niin mitä merkitystä sillä aluslevyllä on?
pääsuuttimen aluslevy?
hinkuvitsi
4669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kaasarin merkki/malli (ehkäpä koko) ois tärkeetä tietää tämmösissä aiheissa, et ihmiset osais hahmottaa mitä tarkotetaan. :)
meinaan vaan, että ei mulla ainakaan dellorton phbh:ssa ole mitään aluslevyä näkyvillä. ja siis isokantaset dellorton suuttimet. mulla on suuttimen kanta näkyvissä ihan kaasarin ulkopuolellakin siellä pohjassa. suutin pitää myös kohokammiota paikallaan ja kohokammio irtoaa kun suuttimen ottaa pois paikaltaan. vähän erilainen systeemi noissa dellorton isoissa suuttimissa ku esim. pienissä phbgissä (pienet lorton suuttimet).
Tässä tarkoitetaan ilmeisesti ns. "loiskuntalevyä" joka siis tulee noissa pienemmissä kaasareissa suutinputken ja suuttimen väliin. Itse en ainakaan ole huomannut mitään käytännön eroa vaikka se ottaisi pois.
dellorto phbg 18mm
nyt tiiän kyllä mitä tarkotat, sama juttu on 16mm phbg:ssä myös, eli sieltä suuttimen alta tommonen pieni loiskuntalevy löytyy myös. tuntuu vähän, ettei suuremmin vaikuttaisi (en ainakaan järjellä miettien löytäny mitään järkevää käyttöä sille), mut omaa kokemusta ei ole.