Alan todellisuutta

Urbox

Rakennusalan tyypit ovat vähän hohhoijaa hölmöläisiä ja sellaisia "hällä väliä" tyyppejä jotka tekee sutta ja sekundaa.

Isännöitsijät eivät välitä homeista mitään.

Taloyhtiön hallitukset salailevat homevauriot.

Tavarantarkastajilta tekisi mieli kysyä että mitä tavaraa te osaatte tarkastaa. Ette ainakaan rakenteita. Kattava tarkastus 2000 € jossa ei löydetä mitään.

Kosteusmittaajat rahastavat 200 € siitä että konttailevat gantin (mittarin) kanssa lattialla 15 minuuttia. Löytävät lattiakaivon ympäriltä normaalia kosteutta.

Sisäilmamittauksissa tulee muutama hölmö pyörimään taloon, pistää koneen raksuttamaan ja miettimään miten päin tätä pulloa piti pitää. Hinta 500 €.

Kosteusvaurioihin muka erikoistuneet lakimiehet ovat burn-outin partaalla, alkoholisoituneita ja ahneita. Suurin osa myös asiantuntemattomia ja lapsellisia.

Käräjäoikeus eivätkä muut oikeusasteet eivät välitä asunnon ostajasta tuon taivaallista. Tuomarit ovat tietämättömiä. Myyjän selusta turvataan oikeuskäsittelyssä.

17

2293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuivaustekniikka

      Voi voi, onkos nyt jollain taas hometta nenässä ja nyt ollaan niin katkeria =D

      • Urbox

        Lisätäänpä vielä että alan todellisuutta ovat myös 25-v teknoa kuuntelevat amisviikset joiden palvelujen arvo on 0 € (laskussa tosin lukee muutama satanen).


      • Kuivaustekniikka
        Urbox kirjoitti:

        Lisätäänpä vielä että alan todellisuutta ovat myös 25-v teknoa kuuntelevat amisviikset joiden palvelujen arvo on 0 € (laskussa tosin lukee muutama satanen).

        rahan tuloa ei voi estää ! bisnestä tämä loppujen lopuksi vaan on, ei mitään vitun hyväntekeväisyyttä.

        Mikä parasta on nytten kun kaikki intoilee näitten homeitten kanssa, niin meidän tilit vaan kasvaa =D

        se taitaa urbox:sia ärsyttää ?

        ptw. tekno on muuten nykyaikaa vanhus ! hevi / iskelmät on amista.


      • tyhjän nauraja
        Kuivaustekniikka kirjoitti:

        rahan tuloa ei voi estää ! bisnestä tämä loppujen lopuksi vaan on, ei mitään vitun hyväntekeväisyyttä.

        Mikä parasta on nytten kun kaikki intoilee näitten homeitten kanssa, niin meidän tilit vaan kasvaa =D

        se taitaa urbox:sia ärsyttää ?

        ptw. tekno on muuten nykyaikaa vanhus ! hevi / iskelmät on amista.

        "Tekno on nykyaikaa"...eh, ja sinä ilmeisesti idari Has Been maalta.


    • mikä asian ydin on

      Ootkos ikinä miettiny, miks näin on?

      Suurin syy mun mielestäni on liiallinen vaahtoaminen home-ongelmista.

      En väitä, etteikö todellista home-ongelmaa ole rakennuksissa ja myös huonoa työmoraalia rakentajissa yms mitä väititkin kirjoituksessasi.

      Kuitenkin luulen, että ylimalkainen "homehysteria" on tuottanut kuvaamasi kaltaisen tilanteen ja vieläkään kun ei ole todellista näyttöä, kuinka vaaraksi nämä homeet ihmisille on.
      Tutkimuksia jatketaan ja tulevaisuus näyttää, mihin kaikki kääntyykään!

      • Kuivaustekniikka

        olen täysin samaa mieltä.

        "homehysteria"

        kannattaa katsoa 45 min tänään kolmoselta, homehysteria lietsotaan =)


      • JuupanEnpäs
        Kuivaustekniikka kirjoitti:

        olen täysin samaa mieltä.

        "homehysteria"

        kannattaa katsoa 45 min tänään kolmoselta, homehysteria lietsotaan =)

        Lattiaa meni umpeen vauhdilla ja maalauskin onnistui kätevästi mustuneelle betonille.

        Ei tasan taatusti otettu kontrollinäytteitä desinfioinnin onnistumisen varmentamiseksi. Niin, eihän sitä tarvi koska se kuuluu urakkasopimukseen.

        Tarkoitan vaan, että ne samat homeet tuli upotettua uusien pintojen alle.

        Joskushan on sanottukin, että palataan parin vuoden päästä asiaan uudelleen.


    • Perja

      Tyytymättömän on parasta muuttaa asuntovaunuun tai purjeveneeseen asumaan.

      • Kuivaustekniikka

        tai sitten voisivat rakentaa itse talonsa.

        Ammattitaito näiltä valittajilta kyllä puuttuu, eihän ne muuten hometalossa asusi =D


    • Mss Ellen

      Isännöitsijät eivät todellakaan välitä,saatikka että heillä olisi halukkuutta päivittää tietonsa kosteus-ja homevaurioista.

      Taloyhtiön hallitukset hyssyttelevät homevauroita,kuvittelevat että kun asiasta ei puhu,homeetkin katoavat.Tosin se tulee taloyhtiölle kalliiksi noilla laiminlyönneillä.

      Hyvä havainto tavarantarkastajista. Meillä HTT (erityisosaaminen home-ja kosteusvauriot)tutki talon ennen ostoamme.Kunnossa on. Ja perselleen meni tuokin kallis arvio. Talo todettiin niin homeiseksi ja rakennevaurioiseksi että purkukuntoiseksi meni.Se siitä osaamisesta.

      Konttailevat kosteusmittaajat ovat lähinnä huvittava ilmestys. Tällä kokemuksella aivan turhaa maksamista noista konttaamisista.

      Sisäilmamittauksilla ei ole mitään virkaa,erittäin epäluotettavia (asiasta monia tutkimuksia)

      Asianajajista...älä murehdi,kyllä minä hoidan-tyylillä aloitetaan,mittari raksuttaa ja itse saat tehdä työt asiasi eteen. Heitä ei tavoita,eivät soita takaisin.Itse pitää tiedustella missä mennään.Mutta lasku - se tulee ennenkuin ehdit silmiäsi räpäyttää.

      Valitettavasti käräjäoikeudet ovat niin täystyöllistettyjä ja harvat tuomarit saavat erikoistua tiettyihin aiheisiin (laaminnin päätös).Siksi prosessit ovat pitkiä ja hometalopapereita on helppo siirtää seuraavaan päivään. On helpompaa selvitellä velkomusasioita tms.rutiineja.

      On siis kanssasi samaa mieltä. Tämä on todellisuutta.
      Valitettavasti tuo yksi tyyppi (Kuivaustekniikka) nukkuu vielä Prinsessa Ruususen unta. Ehkä hänkin herää,kun kohdalle kalahtaa hometalo (elelee varmasti vielä vanhempien suojassa).

    • Kirjoitit, että

      "Rakennusalan tyypit ovat vähän hohhoijaa hölmöläisiä ja sellaisia "hällä väliä" tyyppejä jotka tekee sutta ja sekundaa."

      Nyt on ihan pakko kysyä, mitä tarkoitit tällä?
      Olen jotenkin ymmärtänyt, että rakennusalalla on määräyksiä kuinka pitää rakentaa.

      Tarkoititko siis, ettei teoria ja käytäntö kohtaakkaan aina? Onko tämä mahdollista?
      Jos tarkoitit, niin eikö olisi sitten järkevintä, jos työn suorittaja olisi vastuussa määräysten rikkomisesta vaikka 20 vuotta (esim. että olisi sitten velvollinen maksamaan tekemänsä töppäilyn korjaamisen ja siitä mahdollisesti jo aiheutuneen vaurion, kuten kosteusvaurion, korjaamisen). Ei varmaan sitten paljon kiinnostaisi "tehdä sutta".

      Pitkällä tähtäimellähän "suden tekeminen" voi johtaa suuriin ja vaikeasti korjattaviin vaurioihin, joista voi olla terveyshaittaakin. Ja myynnin yhteydessä myös todella ikäviin riitatilanteisiin. Minun mielestäni on väärin, jos rakennuttaja (tai myöhemmin joku muu talon omistaja) joutuu maksamaan siitä (esim. vaurioiden korjaamisen muodossa), jos hänen palkkaamansa työn suorittajat ovat rikkoneet määräyksiä.

      Onko määräysten rikkominen käytännössä edes mahdollista, eikö joku kuitenkin valvo rakentamista?

    • rakennus-

      ammattilaisia mutta yhtä suuri ellei suurempikin syyllinen on asukas, joka omilla toimillaan aiheuttaa ko. vaurioita.

      Jokainen taloaan rakentava etsii halpaa tekijää ja tinkii vielä senkin palkoista. Kutsutaan kaikki sukulaiset ja tutut etsimään vikoja, kun rakennus etenee ja sitten tulee lisää tinkimistä palkasta.

      Luuletteko, että ammattilainen tekee huonoa työtä jos hänelle sanotaan, että ei mitään kiirettä kunhan teet hyvää työtä.

      En vain ole ikään kuullut noita sanoja.

      • onpas ikävää

        syyllistämistä. Rakennusammattilaisista kun puhut,niin mitähän ne oikein pitävät sisällään.
        Miten se ammattilaisuus ilmenee?
        Mitä se ammattilainen oikeasti tietää rakentamisesta?
        Uudetkin rakennukset homeissa,vaikka sukulaisia ei ole ollut mailla halmeilla tinkimässä.
        Pakettitaloista kuuluu kummia - hometta ja kosteusvaurioita.
        Uudet kerrostalon seinät homeessa!
        Uuden rivarin alapohjasta nouseva kosteus....

        Toki tietenkin myös itseaiheutettuja kosteusvaurioita ja niiden korjailuja on.
        Niistäkin löytyy ihan isännän tekemiä korjauksia ja myös rakennusfirman jäljiltä tehtyjä epäonnistuneita korjauksia.

        Ajatteleppas! kyllä on rakennuskantamme huonolla mallilla.


      • Kuivaustekniikka
        onpas ikävää kirjoitti:

        syyllistämistä. Rakennusammattilaisista kun puhut,niin mitähän ne oikein pitävät sisällään.
        Miten se ammattilaisuus ilmenee?
        Mitä se ammattilainen oikeasti tietää rakentamisesta?
        Uudetkin rakennukset homeissa,vaikka sukulaisia ei ole ollut mailla halmeilla tinkimässä.
        Pakettitaloista kuuluu kummia - hometta ja kosteusvaurioita.
        Uudet kerrostalon seinät homeessa!
        Uuden rivarin alapohjasta nouseva kosteus....

        Toki tietenkin myös itseaiheutettuja kosteusvaurioita ja niiden korjailuja on.
        Niistäkin löytyy ihan isännän tekemiä korjauksia ja myös rakennusfirman jäljiltä tehtyjä epäonnistuneita korjauksia.

        Ajatteleppas! kyllä on rakennuskantamme huonolla mallilla.

        Kun valmistun rakennus ammattilaiseksi (3 vuodessa), saan :

        Huonon palkan, erittäin vaaralliset työskentely olosuhteet, terveys mene varmasti kaikesta paskasta mitä työmaalla joutuu nielemään, työ on vittumaista, monesti kylmä tai sitten liian kuuma, hiki valuu...jne

        Sitten ei virheitä sais sattua, kun pitää olla täydellinen ja aina on joku vittupää asukas vieressä valitamassa ja niiskuttamassa pölystä.

        Ainiin, kun 3 vuoden koulun olet käynyt, kelpaat ensimäisillä työmailla vain roskien kerääjäksi ja paskahuussin tyhjentäjäksi, kun sitten siitä (vaativasta hommasta) on työkokemusta 2 vuotta niin saat jo vasaran ja pääset ylempään palkkaluokkaan, voit saada jopa 9 - 10 € tunti =O (vai oliko se niin paljon)

        Siinä jotain tietoa mitä rakennustyö on, kannattaa kokeilla.

        Anteeksi kun hometaloja tulee, mut ei näillä palkoilla / ammattitaidolla pysty parempaa tekemään, eikös se pääasia ole että saa katon pään päälle.


      • thaddeus timpuri
        Kuivaustekniikka kirjoitti:

        Kun valmistun rakennus ammattilaiseksi (3 vuodessa), saan :

        Huonon palkan, erittäin vaaralliset työskentely olosuhteet, terveys mene varmasti kaikesta paskasta mitä työmaalla joutuu nielemään, työ on vittumaista, monesti kylmä tai sitten liian kuuma, hiki valuu...jne

        Sitten ei virheitä sais sattua, kun pitää olla täydellinen ja aina on joku vittupää asukas vieressä valitamassa ja niiskuttamassa pölystä.

        Ainiin, kun 3 vuoden koulun olet käynyt, kelpaat ensimäisillä työmailla vain roskien kerääjäksi ja paskahuussin tyhjentäjäksi, kun sitten siitä (vaativasta hommasta) on työkokemusta 2 vuotta niin saat jo vasaran ja pääset ylempään palkkaluokkaan, voit saada jopa 9 - 10 € tunti =O (vai oliko se niin paljon)

        Siinä jotain tietoa mitä rakennustyö on, kannattaa kokeilla.

        Anteeksi kun hometaloja tulee, mut ei näillä palkoilla / ammattitaidolla pysty parempaa tekemään, eikös se pääasia ole että saa katon pään päälle.

        kouvolan sanomat. 24.12.2006.
        " Lääkärin tekemiin virheisiin kuolee joka vuosi 400 ihmistä".
        Käsittääkseni lääkärilläkin on jonkinlainen koulutus ja noudattavat vielä asiaan kuuluvia normejakin.
        Siitä huolimatta niitä virheitä sattuu ja joku onneton potkasee tyhjää.
        Mutta miten on. Olisitko valmis kilpailuttamaan lääkärit ja valitset sitten sen kaikkein halvimman tarjouksen ?.


    • Vedätetty

      >Olkaahan varovaisia, että kenet otatte kotiinne "kosteusmittaamaan" tai tekemään ylipäätään mitään "tutkimuksia" home/kosteusepäilyjen vuoksi!

      Minua ja isääni yritettiin kusettaa kahden idootin voimin, jotka esiintyvät "asiantuntijoina". Täysin tyhjästä lätinästä lähettivät melkein parin tonnin laskun. Kohta putoo päitä.
      Firman nimenkin voisin kertoo, jos ketä kiinnostaa.

      • kerro ihmees

        Kerro ihmeessä kuka tai ketkä sua on vedättäny, niin muut osaa varoa.

        Rohkeesti vaan firma esille vastaamaan teoistaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe