Tytteli joka haluu tietoo!(:

nonii, siis halusin tietää tietoo ihmisiltä joilla on/on ollu tai on ollu tekemisissä KEESHOND rotusen pikku karvapallon kanssa. oon kattonu tietoo siitä netistä mahollisimman monilta sivuilta ( googlesta, koirat.com sivuilta )mut halusin ehkä enemmän tietää mitä sen päiviin kuuluu, mitä se tykkää tehä, oppivainen? mitä mieltä ootte siit rodusta?

- ja monii muit kysymyksii joita en nyt kyl keksi mut kertokaa jos mahollista
4300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun kukaan ei nyt vastaa niin vastaampa minä sitten vaikka kokemukset kys rodusta sijoittuvat 10 vuoden taakse. Olin silloin ns kenneltyttönä naapurissa. Nykyään olen hurahtanut sitten noutajakoiriin.

Ihania olivat ainakin sen kennelin koirat ja ne muutkin joihin silloin törmäilin. Hieman vahtiviettisiä kyllä mutta muuten hiljaisia ja rauhallisia. Eli haukkuivat jonkin verran talon ohi kulkeville ihmisille joskus. Persoonia olivat kuitenkin eli eivät mitään tylsiä sohvalla makaajia.

Itse kävin yhden kanssa tottelevaisuuskoulutuksessa ja oli oikein innokas oppija. Sama näyttelyissä käytiin ja siellä esiintyi oikein rauhallisesti ja hienosti.
Sanoisin että kun minullakin silloin ikää oli 12-15 niin oikein hyvin koirat tottelivat. Kun esim nykyiset koirani eivät kunnioita tuon ikäisiä yhtään.

Kynsistä sen verran että jo pieni pentu kannattaa opettaa kynsien leikkuuseen. Omat koirani esim menevät samantien makaamaan kun näytänkin niille että nyt leikataan kynnet. Ovat oppineet että kun on nätisti niin tulee herkkua.
Mustista kynsistä kannattaa leikata niin vähän kärkeä että ei varmasti leikkaa hermoon.

Minä ehdottaisin että otat täältä sivuilta pentuvälittäjän tai joidenkin kasvattajien numeron tai sähköpostin ja kyselet sieltä rohkeasti nämä samat kysymykset http://www.suomenkeeshond.fi/

Vinkkinä vain että että SOITTAMALLA annat paremman vaikutuksen. Jos olet kovin nuori ja jännittää soittaa niin pyydä että vanhemmistasi jompikumpi soittaa.

Jos päädyt ottamaan minkä tahansa rotuisen koiran niin ENNEN sen pennun tuloa osta ja lue läpi Tuire Kaimion kirja Pennun kasvatus. Siitä saat 20-30 eurolla kattavan paketin siitä miten pentua ja vanhempaakin koiraa käsitellään.

Äänestä
  • no, oon 13 vuotta et oon aika nuori, mut toivon koiraa tähän perheeseen viel ennen ku oon täysikänen ja muutan omaan taloon. perheen kans on kyl juteltu ja äiti on aina välil aika innokaskin mut sit taas joskus se väittää ettei sellast vois tulla.

    se kattoo kyl innol kaikkii kuvii ja kyselee mult et millanen se koira on ja sit kaikkee perustietoo.


    en "uskalla" mennä heti puhuu et ostetaa koira ku en tiiä varman pääll et miten ne siihen vastaa"/ mut saa odottaa mitä joulu tuo :DD

    MUT JOS JOKU VIEL HALUIS KERTOO TAI ON MITÄÄN TIETOO ET KUIN PAL KEESHOND ROTU MAKSAA!???

    Äänestä

  • aiheen kirjoittaja kirjoitti:

    no, oon 13 vuotta et oon aika nuori, mut toivon koiraa tähän perheeseen viel ennen ku oon täysikänen ja muutan omaan taloon. perheen kans on kyl juteltu ja äiti on aina välil aika innokaskin mut sit taas joskus se väittää ettei sellast vois tulla.

    se kattoo kyl innol kaikkii kuvii ja kyselee mult et millanen se koira on ja sit kaikkee perustietoo.


    en "uskalla" mennä heti puhuu et ostetaa koira ku en tiiä varman pääll et miten ne siihen vastaa"/ mut saa odottaa mitä joulu tuo :DD

    MUT JOS JOKU VIEL HALUIS KERTOO TAI ON MITÄÄN TIETOO ET KUIN PAL KEESHOND ROTU MAKSAA!???

    Se on sellainen juttu että se päätösvalta siitä koirasta on sinun vanhemmillasi joten olisi hyvä että se äiti olisi mukana siinä kaikin tavoin.

    Mielestäni sinun vain pitäisi mennä puhumaan siitä äitisi kanssa ja yhdessä tehdä se päätös.

    Mikäli päätätte ottaa koiran pennun alkaa seuraava työvaihe. Eli luette valitsemastanne rodustanne ja sen terveystilanteesta ja etsitte kasvattajan joka mielellään vastaa KAIKKIIN teidän kysymyksiinne. Ja varautukaa siihen että kasvattaja saattaa kysyä myös teiltä kiperiäkin kysymyksiä.

    En tiedä paljon Keeshond maksaa mutta luulisin hinnan olevan siinä missä muidenkin koirien eli 800 e ylöspäin.

    Äänestä

Hej..
mulla on kotona kaks 1½ vuotiaita kessuja.. ihania karvapalloja joitten kanssa on paljon tekemistä :)
Eli kessut tai mun ainakin rakastaa metsässä juoksentelua tai muutenkin ku ne saa olla vapaana ja juosta niin paljon ku vain jaksaa..
kotona ku ollaan ni ne oikeastaan leikkii keskenään, hippaa niillä yleensä on XD ja sittenhän se harjaaminen ja niitten hoitaminen ja lellittäminen vie aika lailla aikaa..
Kessuthan on oikeastaan vahtikoiria ni kyllähän sitä haukkumista saa kuunnella tarpeeks ku naapureilla on meteliä jne, mutta kyllä ne käskystä on hiljaa..
Kynsien leikkuu on tarkkaa hommaa niin ku ite kirjoitit, ne ovat mustat, mutta kärsivällisyydellä kaikki sujuu hyvin,aina vähän kerrallaa. Mun riiviöt tykkää kaivamisesta takapihalla,joten näyttää siltä kuin mulla olis myyrät käyny pihalla.. XD
Maksoin yhdestä pennusta 900€ mutta oli kyllä sen arvonen,, harmi vaan että joudun myymään Ticon toiseen kaupunkiin muuttamisen takia.. :(
Mutta ihania karvapalloja ovat.. niille ei voi suuttua ku on ne ihanat mustat silmät ja rakastava katse

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keeshond-fani kirjoitti:

nonii, siis halusin tietää tietoo ihmisiltä joilla on/on ollu tai on ollu tekemisissä KEESHOND rotusen pikku karvapallon kanssa. oon kattonu tietoo siitä netistä mahollisimman monilta sivuilta ( googlesta, koirat.com sivuilta )mut halusin ehkä enemmän tietää mitä sen päiviin kuuluu, mitä se tykkää tehä, oppivainen? mitä mieltä ootte siit rodusta?

- ja monii muit kysymyksii joita en nyt kyl keksi mut kertokaa jos mahollista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu