Joustamaton Microsoft

Office Pro 2003

Ostin tietokoneen ja Microsoftin Office Pro 2003 OEM-version. Jouduin palauttamaan koneen kauppiaalle koneessa esiintyneiden ongelmien vuoksi. Microsoft-ohjelman myynyt kauppias ei suostunut ottamaan takaisin Officea, koska se oli aktivoitu palautettuun koneeseen. Hankin uuden koneen tilalle. Microsoft ei suostunut siihen, että asentaisin Officen uuteen koneeseen vedoten "Käyttöoikeussopimukseen", jonka mukaan ohjelma (OEM)voidaan asentaa vain siihen koneeseen johon se on aktivoitu. Virheeni oli siinä, että aktivoin tuotteen heti ensimmäisen avauksen yhteydessä, enkä käyttänyt kaikkia sallittuja avauksia ennen ohjelman lukittumista. Jos en olisi siis aktivoinut ohjelmaa heti alussa, olisin voinut asentaa sen toiseen koneeseen ja aktivoida sen siinä. Kysymys kuuluu: Onko tämä reilua että joudun maksamaan yli 700 euroa ylimääräistä kun hankin uuden ohjelman? Onko tämä Microsoftin ohjelmien monopoliasemaan liittyvää mielivaltaa ja joustamattomuutta? Onko muita vaihtoehtoja Microsoftin Office-ohjelmille? Mielipiteet ovat tervetulleita.

8

1280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiamies.

      Tietää varmaan tuohonkin vastauksen..


      Luulisi koneen myyjän olevan vastuussa tuosta..

    • zxcvbnm
    • Tuosta syystä

      En enää MS:ä käytä.

      Maailman rikkain yritys, eikä voi olla edes reilu asiakkaita kohtaan.

      MS:n tulisi lunastaa/vaihtaa tuote, jota ei voida mitenkään käyttää.

      Nähdäkseni kauppiaan olisi pitänyt ottaa ohjelma takaisin koneen mukana ja hoitaa sitten homma koneen valmistajan kanssa.
      Palutettu kone meni todennäköisesti romuksi tai muokattiin niin paljon, että ohjelmat ei enää aktivoidu siihenkään.

      Vastaavanlainen kone on ollut parilla tutulla, eikä mikään korjaus ole auttanut.

      Ainut joka hommassa taas kääri ansiotonta rahaa on MS.

    • Ei maksa, ja toimii hyvin

      www.openoffice.fi

      Tuota olen käyttänyt jo vuosia. Oikein hyvä.

    • gentoomies

      OpenOffice (http://fi.openoffice.org/) on parempi ja tehokkaampi kuin Microsoft Office, ja mikä parasta, se on ilmainen!

      Suosittelisin Microsoft Windowsin tilalle helpompaa, parempaa, tehokkaampaa, ja ilmaista käyttöjärjestelmää, nimeltä Ubuntu Linux (http://www.ubuntu-fi.org/).

      Sen oppii nopeasti, ja sillä voi ajaa myös Windows-sovelluksia Wine:n (http://www.winehq.com/) avulla.
      Kannattaa kokeilla!

    • Aapeli82

      elämä on! Netistä löytyy cräkkäys koodeja joilla sen saattaa saada toimimaan. Niissä kandee varoo vain venäläisiä ja muita vastaavia sivuja - eli laita ihmeessä eka virustorjunta kuntoon ja tarkasta palomuurin asetukset. Toinen mahku tietty on lainata kavereita ohjelmaa. Itse kyllästyin moiseen jumppaan ja hain openofficen (yllättäen se toimii eikä tarvi mitään lisenssikoodeja).

    • mutt uusi OEM

      ... on halvempi kuin tuo hankintahinnaksi mainitsemasi 700 egee. Se kun lienee jonkun 'täysversion' hinta.

      Vaikka suosinkin ehdottomasti OpenOfficea, niin toivoisin tällaisissakin tapauksissa kertomaan tarkemmin oikeammat hinnat ja jätettävän mahd tarkoitukselliset harhauttamiset vähemmälle.

      OEM-version hinta pyörinee 100 - 200 välillä

      • Eskoseni

        Eipä voi yksittäistä OEM-versiota hankkia kaupasta. OEM tulee aina laitteen mukana. Joten hankittava koko paketti! Opiskelijat onneksi saavat huokeampaan hintaan. Kannattaa ilmoittautua vaikka autokouluun (meni muuten läpi kun hain todistuksen A-kortin suorittamisesta)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9747
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7697
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6469
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6196
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      63
      5805
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      56
      5290
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5193
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4539
    Aihe