Mua hämää kovasti kun meidän vauveli on viikon ikäinen ja hän ei suostu nukkumaan omassa sängyssään. Hän nukahtaa kyllä syliin ja vanhempien viereen, mutta sitten kun laittaa omaan sänkyynsä ni herää heti ja kitinä alkaa. Olisko kellään vinkkejä miten saisin hänet nukkumaan omaan sänkyyn ettei hän ota tavakseen esim. sitä että vanhempien välissä saa nukkua aina.
Vauvan nukkuminen
Mollis34
6732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oletko kokeillut nukuttaa siinä äitiyspakkauksen laatikossa? Meillä neiti ei kyllä siinäkään viihtynyt, joskus sitten auttoi kun laittoi sänkyyn kummankin kyljen puolelle tyynyt tai peitot rullasi rullalle, sillain tietysti ettei ole lähellä päätä, tai sitten joskus kokeiltiin että nostettiin sänkyyn vaunujen kantokassi ja nukkui siinä. Mutta kovin usein on että kovin pieni vauva ei tahtoisi yksin nukkua, että sinänsä se on ihan ymmärrettävää että ei ensimmäisinä viikkoina oikein tahdo omassa sängyssä nukkua. Mutta kyllä se siitä ajan kanssa yleensä "helpottaa". Meillä tyttö kohta 3kk ja edelleen on ajoittain vaikea saada sänkyyn varsinkin yöunille nukkumaan, vaunuissa nukkuu ettei mitään ja torkut ottaa kyllä omassa sängyssä ihan ettei mitään, mutta yöunille ei neitiä meinaa saada välillä mitenkään omaan sänkyyn. Niin ja kapalo on muuten yksi mikä meillä usein on auttanut, vauva tuntee siinä olonsa turvalliseksi, meillä on sellainen valmiiksi taiteltu, joustava kapalo. Jaksamista.
kokeile myös nukuttaa vauva peiton mutkassa ettei hän herää kun lasket lämpimästä sylistä "kylmään" sänkyyn. Myös kun kantelet, niin älä "vatkaa" tai keinu koko ajan. Kun vauva rauhottuu pidä paikoillaan. NÄin ei herää siihen että liike loppuu. Kapalo ajatus on iha hyvä. Sen voi kietaista vaikka siitä peitostakin, ja ei tartte olla hullun tiukka. Vauva on ollut masussa tiukassa lämpimässä paketissa, ja iso sänky voi tuntua avaralta ja pelottavalta. Siksi pienessä tilassa nukkuminen vois rauhottaa.
on semmonen vauvan sänky, josta saa toisen laidan kokonaan pois ja pohjaa säädettyä, niin varmaan helpottas jos asettaisitte sen sängyn oman sänkynne viereen. Pohja samalle korkeudelle kuin teidän sänkynne ja se toinen laita pois.
Eli olis omassa sängyssään, mutta kuitenkin vieressä ja lähellä. Noin niinkun alussa. Sitten jossain vaiheessa laittais laidan takas.
ikäisen ihan oikeesti osata nukkun YKSIN????
nimittäin se vain syö ja nukkuu, syö ja nukkuu, ei oo montaa minuuttia hereillä kerrallaan ja mää en millään jaksais kokoajan maata vieressä... Mut vakavissaan, niin meil nukutettiin päivällä kopassa olohuoneessa perheen äänissä, yöunille omaan sänkyyn -- ja ihan yksi tosiaan nukkuin. Sniiif. minä sentään kultani kainalossa.
ai ihan YKSIN?! no jeesus,jos ei alusta asti totuta lasta nukkumaan omassa sängyssä YKSIN,niin tuskin vauva nukkuu sitten koskaan muualla kun sylissä ja äitinsä vieressä...