kuin manuaalit. itellä myös automaatti ja ei mitään pelkoa kun itse on öljyt vaihettu niin tietää mitä siellä on ja minkä verran. ja revittelyt jättää vielä vähän vähemmälle niin ei tarvii pelätä että leviää.
- AWMatic
Automaatti. kirjoitti:
Ei vielä mitään vikaa mielestäni. Öljyt vaihdatin juuri. Ajaessa liutusvauhtia, hiuksen hienolla pintakaasulla hiukan nytkyttää mutta ei kai se vielä mene vian piikkin, kun muuten ei mitään. Olen hankkinut hiljattain kyseisen auton joten kartotan vähän paljonko toi remppa vois tulla maksamaan.
mistä niin päättelet ?
- vaihto aut laat
Niin ja ne öljyt vaihdetaan sinne laatikkoon kierättämällä, eli huuhtelemalla. Itse teetin entiseen T5:seen volvon merkkihuollossa ( Auto Ilves ) viime kesänä ja makso 185 € töineen. 80 000km välein kannattaa vaihtaa ne laatikon öljyt. Tuolta => www.volvolandia.com haulla lisää.
- sgdsgfd
Eihän tuo paha hinta ole kyllä laatikon öljynvaihdosta. Itse ostin öljyt jotka ihan hyvällä alennuksella maksoivat noi 100 euroa (7litraa)....alunperin oli muutaman euron litralta kalliimmat. Vaihettiin itse kierrättämällä.....iisi homma mut kestää aikas kauan valutella niitä öljyjä sisään ja ulos....kumminkin 7 litraa pitää kierrättää.
- Juise
Vaihatin lootan öljyt,samalla myös boksin päivitys Joensuun Avainvaunussa ja siinä kysäsin laatikon hintaa,3500€ työt.Kallista on..
Laatikon vaihtoon menee n. 8 tuntia ja päälle tulee laatikon hinta elikkä siitä jotain osviittaa. Itellä on V70 TDI -99 aut.laatikolla jolla on ajettu 570tkm eikä vielä oo ollu mitään murheita tekniikan kans. On vanha Vantaan taksi eli on saanut monoakin. Öljynvaihtohuollot kannattaa tehdä miel. useammin kuin turhan harvaan.
- Vsytti
Itse vaihdan d5:een loota öljyt 60th välein ja vain volvon omat oilit..vanhat ja viisaat volvo miehet ovat näin sanoneet,enkä tässä tapauksessa
väitä vastaan.Vaikka wetterin huolto itsessään on syvältä perseestä..ainakin kemissä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky685194Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2614289Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty983918Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1422247Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.321618Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar651331Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6979Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii35917- 94889
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137867