Onko kellään kokemuksia Sigma 18-200mm F3.5-6.3 objektiivista taikka
Tamron AF 18-200 putkesta. Hinnaltaan olis mulle aika sopiva. Ajattelin
sellaiseen matkustus käyttöön, että riittäisi yksi objektiivi. Ainakin toi
sigma on saanu eisa 2005-2006 palkinnon et ei kai se ihan huonokaan voi olla.
Ja hinta on halvimmillaan 315 euroa.....
Sigma 18-200mm F3.5-6.3
4
1246
Vastaukset
- komi
Ostin just Sigman, mutta en osaa vielä kuvanlaadusta paljon sanoa. Äänekäs ainakin, eikä zoomi oo kovin nopea hämärässä.
Tässä aika paljon tietoa laadusta: http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/sigma_18200_3563/index.htm
Eli laajiksella paha tynnyrivääristymä, ja täydellä aukolla laajiksella vinjetoi aika reilusti. Telepäässä piirto lienee pehmeähkö.
Hintaansa nähden kuitenkin erinomainen yhden objektiivin ratkaisu just matkailukäyttöön. Noh, et varmaan huippulaatua odotakaan. En minäkään. :) - odottaisin vielä...
Alkuvuodesta tuosta tulee vakaajallinen versio, jossa on hsm-tarkennus ( se hiljaisempi ultraäänimoottori )
- komi
Hintakin on varmaan eri sfääreissä. Ja jos lasin tarvii nyt, se pitää ostaa nyt. Itelläni ainakin on vakaaja jo rungossa. :)
- canonissa
komi kirjoitti:
Hintakin on varmaan eri sfääreissä. Ja jos lasin tarvii nyt, se pitää ostaa nyt. Itelläni ainakin on vakaaja jo rungossa. :)
herää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648