Eli olisin aikeissa tehdä Kingdom Hearts-sarjasta tutun Organization XIII-puvun. Mistä voisin löytää puvun kaavoja ja malleja?
Kiitos vastanneille.
Kiitos vastanneille.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
muuten kannata etsiä kuin että selailee ompelulehtiä ja yrittää etsiä niistä mahd samannäköisiä. niillä sitten säveltää lisäksi omaa..
Voit kysyä Cosplay finlandin keskustelusta apua ?
Löytyy hyvin hyvin harvoin. Tosin taitaa Japanissa olla muutamia lehtiä, joissa on kaavoja ja kuvia aina koulupuvuista french maideihin. Jostain syystä monet cosplayta aloittelevat (oletan, että olet ensimmäistä kertaa cossaamassa?) luulevat, että asujen kaavat (tai jopa valmiit asut) tipahtavat taivaasta. Näin ei kuitenkaan ole, cossatessa pitää erityisesti käyttää omaa luovuuttaan. Pieni silmä kaavojen muodostuksellekaan ei ole pahitteeksi.
Monet cosplayaajat ottavat jostain mahdollisimman hyvän kaavan ja muuttelevat sitä sitten omiin tarkoitusperiinsä sopivimmiksi, jotkut kokeneemmat saattavat jopa lähteä täysin näppituntumalla liikenteeseen.
Mutta haeskele netistä mahdollisimman paljon kuvia kyseisestä asusta. Kannattaa koittaa etsiä vaikka jotain artbookkia jos sellainen on olemassa. Niistä yleensä löytyy hahmotelmia ja raakaversioita puvuista ja hahmoista, helpottavat kummasti työtä. Eikun onnea vaan :)