Outo käänne

Osuuspankki vaihtoi web-serverinsä Windowsista Solarikseen reilu vuosi sitten. Näkyy mukavasti "taitekohtana" tuossa graafissa:

http://uptime.netcraft.com/up/graph?site=www.op.fi
9683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • >...Suomen johtavan atk-toimituksen...

    Älä muuta viserrä !!!

    Äänestä

  • joo :) kirjoitti:

    >...Suomen johtavan atk-toimituksen...

    Älä muuta viserrä !!!

    Kaikkihan tietää että Tietokone-lehti ja sen toimitus, myös kaikkien alojen erikoisasiantuntija Petteri Järvistä myöten (miten tosta tuleekin mieleen Kummeleiden er.as.tuntija Jaakko Parantainen:D) on Microsoftin leiviskässä kiinni ja visusti. Jutut on lehdessä sitten sen mukaisia. :DDDDD

    Äänestä

Tuo asteikko on vähän epätarkka suuren skaalan vuoksi mutta näyttää siltä windowsin pystyssäpysymisaika on ollut muutamia päiviä ja Solarista ei ole bootattu kertaakaan yli vuoden aikana.

Siis montako boottausta on säästynyt ?

Paljonko aikaisemmin kului aikaa uudelleenkäynnistyksiin ja siihen takkuamiseen miksi se piti tehdä ? Kaikki se aika on tietysti pois asiakkaiden palveluajasta.

Että se siitä windowsin ylläpidon helppoudesta. :)

Äänestä
  • ÄLÄ SINÄ JU/LA/TA ALA ARVOSTELEMAA WINDOWSIN YLLÄPIDON HELPPOUTTA! SIINÄ ON SENTÄÄN WIZARD!!!

    Äänestä

  • JUMA NYT KUULE!! kirjoitti:

    ÄLÄ SINÄ JU/LA/TA ALA ARVOSTELEMAA WINDOWSIN YLLÄPIDON HELPPOUTTA! SIINÄ ON SENTÄÄN WIZARD!!!

    VARMANA SIIHEN BOOOOTTAUKSEENKIN LÖYTYY JOKU WISARDI!

    HALUATKO BOOOOOTATA NYT VAI HETI?

    Äänestä

  • SEON! kirjoitti:

    VARMANA SIIHEN BOOOOTTAUKSEENKIN LÖYTYY JOKU WISARDI!

    HALUATKO BOOOOOTATA NYT VAI HETI?

    >...BOOOOTTAUKSEENKIN LÖYTYY JOKU WISARDI!

    Sellainen on ihan oikeasti olemassa. Joissakin PC-raudassa ajettavissa servereissä, esim. muutamat Compaqin mallit, voi laittaa BIOS:ista koneen boottaamaan automaattisesti vaikka joka yö. Sitä itseasiassa käytetäänkin joissakin organisaatioissa jotka vielä käyttävät servereinä Windowsia.

    Äänestä

Uskallatko maksaa laskusi Nordean verkkopankissa kun joudut antamaan tilitunnuksesi Windowsin serverille ?

http://uptime.netcraft.com/up/graph?site=www.nordea.fi

Mahtaako löytyä muita pankkeja Suomessa jotka vielä käyttää Windowsia webbiserverinä ?

Kertokaa että tietää varoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käytettävyydessä. kirjoitti:

Osuuspankki vaihtoi web-serverinsä Windowsista Solarikseen reilu vuosi sitten. Näkyy mukavasti "taitekohtana" tuossa graafissa:

http://uptime.netcraft.com/up/graph?site=www.op.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu