Aion asentaa Windowsin uudelleen koneessani, koska siinä on jatkuvia käynnistysongelmia.
Koneessa on mm. Office ja Nero Burning ROM-ohjelmat asennettuna, joista olen hukannut asennuslevykkeet.
Mitä C-asemalta pitää varmuuskopioida, että saan nämä ohjelmat palautettua windowsin asennuksen jälkeen? Muita ohjelmia saan netistä.
Kopioinko koko C: Program Files -tiedoston vai esim. sen sisältämän tiedoston Microsoft Office jne? Riittääkö, että tiedän officen product ID-tunnuksen, että saan ohjelmat toimimaan asennuksen jälkeen?
Vaiko onko joku muu tapa officen ja neron kopiointiin?
Officen kopiointi
8
543
Vastaukset
- onnistua
muuten kuin kloonaamalla koko levy...
- rikkinäisenä?
Miten sitten windowsin ongelmat poistuvat?
Voiko windowsia osittain korjata niin, että ohjelmat säilyisivät jotenkin? - kokeile
rikkinäisenä? kirjoitti:
Miten sitten windowsin ongelmat poistuvat?
Voiko windowsia osittain korjata niin, että ohjelmat säilyisivät jotenkin?korjausasennusta ?
http://support.microsoft.com/kb/315341/fi - c=3
rikkinäisenä? kirjoitti:
Miten sitten windowsin ongelmat poistuvat?
Voiko windowsia osittain korjata niin, että ohjelmat säilyisivät jotenkin?Sitä on M$:kin yrittänyt kohta 20 vuotta eikä toimi vieläkään.
Onneksi parempia käyttöjärjestelmiä ja ohjelmistoja saa ilmaiseksikin.
http://www.fuckmicrosoft.com/ - ..........
kokeile kirjoitti:
korjausasennusta ?
http://support.microsoft.com/kb/315341/fiWindowsissani on joku system32-tiedosto tms. (en muista tarkkaan) vaurioitunut.
Minulla on Fujitsu Siemens-tietokone ja tuohon Windowsin asennukseen olisi oma levyke. Voiko sitä käyttää tuollaiseen osittaiseen korjaukseen ja samalla säilyttää vanhat ohjelmat koneessa? - ehkäehkä
.......... kirjoitti:
Windowsissani on joku system32-tiedosto tms. (en muista tarkkaan) vaurioitunut.
Minulla on Fujitsu Siemens-tietokone ja tuohon Windowsin asennukseen olisi oma levyke. Voiko sitä käyttää tuollaiseen osittaiseen korjaukseen ja samalla säilyttää vanhat ohjelmat koneessa?Mutta kaikkein ensimmäiseksi koita poltella kaikenlaiset tiedostot(videot, musat..) talteen.
Romppu koneeseen ja sitten valitset korjausasennuksen.
Office ohjelmasi ovat mennyttä kalua jos joudut tekemään puhtaan asennuksen.
Oletko kokeillut palautus pistettä?
Noita 32 jne voi kyllä korjailla ominkinpäin, se vaatii jo aika paljon osaamista.
Onnea. c=3 kirjoitti:
Sitä on M$:kin yrittänyt kohta 20 vuotta eikä toimi vieläkään.
Onneksi parempia käyttöjärjestelmiä ja ohjelmistoja saa ilmaiseksikin.
http://www.fuckmicrosoft.com/tekee imagen Officesta???en ole alkuperäinen kysyjä
- venkko
arilate kirjoitti:
tekee imagen Officesta???en ole alkuperäinen kysyjä
Riippu ihan millaisen imagen olet tekemässä. Jos ajattelit vain tehdä imagen program files/Microsoft office kansiosta niin ei toimi, koska tuo ohjelma tekeen rekisteriin merkintöjä ja ne eivät tuolla tavalla tule mukaan. Jos taas jotenkin onnistut ottamaan aivan kaiken officeen liittyvän talteen (todella hankalaa ellei mahdotonta) ja tekemään siitä imagen niin silloin voi toimia. Varmaksi en mene sanomaan.
Vaihtoehtoisia ilmaisia tekstinkäsittely/taulukkolaskenta/jne. ohjelmiakin on olemassa. Esimekiksi OpenOffice.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439678Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.684788"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn584304Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1372806Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1272634Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1672425Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait211780- 201557
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.361530Älä nyt ainakaan pelkää
että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava72960