Ikäviä juttuja palstalla esim. naishenkilön kirjoittamat raiskaus jutut mutta lähes tai vähintään yhtä huolestuttavaa on uutinen lasten hyväksikäytön lisääntymisestä alueellamme klikkaa uutinen linkistä:
http://lotta.yle.fi/rsweblpr.nsf/sivut/uutiset_uusi_2004?opendocument&pageid=ContentA9A1D
http://lotta.yle.fi/rsweblpr.nsf/sivut/uutiset_uusi_2004?opendocument&pageid=ContentA9A1D
Vastaukset 6
Vanhimmat
TV uutisissa pyydettiin aikuisten ottamaan viranomaisiin heti yhteyttä jos hyväksikäytöstä on tietoa
ymmärrän myös kirjoittelut raiskauksesta (ihmisen hätä ja voimattomuus siinä tilanteessa)
Keskustelu raiskauksesta ei ole humpuukia se on vakava asia jota eräät palstalaiset eivät tunnu käsittävän (katso vaikka ketjusta)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=2000000000000007&posting=22000000021899860
eräänlaista asian maton alle lakaisua HÄVETKÄÄ
Eikös tuossa uutisessa kerrottu että nimenomaan ilmoitukset ovat lisääntyneet?
Näin ollen on olemassa myös se vaihtoehto, että ihmisistä on tullut entistä vainoharhaisempia asian suhteen tai on huomattu kuinka voimakas ase tuollainen ilmoitus on vaikkapa huoltajuuskiistoissa.
toisten tekemisiä.
Joo varmaankin vainoharhaisten osuus on kasvanut sehän on selvää.
Eihän sitä nyt kukaan sellaista, kun hyväksikäyttö tee.
Kirjoitit sellaisen näkökulman jota miettii vain sellainen joka sitä harkitsee tai on tehnyt niin.
En puolustele ketään tai varsinkaan hyväksy millään tavoin lasten hyväksikäyttöä. En myöskään väheksy ongelman vakavuutta. Mistä sait sellaisen käsityksen?
Nostin vain esille kysymyksen, että korreloivatko nuo ilmoitukset tosiaan yksi yhteen todellisten tapausten kanssa vai voisiko siellä olla joukossa esim. kateellisten, pahasti riitautuneiden sukulaisten/perheenjäsenien ym. tuulesta temmattuja ilmoituksia? En todellakaan väitä että näin olisi, tulipa vain tälläinenkin vaihtoehto mieleen. Vai voitko väittää ettei ex-puolison mustamaalaus tekaistulla insesti-syytteellä olisi tehokas keino hankkia huoltajuutta? Toivon toki, että tälläistä ei tapahtuisi.
Mielenkiintoista muuten, että tietyissä asioissa on parempi pysytellä hiljaa ja vain ehdottomana nyökytellä. Muuten kutsuu inkvisitio.
..idiootti