Ihmettelen suuresti lapuan nutrilett tai mikä paska onkaan luodin käyttöä hirven pyynnissä. Itse tunnen kymmeniä hirvimiehiä mutta ainoakaan ei kyseistä muoviluotia käytä.
No sanomattakin on selvää että suurin tällä luodilla kaadettu kymppihirven pyytäjä voittaa matkan.
Eiköhän ensivuonna palkita suurin hammerheadilla kaadettu hirvi niin johan kaikki "siirtyi" yllättäen sakolaiseen.
Eikös olisi parempi että todistukseksi kyseisestä kaadosta pyytäjä ottaisi luodin talteen ja lähettäisi myös sen tietojen lisäksi mettä kalaan.Koska aikuisesta hirvestä luoti harvoin menee läpi.
Ei muuta väliä mutta olisi kiva saada edes jonkinlainen käsitys mitä patruunoita porukka käyttää ettei ahneuksissaan aina valehdeltais muoviluodin nimeen koska juuri kukaan ei tätä käytä.
Järjestetään mielummin arvonta kaikkien osallistuneiden kesken niin kenenkään ei tarvitsisi valehdella.
No sanomattakin on selvää että suurin tällä luodilla kaadettu kymppihirven pyytäjä voittaa matkan.
Eiköhän ensivuonna palkita suurin hammerheadilla kaadettu hirvi niin johan kaikki "siirtyi" yllättäen sakolaiseen.
Eikös olisi parempi että todistukseksi kyseisestä kaadosta pyytäjä ottaisi luodin talteen ja lähettäisi myös sen tietojen lisäksi mettä kalaan.Koska aikuisesta hirvestä luoti harvoin menee läpi.
Ei muuta väliä mutta olisi kiva saada edes jonkinlainen käsitys mitä patruunoita porukka käyttää ettei ahneuksissaan aina valehdeltais muoviluodin nimeen koska juuri kukaan ei tätä käytä.
Järjestetään mielummin arvonta kaikkien osallistuneiden kesken niin kenenkään ei tarvitsisi valehdella.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tänä syksynä kellään ko.luotia.se on kupariseos luoti ,jonka päässä on muovikuula ,joka levittää sen osuessaan eläimeen.ihmettelin marraskuun mets. ja kalast. lehden kuvaa jossa orava ja kärppä oli jäänyt samaan conibear rautaan.ko. kuvasta oli maksettu 70e palkinto.olipa lehti mennyt halpamaiseen lavastukseen.
Itse innokkaana rautapyytäjänä myös ihmettelin tuota. Yleensä elukan mennessä rautoihin jää rautojen laukaisun jälkeen pää ja niska toisen puolen sankojen väliin ja osa keskiruumiista taas toisen puolen väliin. Tässä tapauksessa jommalla kummalla olisi pitänyt olla joku tikku suussa minkä avulla raudat olisivat lauenneet ennen aikojaan.Muuten oravan ja kärpän olisi pitänyt olla kosketuksissa toisiinsa vastakkain ja lähes rinnakkain raudoissa ja eiköhän orava olisi jo suosiolla pientä hajurakoa kärppään pitäny. Ja missä oli syötti umpiperä loukku kehikossa ja kuinka toinen oli päässyt raudoista sisään laukaisematta tätä? Nää on näitä.
m&k:n toimittajalta miten tuollaista huiputusta menee läpi,nykyään muuten hyvin tehdyssä lehdesssä.suunnittelin laittaa itse kuvan ,jossa on hauki supiloukussa kuivalla maalla.
Meillä hirviporukassa käyttää varmaan puolet äijistä Naturalista, eikä ole pahaa sanottavaa ko. luodista.
Poikkeuksetta kaikki luodit laajenneet tehtaan lupaamalla tavalla. Kaikki tuntuu luotia haukkuvan, mutta löytyykö keneltäkään luotia, joka ei ole toiminut vai mennäänkö taas kuulopuheilla niinkun yleensä.
Kaksikin toimimatonta naturaliksen luotia.
Toinen oli valitettavasti juuri sen 13piikkisen lavassa.Ei jäänyt, kun luoti oli kuin lakupötkö.
Toinen samanlainen löytyi vielä toisesta hirvestä.
Lapua tutki, eikä myöntänyt vikaa vaan epäili sääolosuhteita(reilusti plussalla) ja ampujaa syypääksi.
Kun säät ja ampujat selvitettin niin neotkainen oli viimein suostuvainen hyvittämään laatikon.
Eipä ole meidän porukassa enää naturalismiehiä.Miehiä on kylläkin yli 70. Sako ja norma taitavat olla yleisimmät patruunat nyt.
Jotenkin tuntuu olevan ihmeeliisiä kommentteja Naturaliksesta.Itse olen käyttänyt Naturalis-patruunoita kahden vuoden ajan ja kaatanut niillä
kuusi hirveä.12 piikkisestä sonnista lähtien.
Patruuna toiminut erittäin hyvin.Aikaisemmin käytin Sakon hammerhiiddejä,mutta en voi moittia niitäkään.Hirviä olen kaatanut vuodesta -82 lähtien.Mutta kyllä patruunani on nyt ja myös jatkossa Naturalis.Aseeni Sakon Fullstock 30-06:nen
Hyvä patruuna on tietysti Sakon hammerhead! Joku vannoi Lapualaisen nimeen, ei kuulemma pusikko haittaa saaliin välissä. Tänä syksynä 2 hirveä kaadettiin Naturalis-paukulla, eivät pitkästi juosseet. Kun lihasta ne luodit kaivettiin esiin oli luodin laajentuma iso ja tasainen. Ehkä on hyvä patruuna...Aika hintavia, pari euroa/kpl. Ei niillä paljon merkkilaukauksia viitsi ampua.
Itse olen kaverini kanssa ampunut tehdas natuilla
11 hirveä (30-06)ja niistä 8 on kaatunut "uskomattoman" nopeasti 2 juossut normaalin matkan ja yksi lähes 150 metriä (2xmaksa osuma). 3 luotia on tallessa ja eipä ole paljoa moittimista ollut.
KYllä se kertoo paljon jos luoti ei pelaa kunnokka. Mitä hirven juoksemiseen tulee, niin sakon hammerhead 93*66 kanssa, niin 23-30m etriä kerkiää ennenkuin kaatuu.
Tehdashirvipaukkujen kulunki ei ole useimmiten suuren suuri, joten naturalis takuulla yleistyy vasta kun vanhat paukut on ammuttu piirongin laatikoista.
Itse olen käyttänyt Megan 13G 3006.essa enkä voi panosta moittia. Kyllä Lapua tietää millainen on hyvä hirviluoti.
Naturaliksen etu Megaan nähden on lyijyttömyys ja ilmeisesti korkeampi jäämäpaino kovissa luuosumissa. Tällöin paljon ei luoteja taida kertyä kirjekuoriin kun Megakin yleensä menee hirvestä läpi.
Risuluoti Forex ei sen sijaan ole tainnut oikein lyödä läpi. Luodin ilmanvastus taisi olla normaalia kovempi?