en fråga till alla ålänningar ?
Varför är det så svårt att prata finska ?
*Vi åker ofta till Er,naturen är vacker,maten är god ..men så fort man pratar finska är servicen som bortblåst ...jag har aldrig förstått mej på det....varför är det så?
Kan inte någon förklara det för mig...
Vänlig hälsningar
En finneisverige
*hyr en stuga och besöker Åland ca 8 gg / år
jag skulle
10
1729
Vastaukset
- on kyse
niin suosittelen sen yhden hotellin joka on ihan sielä keskustassa. Nimeä en muista...mutta siinä hotellissa sai hyvää palvelua suomen kielellä, ihan yhtä hyvin kuin mannermaalla.
- tage mattias åbo
jag knullade sista sommaren med en kvinna i´eckerö.Hon var underbar.hon är 56 år.
- håkan
tage mattias åbo kirjoitti:
jag knullade sista sommaren med en kvinna i´eckerö.Hon var underbar.hon är 56 år.
jag tycker om lennart.
- BÖRJE BÖG
håkan kirjoitti:
jag tycker om lennart.
Tänk att svenskana har hittat denhär spalten som är menad för Ålänningar.
KYSS MEJ I RÖVEN!!!!
- Tjänare1
Du kan icke prata på Finska här. Du måste prata på Svenska.
- Kielitieteiliä
Joo raparannikon Ruotsia jotenkin näin."va kostar kauki tori i dag.Naurettavaa. Ymmärrättekä edes itse mitä puhutte. Ruotsalaiset eivät ainakaan.
- Cccgcfg
Homot
- älyhoiäläjätä
Cccgcfg
No, olipa siinä kommenti.
Ei todellakaan mikään ruudinkeksijä, mikemminkin idiootti tyhmemmästä päästä.
- calle-å
VAD?Jag tror nu är bättre jag säger ingenting.
- HöpöpöpöpööS24
Et ole kirjautunut. Sääntöjen vadtainen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh814378Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1863489Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1363370Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2222619"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212261Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432218Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112056- 291984
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01953Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla
Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt11895