Eli tällasta kytkykauppaan tekis mieli tehdä... Elisan liittymän haluan ja puhelinmallikin on jo katsottu ym.
Pari asiaa, mistä en ole vielä päässyt selvyyteen:
1.
-Entäpä jos luuriksi osuu ns. maanantaikappale. Ja se ei toimi kunnolla? Saanko varmasti huollon ajaksi vastaavan puhelimen? Kokemuksia?
(Käsittääkseni näin pitäisi olla normaalissakin puhelimessa liittymässä, mutta kun tämä nykyinen on juuri tuollainen hylkykappale, en saanut huoltoon viedessä mitään puhelinta. "Niitä vara-puhelimia on niin vähän" oli selitys (vai pitäisikö ymmärtää että korjattavia noksuja on niin paljon?!!) "Koita nyt pärjäillä".)
Eli joudunko mahdollisesti maksamaan koko "kk-erän", vaikka joutuisin puhumaan antiikkisella mummo-mallin varaluurillani, joka ei kunnolla toimi?
2. -Jos huomaankin tarvitsevani jostain syystä (työpaikanvaihto tms) isomman puheaikapaketin, paljonko muutos maksaa? Onko totta, että isompaan vaihdettaessa se olisi ilmainen?
3. -mikäli hinnat "kautta linjan" jostain syystä laskevat kahden vuoden sisällä (reilusti), meikä varmaan makselee kiltisti silloin jo törkyhintaista pakettiaaan?
Neuvokaas ihan selkeellä suomenkielellä vanhaa ihmistä!
Ostoa harkitsen
4
387
Vastaukset
- mietippäs_itse
Huollon korjauksen ajaksi he antavat, jonkin käytetyn puhelimen, tai huollon sijaispuhelimen, tottakai joudut maksamaan kuukausittain sen kk-maksun siitä puhelimesta.
Minun tietääkseni puheaika pakettia saa nostaa isompaan, ilman eri veloitusta, mutta ei pienempään. Ja sen puhelimen hinta kuukaudessa, määräytyy sinun osto/liitymän tekohetken mukaan.
Eli jos vaikka puhelinpakettisi hinta tippuu esim ½-vuoden päästä, niin sinä maksat kiltisti sitä omaa kk-maksuasi, se ei siitä alene.
Tietysti voit sitten maksaa sen puhelimen KOKONAAN pois, jolloin, maksat sitten enää sen loppu esim. 1½vuotta pelkkää liittymä maksua soitetuistasi puheluista. - juttu ainakin
olivat tutkineet nuo kytkytarjoukset
edullisin oli dna, sit elisa ja kallein sonera - Nuka82
Tässä vähän tietoa...
1. Väittävät että saat vastaavan puhelimen lainaksi - todellisuudessa et todellakaan saa. Et todennäköisesti pääse edes nettiin lainapuhelimellasi, hyvässä lykyssä et saa edes mms-viestejä vastaanotettua. Itselleni kävi niin... sain haisevan ja tahmean (kirjaimellisesti!!) vanhan luurin, joka oli tarkoitettu vain ja ainoastaan soittamiseen ja viestittelyyn. Eli siis mummomallin. Luulisi että osaisivat edes desinfioida kuoren ennenkuin antavat lainaksi:D Ja kuukausimaksun joutuu maksamaan tietenkin, itsellesihän lopulta olet "ostamassa" puhelinta.
2. Isomapaan pakettiin saa aina vaihtaa ilmaiseksi Elisalla. Pienempään vaihtaessa joutuukin maksamaan jotain hyvitystä kyseiselle firmalle:P
3. Sama periaate kuin osamaksussa. Ei osamaksuerätkään vähene vaikka sama kauppa alkaisi myymään alennuksella kyseistä puhelinmallia.- asia
kuin ostaisit auton osamaksulla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107133
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h955204Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143463Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333372Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352504Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191846Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961481Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411431Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311336- 481094