Ei voi kuin ihmetellä kuinka "HYVÄ" tuo Ubuntu on? Joka saatanan keskustelupalstalla sitä "hehkutetaan" kuinka hyvä se on ja kuinka siihen on suomenkielisiä ohjeita foorumi yms.. mutta kuitenkin porukka "vinkuu" että se ja se ei toimi tai ei saa tai osaa asentaa. Mitä vittua sitten oikein Ubuntulla tekee kun n.90% aloittelijoista sitä ei osaa käyttää tai sitten ei osaa.. MIKSI SITÄ SAATANA MAINOSTETAAN HELPPO KÄYTTÖISEKSI?? SIINÄ EI OLE MUUTA HELPPOA KUIN ASENNUS!!!!! OTTAKAA OPIKSI JO KÄYTTÄKÄÄ AITOA DEBIAN:ia ja lakatkaa pelleilemästä variaatioden kanssa.. niistä ei ole kuin HARMIA..
Annan yhden esimerkin vielä julkaisemattomasta Debian "etch:stä" se hakee asennuksen aikana jo sinun prossullesi tarkoitetun kernel:in eli se ei asenna oletuksena tuota i386 kernel versiota. Pystyykö Ubuntu tähän?? Eipä pysty...
Annan yhden esimerkin vielä julkaisemattomasta Debian "etch:stä" se hakee asennuksen aikana jo sinun prossullesi tarkoitetun kernel:in eli se ei asenna oletuksena tuota i386 kernel versiota. Pystyykö Ubuntu tähän?? Eipä pysty...
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kuinka moni ensimmäisenä linuxinaan mahtaa kokeilla Ubuntua, tiedät itsekin että pallo on hukassa windowsin jälkeen, alottelijoitten kysymyksiä niistä suurin osa on eikä siinä mitään pahaa ole.
Yksikään linux ei ole juuri sun koneellesi valmiiksi viritelty aina joutuu säädöt tekemään oli kone mikä tahansa ja linux mikä tahansa.
Porukan "vinkumisesta" se tieto lisääntyy noilla palstoilla osaavien vastaajien avustamana, vai?
"vaahtoan" siksi että Ubuntu on todellakin "YLIMAINOSTETTU" Linux distro jota "mainostetaan" ylivertaiseksi muihin Linux distroihin joka ei todellakaan ole SITÄ. Voin syvällä rinta äänellä todeta että muutama muu distro on huomattavasti helppokäytöisempi kuin Ubuntu. Jokaista joutuu "säätämään"se on totta mutta Ubuntu ei tee poikkeusta aloittelijoille mitenkään. Otan esimerkin esim: Mepis 6.0 jossa on jo asennuksen jälkeen valmiina esim java flash-plugin yms.. jotka ovat jo vapaassa levityksessä. Miksi ei Ubuntussa??
Tiedätkö, minäkin olen käyttänyt Linuxia vasta reilun vuoden, ja Ubuntua suurimmaksi osaksi, tosin muitakin on tullut kokeiltua.
Ubuntu oli siis juuri tämä ensimmäinen Linux tällä koneella, ja se johtui kyllä suurimmaksi osaksi siitä, että http://www.ubuntu-fi.org/ tarjosi loistavan tietopaketin aloittelevalle ja suomeksi. Noh.. myönnän, että olin jo ladannut SUSE:n asennus dvd-imagen, mutta koneeni polttava dvd-asema särkyi juuri sopivasti ja käytössä oli vain polttava cd-asema, niinpä latasin Ubuntun asennus imagen ja päätin kokeilla sitä. Päivääkään en ole katunut.
Siinä sitten mietin, uskallanko koittaa asennusta XP:n rinnalle, samalle kovolle, ilman että asennus tuhoaa 50 gigaa tärkeitä tiedostoja. Ubuntun asennusopas sai homman tosin näyttämään niin helpolta, että ei muuta kuin levy sisään ja menoksi.
http://www.ubuntu-fi.org/Wiki/Asennusopas
Tiedän että vastaavanlaisia asennusoppaita on lähes jokaiselle jakelulle ja monessa tapauksessa myös suomeksi.
Mainitsit tuon flash pluginin ja javan puuttumisen. Minusta ei ollut lainkaan vaikeaa kirjoittaa Synaptikin hakuun ”flash” ja klikata ”merkitse asennettavaksi” se flash-plugin, java löytyy muistaakseni Ubuntun multiverse pakettivarstoista, jotka on viisasta ottaa muutenkin käyttöön. Tähän ohjeet löytyvätkin sitten Ubuntu tutuksi wikistä.
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
Katso ”Suljetut tiedostomuodot” kohta.
Myös koodekkien asentaminen on helppoa, vaikka niitä ei Ubuntussa valmiiksi olekaan. Yksinkertaisimmillaan riittää, kun asentaa ”Lisää/Poista” sovelluksella codec paketit, jotka löytyvät hakusanalla ”codec”. Lopuksi vielä Synapticilla w32 codecs paketti, ja 90% mediasta pyörii heti. Jos dvd:n toistamisessa tulee ongelmia, jälleen löytyy apua, Ubuntu tutuksi wikistä.
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Suljetut_tiedostomuodot#DVD-elokuvien_katsominen
Juuri suomenkielisen tuen ja ohjeiden takia Ubuntu on mielestäni se paras vaihtoehto aloittelijalle.
Ainakin minä olen selvinnyt alkuvaikeuksista ja vaikka ennen ensimmäistä Linuxia käytin 10-vuotta Windowsia, en ole kärsinyt minkäänlaisista vieroitusoireista, vaikka toiset väittävätkin, että KDE on helpompi Windowsista luopuvalle. Miten helppoa se sitten on, kun Gnomekin tuntuu todella heloilta ja yksinkertaiselta oppia? Jos nyt kuitenkin sitä KDE:tä haluaa käyttää, niin en tyrmää Kubuntuakaan vaihtoehtona aloittelijalle.
Noh... Makuasioista on turha kiistellä ja jos Ubuntun mainostaminen kyrpii, niin mainosta sinä sitten puolestasi sitä distroa josta itse pidät. Tuo esille faktoja jotka puoltavat jonkin muun Linux-distron valitsemista Ubuntun sijaan, koska tällä hetkellä juuri Ubuntu on se ”varma valinta” aloittelijalle.
>Pystyykö Ubuntu tähän?? Eipä pysty...
No, pystyy, jos käyttää Ubuntun asennusohjelmassa ethchin palikoita...
Muuten täysin samaa mieltä kanssasi: testing- ja unstable- haaroihin perustuva julkaisu EI ole hyvä aloittelijoille. Ja yleisin aloittelijoiden virhehän koskee juuri eri repojen sotkemista keskenään ilman minkäänlaista tietämystä, miten järjestelmä pidetään eheänä. Mutta opetteluun toki hyvä- kunhan malttaa luopua siitä liiallisesta sudon käytöstä.
Toimiiko Debianissa Ylen Elävien kuvien arkiston katselu? Se nimittäin testaa multimediavalmiuksia. Miten sen saa toimimaan Debianissa. Ubuntussa se toimii vaivatta. Muuten kumpiakin käyttänyt melkein aloittelija.
Toimii.. Eli asennat multimedia codekit totem,totem-xine,totem-mozilla,niin kaikki mitä ikinä vain haluat katsella niin toimii ja näkyy. Ei tarvinnut asennella mplayer:iä eikä mplayer-plugin:ia lainkaa.
Toimii ja täsmälleen samalla vaivannäöllä kuin Ubuntussakin. Jos ei se nyt ole tullut selväksi, niin Ubuntu ON Debian- lähinnä kehitetty vain kehitysmaiden tarpeisiin.
takaisin. Kun olen sekä debianin että ubuntunkin fani. Ensimmäinen linux, jolla pääsin nettiin oli ubuntu ja se ihastutti apt-getillään ja synapticillaan ja nuohan ovat debianin ja ilman muuta debian on ykkönen. Muista mieluinen on Mandriva, Fedora ja Suse jo kovin jäykkiä paketinhallinnaltaan, vaikka Fedora suorittaakin päivitykset perusteellisesti putsaamisineen.
Mutta siis: ei moitteen sijaa debianille, ei myöskään ubuntulle.
Kaffeinen tähän Debian 4:seen hoiteleen tuon multimediapuolen, eipä ole ennemmin tullut kokeiltua tuota elävää arkistoa toimihan tuo Kaffeinellakin ongelmitta.
pitäis muka asennella.Miksi ihmeessä?Minä katselen kaikkia videoformaatteja sekä Eläviä Arkistoja,youtubea yms. ENKÄ YHTÄKÄÄN KOODEKKIA OLE ASENTANUT.Jakelu jota käyttelen parhaillaan on SABAYON.Tässä pelaa myös BERYL ilman mitään ongelmia.Nytkin mulla on kuution toisella sivulla Youtuben video pyörimässä ja Opera auki toisella,systeemi toimii kuin junan vessa.
"pitäis muka asennella.Miksi ihmeessä?Minä katselen kaikkia videoformaatteja sekä Eläviä Arkistoja,youtubea yms. ENKÄ YHTÄKÄÄN KOODEKKIA OLE ASENTANUT."
Sillon siihen asennetaan oletuksena kodekkeja, jotka ei ole vapaita, koka esim. ylen elävä arkisto vaatii niitä.
"Tässä pelaa myös BERYL ilman mitään ongelmia."
No toimii se Debianissakin. Beryliä ei löydy Eychin virallisista repositoryista, Compiz löyty, mutta Beryl on silti paketoitu Etchillekin.
on ilmeisesti tässä:
##### Beryl #####
deb http://dev.realistanew.com/beryl edgy beryl
deb-src http://dev.realistanew.com/beryl edgy beryl
deb http://beryl-mirror.lupine.me.uk/beryl edgy beryl
deb-src http://beryl-mirror.lupine.me.uk/beryl edgy beryl
deb http://www.linux.lk/~anuradha/beryl/etch/ ./
kun se juju onkin siinä että SABAYONIIN ei tarvitse haeskella mitään vaan kaikki tulee jo perusasennuksella.Tietty voi SABAYONIIN hakea ohjelmia joita tarvii,samahan se on kaikissa,minä latasin ja asensin Realplayerin sekä Operan,mutta se on helppo nakki,ei siinä ole mitään ongelmaa.
Näitä löytyy,ei sillä mutta onko joku tosiaan saanut Berylin toimimaan Ubuntussa?Olisi mukava tietää miten se on onnistunut.Varmaan muutkin haluavat tietää.
Tää on kyllä aika turhaa, Mutta osallistutaan nyt sit tähän ketjuun. Mä tosin en ota kantaa muuhun kuin tohon ohjelmien saatavuuteen.
Ei noin yleisesti Debianiinkaan juuri tarvitse lähteä haeskelemaan ohjelmia. Tällähetkellä Debian Etchin repoissa on kamaa näin:
- Virallinen main-repository (kaikki paketit virallisesti tuettuja): 18340 pakettia
- Non-free repository: 276 pakettia
- Contrib repository: 162 pakettia
- Debian multimediarepository (debian-multimedia.org): 159 pakettia
Viralliseen Debianjakeluun kuuluu siis "vain" 18340 pakettia. main, non-free ja contrib repositoryt on kaikki Debianin palvelimella. Contrib sisältää vapaata softaa, jossa on riippuvuuksia ei-vaoaaseen softaan. Non-free sisältää ei-vapaata softaa. Kun mukaan otetaan vielä tuo debian-multimedia.org. joka on käytännössä Debianin "virallinen" multimedia repository, niin paketteja on yhteensä 18937.
Debian-multimedia.org repository sisältää siis multimediakamaa, joka ei voi lisenssisyistä olla osana Debian-julkaisua.
Virallinen Debian Etch julkaisu vie tällähetkellä 21 CD-levyä tai 3 DVD-levyä, jos sen haluaa rompuilla tai DVD:llä. Tuossa on siis mukana vain main-repositoryn kamat.
olla jotain apua. Sorry, on englantia:
http://lhansen.blogspot.com/2006/10/3d-desktop-beryl-and-xgl-on-ubuntu-edgy.html
Onhan tosta videoita netisä vaikka kuinka. Mut berylö itsessään on kyllä vielä aika keskeneränen ja sen kanssa voi varautua mahdollisiin ongelmiin joka jakelussa.
tuolta http://beryl.mirror.lupine.me.uk
ei saa tiedostoja, ei tule ainakaan omalle koneelle.
"Näitä löytyy,ei sillä mutta onko joku tosiaan saanut Berylin toimimaan Ubuntussa?Olisi mukava tietää miten se on onnistunut.Varmaan muutkin haluavat tietää. "
Kyllä onnistuu.
Homma on loppujen lopuksi erittäin yksinkertaista.
Itse käytin tätä ohjetta:
http://wiki.beryl-project.org/wiki/Install/Ubuntu
Tuo XGL ohje Dapperille on jostan syytä poistettu, sillä itse asensin ilman ongelmia.
AIGLX ohje toimii edelleen. Eli asennus onnistuu kyllä Dapperiin. Käytössä avoimet ajurit ja radeon 9200 kortti.
onnistuu niin tässä on siihen valmis skripti,olkaapa hyvät!Käynnistimen voi tehdä työpöydälle ja siihen joku nätti kuvake.
#!/bin/sh
#
# KDE with XGL startup script
#
beryl-manager
"Mitä vittua sitten oikein Ubuntulla tekee kun n.90% aloittelijoista sitä ei osaa käyttää tai sitten ei osaa."
Syy on siinä että jotkut idiootit yrittävät tehdä kaikki asiat kuten ovat tehneet windowsissa, ei viitsitä nähdä yhtään vaivaa oppia uutta. Näillä ihmisillä on ihan sama mikä jakelu heillä on, ei heidän saamattomuus ja oppimiskyvyttömyys jakelun vaihdolla parane.
Itketään saatana ettei osata asentaa ohjelmia vaikka valikosta löytyy Lisää ja poista sovelluksia, siinä näkee ettei edes työpöytään viitsitä minuuttiakaan tutustua.
Ja menehän tuonne Apua aloittelijalle palstalle katsomaan, ei sitä windowsiakaan osata käyttää kovinkaan hyvin vaikka on yleisin käyttis.
3 viikkoa ubuntu ollu eikä canon pixma 4100 tulostin toimi.
Wlan usb ei toimi.
Ntfs kiintolevyt ei näy.
Ohjeita löytyy mutta en osaa asentaa ajureita.
Xp kanssa ei ollu ongelmia 5 vuoteen ennenkuin meni jumiin.
En tiedä mitä tekisin pc:n kanssa seuraavaksi.Vista?