microsoft fs

Olen tullut hankkineeksi MicroSoftin fligtin 2004sen ja olisin kiinnostunut laskeutumaan määränpäähän oekeestasuunnasta ! onko kellään neuvoa mistä löytyy suomen kieliset ohjeet navikointiin ( VOR?) kielisiä löytyy. sanakirjoissa sanoja löytyy.vaan lukutaitoa vähemmän.
6638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Majakan signaalista saa selville sen, missä suunnassa olet majakasta katsottuna. Jos kompassi näyttää samaa kuin VOR-näyttö, niin lennät poispäin majakasta. Jos eroa on 180 astetta, niin lennät kohti majakkaa.
Jos olet majakasta katsoen väärässä suunnassa, niin lennä sivuun, kunnes näyttö on oikea.

Äänestä
  • Koska kyseessä on Ilmailupalsta, eikä Simulaattorit, vastailen asiaan lentäjän näkökulmasta. Ja hatara muistikuva on myös FS-95:stä. VORin näyttämän lisäksi on oleellista, onko näytön kulmassa "lippu" From vai To. Tämä vaikuttaa sangen oleellisesti ohjaussuuntaan, mutta onneksi logiikka on selvä. Toisella ollaan VORin radiaalilla, jonka suunta on majakkaa kohti ja toisella taas siitä poispäin. Ja suuntahan on sen radiaalin suunta, ei koneen lentosuunta.

    Äänestä

  • Jalat jo maassa kirjoitti:

    Koska kyseessä on Ilmailupalsta, eikä Simulaattorit, vastailen asiaan lentäjän näkökulmasta. Ja hatara muistikuva on myös FS-95:stä. VORin näyttämän lisäksi on oleellista, onko näytön kulmassa "lippu" From vai To. Tämä vaikuttaa sangen oleellisesti ohjaussuuntaan, mutta onneksi logiikka on selvä. Toisella ollaan VORin radiaalilla, jonka suunta on majakkaa kohti ja toisella taas siitä poispäin. Ja suuntahan on sen radiaalin suunta, ei koneen lentosuunta.

    että VOR:in näytöltä se radiaali haetaanOBS-nuppia kiertämällä. Radiaalilla viisari osoittaa suoraan ylös radiaalin astelukemaa, 10 astetta pielessä viisari on täysin poikkeutettuna oikeaan tai vasempaan. Samaan näyttöön saa myös ILSin, jolloin osoittimien merkitys muuttuu aivan toiseksi eli vaakaviisari näyttää liukupolkua ja pystyviisari suuntasädettä. Ja näyttöhän on "käskevä".
    Edellisen vastaajan voisi olettaa puhuvan ADF:stä, jonka näyttö on enemmän suuntahyrrän kaltainen ja osoittaa valitun majakan suunnan simppelisti. Suunnistusta helpottaa myös DME-näyttö, joka kertoo etäisyyttä valittuun kohteeseen. Muistaakseni kaikki "mainitut härvelit" löytyvät FS95 Cessnasta, VOR/ILS taisi olla jopa tuplana, joten lähestyminen sujuu vähemmillä jakson vaihdoilla. Happy landings!

    Äänestä

  • Tämä on keskustelupalsta, jolla voi kysyä kysymyksiä ja jotkut jopa antavat järkeviä vastauksia. Googlen käyttämisen neuvo ei ole keskustelua.

    Valitettavasti teitä nuijia riittää aina.

    Äänestä

  • googlettajat suck kirjoitti:

    Tämä on keskustelupalsta, jolla voi kysyä kysymyksiä ja jotkut jopa antavat järkeviä vastauksia. Googlen käyttämisen neuvo ei ole keskustelua.

    Valitettavasti teitä nuijia riittää aina.

    Varsinkin kun kyseiseen hommaan ei liene aivan helppoa ohjetta olemassakaan, jolloin linkki tai hakuohje on aivan oikea neuvo.

    Kukahan se nuija olikaan?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oekeeseen suuntaan! kirjoitti:

Olen tullut hankkineeksi MicroSoftin fligtin 2004sen ja olisin kiinnostunut laskeutumaan määränpäähän oekeestasuunnasta ! onko kellään neuvoa mistä löytyy suomen kieliset ohjeet navikointiin ( VOR?) kielisiä löytyy. sanakirjoissa sanoja löytyy.vaan lukutaitoa vähemmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu