suositelkaa!!!

On rasittavaa yrittää etsiä kirjastosta lukemisen arvoisia kirjoja, joten olisi aivan mahtavaa, jos viitsisitte suositella jotakin hyvää kirjaa/kirjailijaa minulle, luen kaikenlaista kirjallisuutta scifiä lukuunottamatta. kiitos :o)))

3 hyvää kirjaa jotka olen lukenut:
- Juha Itkonen, Anna minun rakastaa enemmän
- Ranya ElRamlyn, Auringon asema
- Johanna Sinisalo, Ennen päivänlaskua ei voi
51020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensinnä tulee mieleen nämä:
Itke Alegria,tekijää en muista mutta nimelläkin löydät.
Joutavuuksien jumala,Arundhati Roy?
Ardabiola,Steinbeck muistaakseni,
Petomaista rakkautta,tekijää en muista,
ensimmäinen ja viimeinen ovat ihan ykköshyviä,niin ja tietenkin lempikirjani:Kaikki isäni hotellit Irvingiltä ja Gunther Grassin Peltirumpu!
Jos joku osaa mainita muita tuon tyyppisiä teoksia otan minäkin mielellään vinkistä vaarin!
Joululukemista etsin nimittäin.

Äänestä
  • hyvä kirja. En muista tekijää, mutta nimi on unohtunut. Kai se löytyy näin.

    Äänestä

Sahlberg: Tammilehto
Pääskynen: Vihan päivä
Jungersen: Poikkeus säännöstä
Saisio: Voimattomuus
Oksanen: Baby Jane
Hassinen: Kuninkaanpuisto
Coetzee: Häpeäpaalu
Özdamar: Elämä on karavaaniseralji (tämän kirjan alku voi olla hämmentävä, mutta kannattaa lukea loppuun. Kirjan kielikuvat ovat värikkäät ja upeat)

Äänestä

Albert Camus, Sivullinen
Eeva-Liisa Manner, Runoja 1956-1977
Christer Kihlman, Gerdt Bladhin tuho
Annie Proulx, Lyhyt kantama
Jean Genet, Querelle
Pentti Holappa, Kaksi kirjailijaa
Minna Canth, Anna-Liisa
Maria Jotuni, Tyttö ruusutarhassa
Erno Paasilinna, Rohkeus
Virginia Woolf, Oma huone

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tipi kirjoitti:

On rasittavaa yrittää etsiä kirjastosta lukemisen arvoisia kirjoja, joten olisi aivan mahtavaa, jos viitsisitte suositella jotakin hyvää kirjaa/kirjailijaa minulle, luen kaikenlaista kirjallisuutta scifiä lukuunottamatta. kiitos :o)))

3 hyvää kirjaa jotka olen lukenut:
- Juha Itkonen, Anna minun rakastaa enemmän
- Ranya ElRamlyn, Auringon asema
- Johanna Sinisalo, Ennen päivänlaskua ei voi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu