Ajattelin opettaa kissan käymään kusella ja paskalla vessanpöntön reunalla. Mutta miten ihmeessä tämä pitäisi kissalle opettaa? Hiekkalaatikko on nyt vessanpöntön vieressä, pitäisikö aina kiiruhtaa vessaan kun kissa menee sinne, ja nostaa se pöntön reunalle kuseksimaan? Pitäisikö pönttöön pistää jotain hajuja tms. Tiedän että jotkut kissat tämän osaa tehdä, ja tämäkin yksilö on käynyt opettamatta aikanaan kylpyammeen viemäriin kuseksimassa, tosin se kiellettiin, pönttö olisi eri asia.
Kertokaahan vinkkejä, on tämä kissan kouluttaminen aika vieras juttu.
Kertokaahan vinkkejä, on tämä kissan kouluttaminen aika vieras juttu.
Vastaukset 11
Vanhimmat
toi konsti on kissallesi hengen vaarallinen.kun kissa hyppää ohkaselle reunalla ja tippuu sinne, sun kissasi hukkuu ja kuolee, kun ei se sieltä liukkaasta pääse pois. anna mennä vaa hiekkikselle:)
olen ja moisesta kuullut ,ja kyllä arveluttaa mitähän kisutkin siitä ajattelee,ja vaarallista .itse pidän kannen visusti kiinni että ei vahinkoja satu ja olishan hygieenian puolesta jo kurjaa. kyllä kisun pitää saada puhtaassa hiekassa kaivaa ja kuopsutella se on niille luonteen omaista vaikka puruja lentää sinne tänne . kissan ystävät varmaan ymmärtää tämän ja pieni vaiva korjata jätöksiä pois ja pitää astia puhtaana .jos kissan pitäisi käyttäytyä kuin ihminen ,parempi ottaa sitten semmonen .minusta se on hauskan kuulosta kun touhuavat peittely hommassa elämän innolla.ajattele asiaa järkevästi!
Kyllä kissa ei kuule vessanpönttöön huku! Ei vaikka laitat kannen kiinni ja vedät. xDxD
Kissa opetetaan vähän kerrallaan pytylle. Tässä ohjeet miten homma hoituu:
http://www.genuinaburmese.com/Toilettraining.htm
Vaatii tietenkin viitseliäisyyttä omistajalta, mutta ei ole mahdotonta.
Tuohan voisi tepsiä.
http://www.funnyjunk.com/movies/421/Toilet Trained Kitty/
Näin juuri eläinkaupassa myytävän vessanpönttöön asetettavaa kissan aputarviketta. Se oli sellanen rinkula, mikä antaa kissalle lisää seisomavaraa pöntöllä.
Hinta taisi olla 30 euroa. Ainakin Vaasan eläinkeskus myy sitä.
Löysin tuotteen Vaasan eläinkeskuksen sivuilta. Hinta olikin 120 euroa. OHO!!!
Jos tuo linkki ei aukea niin kokeile mennä suoraan --- vaasanelainkeskus.fi
Sieltä kohta -kissat----- hygienia--- litter kwitter.
Olen nähnyt tuotteen livenä ja se vaikutti erittäin hyvältä.
http://www.vaasanelainkeskus.fi/template_tpage1.asp?s=550&lang=1&sua=1&tk=343938
Alkuperäinen harjoitus ohjelma.
Sano hyvästi kissanhiekalle kertaheitolla!
Mukana DVD ja Suomen/Ruotsin kielinen käyttöohje!
Litter Kwitter paketti sisältää ohjeet vaihe vaiheelta sekä harjoitusalustat, jolla kissa opetetaan. Harjoitusalusta asetetaan pytylle. Mutta ensin lattialle. Se toimii kuin tavallinen hiekka-astia. Keskustan renkaita vaihdetaan vähitellen kunnes kissa oppii istumaan suoraan pytylle.
Itse ostin oman Litter Kwitterini Irlannista ( http://www.petshoponline.ie ) ja se maksoi vähän reilu 70 euroa (sis.toimitus). Toimitus kesti noin kaksi viikkoa.
Olen treenannut kissaa nyt vähän reilu kaksi viikkoa (eli olemme amber-stagessa) ja eilen kissa kakkasi oma-aloitteisesti suoraan pönttöön. Kissa ei ole vielä pissannut oma-aloitteisesti pönttöön.
Jos sen opetat sille niin oot aika taitava;)
ja mä kuulin jostai tv ohjelmasta et on jotai semmost ainetta mitä ruiskutetaa pöntön sisäreunoille, nii kissat kuulemma innostuu pissimään sinne mis sitä hajua on. sen oikee käyttötarkotus on vissii et hiekkalaatikkoon ruiskuttaa et kissa kusis laatikkoon, mut miks sitä ei vois soveltaa myös sit pöntön sisäreunoihin... Vitsit ku en nyt muista mikä se aine oli, mut kuulin puhuttavan siit aineseta edellisviikon PE silläsiisti ohjelmasta. Itteeki kiinnostais tietää mikä se aine on, ni jos joku on kuullu kans, ni ilmoittais tänne...