Eräs henkilö otti yhteyttä internetissä olleen ostoilmoitukseni perusteella ja tarjosi omaa tuotettaan. Hän ei kuitenkaan lähettänyt tuotetta, vaikka maksoin sen hänen tililleen. Sovimme postituksesta ym. yhdellä sähköpostiviestillä ja lukuisilla tekstiviesteillä, jotka minulla on kaikki tallella.
Ilmeisesti kyseinen henkilö on huijannut ja yrittänyt huijata myös monia muita. Hän ei vastaa puhelimeen, viesteihin ym. Ilmeisesti tuotteita ei ole olemassakaan.
Henkilön puhelinnumero on salainen. Nimi ja asuinpaikka, jollain huijatulla osoitekin, on tiedossa, mutta en tiedä, ovatko ne oikeat yhteystiedot vai keksityt. (tämänniminen henkilö on siis oikeasti olemassa, mutta en tiedä onko hän oikeasti tämä rikollinen vai käyttääkö huijari hänen henkilöllisyyttään)
Tilinumerokin on tiedossa.
Mitä asialle voi tehdä?! Rikosilmoituksen aion tehdä, mutta miten siitä eteenpäin? Onko mitään mahdollisuutta saada koskaan rahojani takaisin!?
Puhelinnumero on siis salainen, voihan olla, että se on prepaid-liittymä tms. pelkästään huijauksia varten. Tilinumeron perusteella kai poliisi voi jäljittää henkilön? Tietty tilinkin on voinut avata väärillä henkilötiedoilla.
Onko tämä tulkittavissa niin, että rikos todellakin kannattaa, kun asialle ei ole tehtävissä mitään!?!
Minulta huijattiin rahat
5
1954
Vastaukset
- oikein voi
tehdä mitään muuta kuin tehdä rikosilmoituksen, poliisi tutkii asiaa tästä eteenpäin. Tällaiset huijaukset ovat harvoin yksittäistapauksia, sama henkilö on todennäköisesti tehnyt samaa muillekin. Jostain päästä poliisi yleensä saa juttua "hännästä kiinni", ja vyyhti alkaa selvitä. Nyt ei kyllä kannata ihan lähiaikoina tuloksia odotella. Mutta pidä viestit tallessa, ja vie sitten poliisille kun sinua kuullaan esitutkinnassa. Itse asiassa sinulla on jo aika paljon tietoa, puh.nro ja tilinumero varsinkin ovat poliisin jäljitettävissä.
- mätämuna
Valitettavasti rahat ovat menneet.
Ilman muuta teet rikosilmoituksen. Vaadit rangaistusta ja korvauksena menettämäsi summan korkoineen.
Rehellisyyden nimissä on kerrottava, että vaikka oikeus määrää konnan korvaamaan sinulle aiheutuneen vahingon, niin tällaiset puliveivarit eivät niitä koskaan tule korvaamaan. - juttu niin
Mulla oli vähän vastaavanlainen juttu aikoinaan ja vasta jälkeenpäin tuli mieleeni että olisin ottanut sen paikkakunnan polisiin yhteyttä jonka vastapuoli ilmoitti.
Mulla nimittäin olisi sen paikkakunnan poliisit tunteneet vastapuolen , kaveri oli tehnyt samaa hommaa aiemminkin. - Zeir
torpeedo asialle....
- Anonyymi
Sama kävi itelleni ja vituttaaa oon 13v ja joku oikeesti vielä huijasi multa 100€ Kyl tälläset mulkut sais maksaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464309
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on134132Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443388Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai883330En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143167Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42460- 252449
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h602313Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141888