Eilen pelästyin, kun yhtäkkiä oli vaikeaa lukea tietokoneelta tekstiä. Silmissä oli jokin hiukan välkkyvä vaalea kohta, jonka reunassa sahalaitaa, sinistä ja oisko ollut punasta ja keltaista. Vaalea klöntti suureni koko ajan ja sahalaita samoin, ikään kuin laajeni ja sahalaita meni koko ajan näkökentän laitaa kohti. Ilmiö kesti ehkä 10 - 15 minuuttia, ja kun pääsin päivystävälle, se oli jo pois.
Lääkäri katsoi silmänpohjat mielestäni hyvinkin tarkkaan, ja sanoi ettei mitään huolestuttavaa näy. Kehotti silmälääkäriin, kun sanoin, että näköni on huonontunut ja tarvitsisisn paremmat linssit. Sanoi vielä, että hän on työterveyslääkärinä tavannut paljon ihmisiä, jotka saavat erilaisia näköhäiriöitä työskennellessään päivät koneella, niin kuin minäkin. Sinänäsä kuulemma vaarattomia, ja johtuvat siitä, että aivot eivät vain pysty rekisteröimään koko jana vilkkuvalta ruudulta merkkejä, kun tulee liikaa, aivot tekevät jonkin stopin.
Minulla on lisäksi jatkuva niskajumi ja päänahka kihelmöi. Onko kellään samanlaisia oireita?
sahalaitaa
12
11821
Vastaukset
- -eräs-
Kannattaisko aloittaa fysioterapeutilta eli niska ensin kuntoon? Niskajumi voi aiheuttaa mitä kamalimpia oireita, itseltäni lähti kerran tasapaino muutamaksi tunniksi en pysynyt edes pystyssä ja tuli muutenkin oksettava olo. Muutama käynti fysioterapiassa ja ei ole sen jälkeen vaivannut. Sauvakävelyä kannattaa alkaa harrastaa.
- huolestunut nainen
Olen niskojeni takia aloittanut juuri sauvakävelyt. Tosin talven tullessa rata suljetaan ja pitää siirtyä asvaltille kävelemään. Teen myös tietyt jumppaliikkeet päivittäin, ja venyttelen niskojani. :)
- silmälääkäri
Oire kuulostaa tyypilliseltä migreeniin liittyvältä ns. auralta, joka voi ilmaantua ennen, jälkeen tai migreenikohtauksen aikana. Joskus myös aura voi esiintyä ilman että se liittyisi päänsärkyyn. Silmätutkimuksessa ei todennäköisesti löydy mitään poikkeavaa.
- huolestunut nainen
Itsellenikin tuli mieleen migreeni, koska siinä tiedän esiintyvän sahalaitaa ja kirkkaita värejä. Tosin minulle ei siis ollut päänsärkyä eikä ole migreeniä, joskin aamupäänsärkyjä silloin tällöin, oletettavasti niskaoireiden ja liiallisen tietokoneellaolon vuoksi.
Tilasin nyt ajan silmälääkäriltä saadakseni hyvät rillit. Ehkä tietokonetyöskentelyä varten kannattaisi hankkia erilliset lähilasit eli lukulasit, niin ei tarvitsisi olla n iska kekassa moniteholinssien kanssa? - Joulutähti
Minulla oli juuri vastaavanlaisia oireita viime keväänä 3-4 kertaa. Lääkäri sanoi sen olevan ns. silmämigreeniä. Päänsärkyä niistä ei tullut, ainoastaan n. 5 min kestävä kirkas sahalaita toisen silmän näkökentässä. Silmälääkärissä käytyäni kaikki oli OK (niin näkö kuin silmänpohjatkin). Samaan aikaan minulla oli myös niskalihakset jumissa. Niitä olen hierottanut. Nyt tätä vaivaa ei ole ollut.
- ei enää niin huolestunut na...
Joulutähti kirjoitti:
Minulla oli juuri vastaavanlaisia oireita viime keväänä 3-4 kertaa. Lääkäri sanoi sen olevan ns. silmämigreeniä. Päänsärkyä niistä ei tullut, ainoastaan n. 5 min kestävä kirkas sahalaita toisen silmän näkökentässä. Silmälääkärissä käytyäni kaikki oli OK (niin näkö kuin silmänpohjatkin). Samaan aikaan minulla oli myös niskalihakset jumissa. Niitä olen hierottanut. Nyt tätä vaivaa ei ole ollut.
Nyt vain odottelen silmälääkärillä käyntiä ja vinkkiä juuri minulle sopivasta silmälasiratkaisusta.
Olen nimittäin vakuuttunut siitä, että erilliset lukulasit sopivat paremmin tietokonetyöskentelyyn kuin moniteholinssit, joilla joutuu pitämään pääätään vain yhdessä asennossa, jotta näkisi lukea pienet präntit välkkyvältä ruudulta. Aion kysyä tätä silmälääkäriltä. Voi olla, että toiset lasit olisivat sitten monitehot muuta olemista varten. Kallis ratkaisu, mutta ehkä välttämätön silm ien hyvinvointia ajatelle - ja niskojen.
- saman kokenut
Moi !
Mulle tuli kymmenen vuotta sitten atk töissä näköhäiriö. Luin tauolla iltasanomia ja yht'äkkiä näin vain toisen sivun lehdestä. En pystynyt edes kunnolla puhumaan ja kirjoittamaan, sillä vaikka kuin tajusin ja yritin, niin kirjaimet menivät sekaisin. Olin tupakkalakossa ja käytin nikotiinilaastaria. Sen otin heti pois. Kohtaus kesti puolitoista tuntia. Saman koin uudelleen ja menin heti tutkimuksiin. Migreenikohtaus, kuulemma. Sen koommin en käyttänyt korvaavia tuotteita eikä ole ongelmia esiintynyt. Näytön virkistystaajuuden pitäisi olla tarpeeksi korkea, niin silmät eivät rasitu liikaa !- h. nainen
Kiitos kaikille kommentoineille!
Olisin vielä kysynyt, että mikä on näytön oikea virkistystaajuus, ja miten sen saisikaan säädettyä?
- Myös minulla
Itselläni tulee silloin tällöin vastaavaa (stressistä),kerran tai pari vuodessa.Sahalaitakuvio, joka menee näkökentän ylitse. Kestää tuon 15-20 minuuttia ja tällöin ei pysty lukemaan tekstiä tarkasti. Ei liity päänsärkyä, olo on vaan sen jälkeen vähän "höntti". Siskollani myös samaa ja on tosiaankin migreeniä.
- Xyz_
..mutta ilman päänsärkyä. Sellaiseksi sitä nimittävät toiset. Oireet ovat juuri nuo sahalaitakuviot ja näön tarkkuuden hetkellinen alentuminen. Toisilla säilyy tarkan näön alue kapeana. Tuntemukset voivat vaihdella, pahoinvointia ei esiinny kovinkaan monella. Tilanne on ohi 10-20 minuutissa. Sitä voi edesauttaa menemällä makuulle ja nostamalla jalat ylöspäin, mutta jopa auton ratin takanakin se kyllä häviää, eikä syytä huoleen ole jollei ajotilanne ole kovin vaativa (esim. moottoritiellä jotkut ovat jatkaaneet ajoa).
Apuna tuohon ongelmaan löytyy hartiajumppa, Primaspan, jolla edesautetaan verenkiertoa (vain hiukan iäkkäämmille käyttäjille, saa apteekista ilman reseptiä, on sama kuin aspiriini) sekä oikea ergonomia. Pahinta ovat nuo kaksiteholasit, jos joutuu katselemaan sillä lähinäköosuudella niska koukussa. Näyttöpääte olisi hyvä saada hiukan pöytätasoa alemmaksi, jotta katse tulee hiukan alaviistoon.
Ilmiötä ei pidetä vaarallisena, pikemminkin vain kiusallisena. Sitä voi esiintyä jo nuorellakin iällä ja esiintyminen voi olla satunnaista usean kymmenen vuoden ajan ilman että varsinaista tilanteen huonontumista ilmenee. Yleensä silmänpohjat ovat täysin kunnossa eikä usein kaulavaltimoiden ultrauksellakaan saada poikkeavuuksia esille.- fffffffffffff
Minä sain viime vuonna samaisen kohtauksen jääkiekko-ottelussa, jossa valoja välkkyi. Hieman pelästyin kun näkökyky heikkeni ja kirkas sahalaita pukkas näkökentän sivuun. Varmaan huono verenkierto (niskajäykkyys) ja vilkkuvat valot aiheutti. Joskus on tullut pikkaisen samantyppisiä ongelmia pelikonsolilla pelatessa.
- 54 v naishenkilö
Hei, minulle kävi tänään aivan samalla tavalla aamupäivällä. Nyt iltapäivällä olo on ihan ok 1 buranan jälkeen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553763- 322179
- 402074
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171721Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401542Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251482- 791443
- 1381172
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221133Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115