joka sentti ylös
ei lastenlapsille tuhlata valtoimenaan
ostin itselleni
7
389
Vastaukset
- kirjailusi tuloksia?
Kulutustutkimukseen perustuvat perusosan laskennalliset perusteet yksin asuvan henkilön osalta ovat vuoden 2003 tasossa seuraavat:
Ravintomenot 48 % = 179,96 €
Vaate- ja jalkinemenot 7 % = 26,24 €
Informaatiomenot (lehti, TV, puhelimen käyttömenot) 19 % = 71,24 €
Vähäiset terveydenhuoltomenot 3 % = 11,25 €
Muut jokapäiväiseen toimeentuloon kuuluvat menot*) 23 % =86,23 €
yhteensä 100 % = 374,92 €- ihmettelen todella
Missäköhän tämä tilastohenkilö asuu, kuusen allako?
Ja nämä vähäiset terveydenhoitomeno kyllä naurattaa. Lääkäri kirjoittaa jokaiselle eläkeläiselle jolla vielä henki pihisee ne pakolliset kolesteroli ja veranpainelääkkeet. Minullekin , verenpaine 145 / 85, kolesteroli 5,7. Voin kuulemma paremmin kun syön ne lääkkeet, en voi.
- ylös
Olen pitänyt kirjaa monta vuotta, laitan kaikki muistamani menot ja tulot ruutuvihkoon päivittäin. En tunnustaudu nuukaksi, mutta on mukava joskus vertailla esim. ruokamenoja v. 2003 - 2006. Ei vihko varmaan auta säästämään, kaik männöö mikä tullookin!
- pihi-liisa
Kannatan lämpimästi, oli se sitten ruutuvihko tai ohjelma. Minulla on koneella Excel taulukko minne kirjaan päivittäin kaikki menot. Viimeiselle sivulle olen tänä vuonna myös kirjannut muutamien tärkeiden päivittäistuotteiden hinnat.
Kirjanpito auttaa kyllä seuraamaan rahavirtoja, jos nyt rahavirroista voi puhua kun on kyseessä eläkeläinen. Mielenkiintoista siinäkin mielessä, että näkee miten kulut ja kulutustottumukset ovat muuttuneet, näin vuoden lopulla voi katsella minne ne rahat oikeasti menikään.
Valitettavasti onnistuin hävittämään vanhoja tilitietoja kun vuosi sitten vaihdoin koneen. Vertailuaineistoa on enää vuodelta 2000 ja 2002, silloin hyvin erilaisia koska mieheni vielä eli ja olin itse työelämässä. Tarkoitus on säilyttää tiedot jälkipolville, heistä voi olla hyvinkin mielenkiintoista kymmenen vuoden kuluttua. Kunhan mummi vaan muistaa ohjelmien muuttuessa päivittää tiedot aina välillä, että ovat lukukelpoisia myöhemminkin.Hei! Minäkin pistän tähän lusikkani...Olen jo monet kymmenent vuodet pitänyt kirjaa menoistani..Ainakin tiedän ,mihin ovat rahat menneet,ettei tarvitse kuunlopulla ihmeteellä,että mihin joutuivat..Samalla voi tarkkailla,,mihin turhaan pistää ja missä voi säästää...Kirjoitan tavalliseen ruutuvihkoon...
Viivaan lokerot: Laskut..ruokamenot..vaateostokset..
talous- ja pesuaineet..matkat ja virk.m.--vierastar-
joamiset ja viemiset...sekalaiset..yhteensä..On selvää ja kaikki on muistissa..Mies välillä kiusasi,
Onko nyt WC-paperit varmasti muistissa hehhee...
Siitä tulee tapa,,ei osaa olla,jos ei joka ilta kirjaa päivän menoja ylös..Suosittelen sitä tapaa lapsenlapsille ja hyvin on mennyt viesti perille.
Näin eläkeläisenä varsinkin,,kun on vähän rahaa käytettävissä..on ihan hyvä ajatus tämä.Mukavaa joulunvalmisteluaikaa! Terveisin Irkku- Liian harvassa
irkku-37 kirjoitti:
Hei! Minäkin pistän tähän lusikkani...Olen jo monet kymmenent vuodet pitänyt kirjaa menoistani..Ainakin tiedän ,mihin ovat rahat menneet,ettei tarvitse kuunlopulla ihmeteellä,että mihin joutuivat..Samalla voi tarkkailla,,mihin turhaan pistää ja missä voi säästää...Kirjoitan tavalliseen ruutuvihkoon...
Viivaan lokerot: Laskut..ruokamenot..vaateostokset..
talous- ja pesuaineet..matkat ja virk.m.--vierastar-
joamiset ja viemiset...sekalaiset..yhteensä..On selvää ja kaikki on muistissa..Mies välillä kiusasi,
Onko nyt WC-paperit varmasti muistissa hehhee...
Siitä tulee tapa,,ei osaa olla,jos ei joka ilta kirjaa päivän menoja ylös..Suosittelen sitä tapaa lapsenlapsille ja hyvin on mennyt viesti perille.
Näin eläkeläisenä varsinkin,,kun on vähän rahaa käytettävissä..on ihan hyvä ajatus tämä.Mukavaa joulunvalmisteluaikaa! Terveisin IrkkuMinulla ei juuri koskaan ole käteistä rahaa. Siksi maksankin aina pankkikortilla. Sen seurauksena on sitten pankin sivulla aina ajantasainen kirjanpito. Päivämäärä, kauppa ja maksettu summa. - Ei tietenkään yksilöitynä, mutta kun ostaa lähes aina suurin piirtein samoja asioita, niin näkee kuitenkin jotain suuntaa-antavaa hyvin yksinkertaisella tavalla.
- tinnun
Liian harvassa kirjoitti:
Minulla ei juuri koskaan ole käteistä rahaa. Siksi maksankin aina pankkikortilla. Sen seurauksena on sitten pankin sivulla aina ajantasainen kirjanpito. Päivämäärä, kauppa ja maksettu summa. - Ei tietenkään yksilöitynä, mutta kun ostaa lähes aina suurin piirtein samoja asioita, niin näkee kuitenkin jotain suuntaa-antavaa hyvin yksinkertaisella tavalla.
pitää kirjanpitoa, minulla on vihko ja sivun keskellä viiva, muut menot ja ruokamenot jaetaan, ruokamenot on kaikki mitä ruokakaupasta ostan, muut menot on yhtiövastike, sähkö, vakuutus, vaatteet meikit, kampaajat ym..
kuunlopussa lasken menot ja tulot, ja no jäi miinukselle, mutta seuraava kuu tuottaakin plussaa, ikinä ei tule yllätyksenä sähkö, vakuutuus ym.. maksut.
..Olen hemmetin huono kuluttaja, en osaa tehdä heräteostoksia, ostan jos tarvitsen, minua ei mainokset saa ostamaan, eikä tarjoukset, eikä kirppikset, ei, ei, ei......ei mikään muu, kun puute, edellinen meni rikki, uusi tilalle, ja se saa maksaa, "köyhän ei kannata ostaa halpaa" on minun mottoni..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024404Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583142Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231117Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491075
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2471073- 49976