Haluaisin kysyä, vaikka aihe

ei välttämäti tänne kuulu.Onko kukaan koskaan suurperheellisistä harkinnut tai tehnyt aborttia? Pelkkä lyhyt vastaus riittää. Toinen kysymys on,että onko kellään alle 24-vuotiaalla suurperhettä? (esim. 4 lasta?)Jos on niin millaista teidän elämänne on? Haluaisin vain tietää itse 3:n lapsen äitinä ja vaikeassa elämäntilanteessa oleva.
3970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ekan kerran raskaaksi tulin ollessani 18v. Monet suosittelivat aborttai, mutta tiesin itse olevani valmis lapsen kasvattamiseen, ja sen yhdeksän kuukauden aikana aikuistuin täysin.

Olin ehkä aluksi vähän haikea kun katsoin muiden samanikäisten menoa, mutta kyllä lapsi silti voitti kiusaukseni.

Elin vakavassa parisuhteessa, ja kun lapsi sulatti sydämemme, annoimme toisenkin tulla samaan syssyyn, siinä ne menee kaksi kuin yksikin, jos vähän kaunistellaan.

Toinen lapsi syntyi täyttäessäni 20.

Kolmas raskaus oli täysi yllätys, ja siinä vaiheessa suku, neuvolantädit sun muut suosittelivat aborttia. Itse en sitä harkinnut hetkeäkään, vaikka tiesinkin että kolmen pienen kanssa voisi olla hyvin rankkaa.

Kolmas syntyi täyttäessäni 22. Neljäs tuli täyttäessäni 24, esikoinen oli tuolloin jo koululainen, toinen lapsi viiden ja kolmas kahden. Hyvin pärjättiin, kun näin jälkeenpäin muistelee.

Viides raskaus poikikin sitten kaksi lasta kerralla ollessani 26v.

Nyt meillä on ipanoita siis tuo 6, ja olen 27v. Ihan hyvin on pärjätty, tässä kaksosten synnyttyä muutimme isompaan omakotitaloon ja nyt esikoinenkin on jo 9-vuotias. Joskus muiden lasten vanhempien keskuudessa on aiheuttanut hämmästelyä ja supinaa esittäytymiseni kuuden lapsen alle kolmikymppiseksi äidiksi, onhan suuri osa esikoisenikin luokkatoverien vanhemmista päälle nelikymppisiä, ja tytön parhjaan ystävän vanhemmat ovat päälle viisikymppisiä, ja heidän lapsistaan on yksi vain hiuka minus nuorempi :)

Näin se elämä vain menee, toiset tahtovat tehdä lapset nuorena, toiset vasta "vanhoilla päivillään". Molemmissa on hyötyns ja haittansa.
Ehkä meillekkin tulee joskus neljän viiden tai kuuden vuoden päästä vielä muutama iltatähti :)

Äänestä
  • vastasit. Sain taas uutta ajateltavaa... Itse olen ollut 17-vuotias, kun olen ekani saanut. Siitä seuraava 20-vuotiaana ja kolmas 22-vuotiaana. Hyvin on mennyt, vaikka ei se arki aina "juhlaa" ole. Onnellisesti naimisissa ja opintoja olen siinä sivussa opiskellut. Enää vuosi niin valmistun ja saan ammatin. Oletko sinä lukenut jossakin vaiheessa ammatin? Ihan mielenkiinnosta kysyisin.

    Äänestä

  • Utelias.. kirjoitti:

    vastasit. Sain taas uutta ajateltavaa... Itse olen ollut 17-vuotias, kun olen ekani saanut. Siitä seuraava 20-vuotiaana ja kolmas 22-vuotiaana. Hyvin on mennyt, vaikka ei se arki aina "juhlaa" ole. Onnellisesti naimisissa ja opintoja olen siinä sivussa opiskellut. Enää vuosi niin valmistun ja saan ammatin. Oletko sinä lukenut jossakin vaiheessa ammatin? Ihan mielenkiinnosta kysyisin.

    Sain esikoisen ollessani 18, seuraavan kun olin 19, sitä seuraavan kun olin 21 ja seuraavan hiukan ennen kuin täytin 23.

    Lapset olivat haluttuja ja arki soljui varsin hyvin.
    Jokaisella on kuitenkin oma tarinansa elettävänään joten se mikä sopii yhdelle ei sovi kaikille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias... kirjoitti:

ei välttämäti tänne kuulu.Onko kukaan koskaan suurperheellisistä harkinnut tai tehnyt aborttia? Pelkkä lyhyt vastaus riittää. Toinen kysymys on,että onko kellään alle 24-vuotiaalla suurperhettä? (esim. 4 lasta?)Jos on niin millaista teidän elämänne on? Haluaisin vain tietää itse 3:n lapsen äitinä ja vaikeassa elämäntilanteessa oleva.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu