Kuka muistaa vielä Varkauden Kiekko Salamat joukkueen ? Siinä oli kyllä rautainen ryhmä ja taitoa vaikka muille jakaa.
Kiekko salamat
vanhat hyvät ajat
464929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Kyllä muistetaan,se oli vielä peliä nykyiseen näpertelyyn verrattuna.
Silloin kävi porukkaa vielä katsomassa pelejä, koska niissä oli mielenkiintoa ja jännitystä,vastustajatkin oli ihan kunnioitettavia,nyt on leppävirtaa,rantasalmea pieksämäkeä,mitä nämä tällaiset "kiekkopitäjät " maailman kartalla ovat? Ei yhtään mitään, höpö höpö touhua koko homma.
Nimi on tuttu. Oliko ennen WU:n aikaa ?
sillon pelaamassa ne venäläisetkin? Boikov ja Filippov, muistaakseni Sergeitä molemmat.
Se oli heti talvisodan jälkeen komminselän jäällä pelasivat.
Taisi kyseinen seura jättää velkoja hoitamatta aika paljon. Joo ja taisi olla kommari porukka.
tais olla ainut varkautelais seura millä ei ollut velkaa 90-luvun alkupuolella. Joukkue nosti varkautelaisen kiekon takas 2-divari tasolle,pelasi kauden minkä jälkeen yhdistyi "porvari" seura watkiksen kanssa ja alkoi muutaman vuoden kiekon alamäki. eli syntyi Kiekko-Warkaus. Seura oli kyllä Tul:n alainen mikä taas johtui etttä joukkue perustettiin tai kaivettiin naftaliinistä Vartp:n kiekkopuolen raunioille.
tulli ja koko seura oli iso KU**I
Mikä ihmeen muutaman vuoden alamäki,sitähän on jatkunut koko ajan , eikä loppua ole näkyvissä.
Kyllä loppu häämöttää,kunhan uusi kaupungin johtaja lopettaa sen rahan kylvämisen olemattomalle kiekkoporukalle.
Osa porukkaa alkaa olla kyllästynyt tämän ns. valm.touhuihin,saa nähdä miten pitkään pojat jaksaa kuunnella hänen filosofiointiaan.
porukka osasi pelata hienoa kiekkoa,mutta sattui niitä huonoja päiviäkin.silloin oli myös paikallispeli hegemoniaa kun warkis pelasi samassa sarjassa ja kuinkas pelit menivät?taisi warkis peräti yhden pelin voittaa ja vieläpä protestilla?!kiitokset salamille niistä ajoista!!!ps.hyvä heikki ja juki!!!
Onhan tämä vastaus vähän myöhässä, kun kysymys on esitetty jo vuoden 2006 lopulla.
Varkauden Kiekko - Salamat aloitti jääkiekon Varkaudessa ja tuon idean isä oli Einari Friman. Einari oli tehnyt pitkän työsaran jo aikaisemmin Varkauden Tarmossa ja Työväen Palloilijoissa.
Nyt Einari otti vielä huostaansa uuden nousevan lajin jääkiekon ja sen eteenpäin viemisen.
Ensimmäinen talvi 1958 pelattiin Keskuskentän katsomon eteen rakennetulla kentällä.
Ensimmäinen menestys tuli Kiekko-Salamille, kun seuran A-junioorit voittivat maaliskuussa Tampereella TUL:n hopeamitalit. Tuossa joukkueessa pelasivat Maalivahtina Vesasen Rami, varamaalivahti oli S Reinikainen. Puolustajat olivat Sakari Ruotsalainen, Jussi Oksman, Frimanin Pekka ja Juutilaisen Kake.
Joukkueen hyökkäjinä olivat Tarvaisen Tuomo, Tarvaisen Matti, Bruunin Joppe, Vänttisen Manu, Lintusen Tauno, E Heiskanen ja Laakkosen Seppo.
Ensimmäisenä päivänä joukkue selvitti itsensä loppuotteluun tiukassa ottelussa Tampereen Kisa-kiekkoa vastaan numeroin 7-6.
Loppuottelussa oli vastassa Lielahden Kipinä ja siinä tuli takkiin 4-1.
Pelikausi 1961-62 Kiekko -Salamat pelasi TUL:n mestaruussarjassa ja sijoitus oli loppujen lopuksi vaatimaton. Merkittävin tapahtuma oli, kun Kiekko-Salamat pystyi voittamaan tuon talven TUL:n mestari Tampereen TKT:n.
Koukkueessa pelasivat edellä mainittujen lisäksi Toivo Aleksejev, Mauri Kurki, Seppo Aho, Luukkosen Veelu, Frimanin Heikki, Taisto Koponen, Ilmari Väisänen.
Aikaisemmin joukkueessa oli pelannut muun muassa Arvo Mähönen, Erkki Autio, Pekka Olkkonen, Terho Björkstedt, Johnnsonin Reijo, Halttusen Eki jne.
Kun WU aloitti kiekkoilun 1960 talvella, niin monet pelaajat siirtyivät uuteen seuraan. Kesällä 1962 tapahtuneet seurasiirrot toivat WU:lle sellaisen vahvistuksen, että WU nousi keväällä 1963 SM-sarjaan.
Kiekko-Salamat kasvatti noin 15 avainpelaajaa WU:lle.
Kiekko-Salamat lopetti jääkiekon 1963 ja sillä oli vain 5 vuotta pitkä, mutta tärkeä
elinkaari Varkauden jääkiekon alkuvuosina!
Juhani Oksman Mikkeli
Muistan kun pikkupoikana olimme katsomassa ensimmäistä kiekkopeliä Keskuskentällä, se oli näytösottelu, jossa vastakkain oli naapuri kaupunkien joukkueet.
Vielä suraavana kesänä oli Keskuskentän nurmessa kaukalon kuva, eli nurmi oli keltainen lähes koko kesän.
Mutta mikä tärkeintä se oli Varkauden jääkiokon aloitus.
Juhanin mainitsemista nimistä muistuu mieleen Terho Björstedtin tyylikkäät perstaklaukset, joskus ukko lensi yli laidan.
Hyvä Juhani muisteloista.
Olinhan siellä minäkin Tuomo 70v.
Jussin kanssa olemme olleet yhteyksissä v.2014 aikana ja jopa tavattu .
Manun olen tavannut myöskin. Paikkakunnan lehdestä olen lukenut juhlatapaami-
sista.
Kuka muistaa kun Varkaus ( TARMO ) oli SM Liigassa ?
Itse en muista vuotta ja pelaajien nimiä mutta varmasti joku älykkö täällä muistaa kaiken kuin eilisen ?
Ylempänä tässä ketjussa lukee "WU nousi keväällä 1963 SM-sarjaan." tuo SM-sarja oli juuri nykyinen Liiga. Sarjassa WU teki yhden maalin Rauman lukon verkkoon, joten häävi ei menestys ollut. Maalin tekijän peli"paita" on naulattuna hallin seinään.
Siis kirjoitin väärin, lapsus! Yksi tasapeli Rauman Lukon kanssa oli ainoa piste. Maaleja tehtiin koko kauden aikana 36 ja päästettiin 176
Suuri Kiitos Mr.Manu
Juuri tällä tavalla muistot pysyvät meidän mukana läpi koko elämän.
Se että voittiko LUKKO MESTARUUDEN juuri sinä vuonna - et ottanut kantaa sunntaan taikka toiseen.
Tappara voitti
Koo-Vee hopeaa
Ilves Pronssia eli kaikki mitallit Tampereelle.
Milloin Lukko voitti Mestaruuden ?
Näin helppoa etsiä ja löytää - 1963
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rauman_Lukko
Siis LUKKO voitti kautta aikaisempaa Mestaruuden kuin WU pelasi heitä vastaan tasan ?
JA BETOMI-VELJET,,,,ja konkkaan ja kaikki laskut Varkauden k.n maksettavaksi....
mut niihän SE menee TÄNÄÄNKIN...
esim..akkutehdas......
ja jope EI saa mun kirjoutus virheitä natista...
Noin se muisti sassaroi jo tällä iällä. Muistin kotiosoitteenikin väärin , akaisemmasa
kommentissani.
WU mestaruussarja vuonna tuli yksi piste tasapelistä Raumalla Tapaninpäivänä,
edellisen vuoden mestarista Rauman Lukosta .Taisimme oikein juhlistaa pistettä
käymällä syömässä koko joukkueen voimin (harvinaista siihen aikaan , tavallisesti
taisi olla eväät matkassa) . Kiekko-Salamista voitte lukea Jussin kirjoituksesta.
Muisteli : Tuomo Tarvainen p. 358 400 352885
Kyllä. Mainioita aikoja oli.
Taisi fkyseinen seura jättää velkofja hoitamatta aika palfjon. Joo ja taisi olla kommari porukka.
Kyllähän se on niin että että kyseiseltä seuralta ei jäänyt velkoja hoitamatta kaikki on maksettu toisin kun esim Vp-35 joka on jatkuvasti velkaa kaupunkille maksamattomista jäävuokrista .
Tuki jo se turpas, tai se tukitaan,
No nythän alko joku joku käymään kuumana kun joku kirjotti asiaa Vp-35 maksamattomista veloista .
Minä en liity millään tavalla mihinkään seuraan. Enkä velkoihin. Enkä kuntavaaleihin. Rellestäkää miten haluatte. Ei kiinnosta
Dulla tait itellä tulla housuun jaska
Hyhy
MIKS SYNNYITPASKA, OT TURHA.
Mene hän ottamaan jo lääkkees.
Valtit-vieras peli oli Kämärillä. Katsomosta kuului humalainen ääni hyvä VarTP. Hiljeni katsomo. Kalpa kin karsi pakkasta Mestiksessä
varukus on kakalta ahaiseva paikka
kiekko salamat salamoi
Kyllä tuolloin oli hyvät kiekko joukkueet warkaudessa. Eikä käy kieltäminen että noista ajoista on hieno lueskella tänääkin. Ja tuli tuolla sanottua monikossa, niin vääryyden vältämiseksi = <3 tietysti VarTP & Kiekko-Salamat !
Muistan kyllä, isi pelasi siellä aikoinaan.
Kuule, siitä joukkueesta olisi voinut reilusti puolet olla sinun "isi". Äitisi toimi aikoinaan joukkueen kiertopalkintona.
Ai hitto ku sie oot fiksu.
kreivi
jaapa
Kiekko-Salamat suurimmassa loistossaan haastoi tasaväkisesti jopa mestaruus-sarjaan nousseen naapurikaupungin SaPKon. Ja ihan miehekkäästi haastoikin.
Osittain tuurin ja tuomareiden avustamana naapurit voittivat niukkaakin niukemmin numeroin 0-21. (0-7, 0-7, 0-7)
Totuuden nimissä on kuitenkin sanottava, että osa savonlinnalaisista pelasi vahvasti päihtyneenä ja ilman maalivahtia, koska SaPKoon maalille värvätty varkautelainen Pollu Tuomainen ei soldaarisuus-syistä suostunut liikahtamaankaan paikallisen tanssiravintolan baaritiskiltä aloituskiekon pudottua Keskuskentällä jäähän.
Katsojia ottelu oli kerännyt siihen aikaan vaatimattomat 7533 maksanutta katselijaa. Ehkä kova, -26 asteen pakkanen, verotti yleisöstä jonkun verran pois.
tatuointipena
mieleeni muistuvat penan taistelukukot