Talo vuokralle kesällä?

sunna

Ajatuksissa on vuokrata talo Unkarista kesällä pariksi viikoksi - nyt kaivataan vinkkejä ja tietoa!

Pari lapsiperhettä lähdössä matkaan. Maaseudulle tekee mieli. Haluamme ratsastaa, vierailla viinitiloilla, mielellään nauttia Unkarilaisen kylän/pikkukaupungin leppeästä elosta, auringosta ja mieluusti myös uimisesta.

Mistä päin Unkaria kannattaisi alkaa hakea? Mitä kautta löytyisi talo vuokralle?

10

1854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ope

      Olimme viime kesänä isommalla porukalla Siofokissa. Meillä oli vuokralla talo, josta löytyy tietoa osoitteesta www.neitzer.hu
      Olimme tyytyväisiä ja omistajapariskunta toivoi kovasti lisää suomalaisia vieraita. Siofok oli mukavan leppoisa pieni kaupunki. Retkiä ympäristöön ja Balaton -järven ympäri oli helppo tehdä.

      • sunna

        Wau! Oli tosiaan ensimmäinen reaktio kun avasin mainitsemasi sivun - aivan upeaa! Mutta myös aika hintavaa minun mielestäni (tai no ei jos hinta jaetaan 10 hengen kesken)

        Ja kaikesta päätellen lähistöllä voi harrastaa juurikin ratsastusta, viininmaistelua ja uintia!

        Kerro ope lisää jos viitsit!


      • Ope
        sunna kirjoitti:

        Wau! Oli tosiaan ensimmäinen reaktio kun avasin mainitsemasi sivun - aivan upeaa! Mutta myös aika hintavaa minun mielestäni (tai no ei jos hinta jaetaan 10 hengen kesken)

        Ja kaikesta päätellen lähistöllä voi harrastaa juurikin ratsastusta, viininmaistelua ja uintia!

        Kerro ope lisää jos viitsit!

        Meitä oli tosiaan isompi porukka eli 10 aikuista (18-60 v.) ja 1 lapsi. Tällöin hinta ei mielestäni ollut kohtuuton eli puhutaan about 100 € / hlö. Ei kovin paha hinta viikosta omassa modernissa talossa uima-altaineen. Talossa on myöskin ilmastointi, hälytyslaitteet jne. Olimme taloon todella tyytyväisiä. Isäntäpariskunta oli ystävällinen, vaikkakin kielitaito heillä oli kovin rajallinen.
        Meillä oli autot vuokralla, joten pääsimme helposti kiertelemään ympäristöä laajemmalti. Kävimme sisämaassa viinitilalla, kiersimme Balaton -järven jne. Budapestissäkin kävimme autoilla, mutta hyvänä vaihtoehtona voisi olla junayhteys suoraan Siofokista.
        Siofokissa ei ollut paljon hiekkarantoja, ja muutenkin uintireissut Balatonille jäivät vähiin. Hyödynsimme enemmänkin päivän reissujen jälkeen uima-allasta.
        Siofokin kaupunki tarjoaa riittävät peruspalvelut. Muun muassa ravintoloita on tarjolla moneen lähtöön. Itse söimme yleensä ulkona, mutta talokin mahdollistaa hyvin oman kokkaamisen. Ruokavärkit löytyy kohtuuhintaan TESCOSTA...
        Meidän reissulla hinta/laatusuhde oli kohdallaan. Kaikki olivat tyytyväisiä reissun jälkeen.
        Kysele toki lisää, jos haluat!


    • maalaistalo

      Unkarilainen ystäväni remontoi parhaillaan taloa vuokrattavaksi idyllisessä pienessä Kovácsvágásin kylässä Koillis-Unkarissa lähellä Tokajin viinialueita. Siitä on tulossa todella viehättävä perinteinen unkarilainen maalaistalo. Valitettavasti työt on siellä vielä kesken, etten osaa sanoa ehtiikö se valmiiksi ensi kesäksi. Lupasivat tehdä kohteesta nettisivutkin sitten aikanaan.

      • linkin

        tai muita yhteystietoja kun talo/sivut ovat valmiit?


      • maalaistalo
        linkin kirjoitti:

        tai muita yhteystietoja kun talo/sivut ovat valmiit?

        ...kunhan asiat on siinä mallissa.


      • maalaistalo

    • ...

      Interhomen kautta olemme vuokranneet ja olleet tyytyväisiä. Jos haluat lisätietoa, laitahan sähköpostiosoitetta niin kerron tarkemmin.

      • uudestaan Unkariin

        Et viitsisi kirjoittaa kokemuksiasi tänne toistenkin luettavaksi. Kiinnostaisi kovasti.


    • kesät Unkarissa

      Katso www.unkarinmatkat.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7656
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7244
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      7159
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      71
      6316
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6300
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      110
      5675
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      68
      5300
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      30
      4943
    Aihe