10-vuotias tyttö

Eka kirja

Mikä fantasia-kirja olisi hyvä ja riittävän mielenkiintoinen 10 vuotiaalle tytölle, joka ei ole erityisen innostunut lukija, mutta jota voisi tämäntyyppinen kirjallisuus kiinnostaa. Kirja ei saisi olla turhan paksu, mutta kuitenkin sen pitäisi olla alusta loppuun asti tapahtumarikas. Joululahjaksi?

9

1459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä sillon..

      Olin 10v. Luin vain sarjakuvia.. Sitten sain Harry Potter kirjan... Nyt luen toodella paljon.. eli suosittelen Harry Potter sarjaa.. Se vetää mukaansa!

    • putte

      Yhdyn edellisen mielipiteeseen. Harry Potterit ovat varma valinta. Vaikka todennäköisesti leffat on jo nähty,niin vakuutan, että kirjat ovat paljon parempia. ne saattavat näyttää paksuilta, mutta kun pääset vauhtiin, kirja loppuu liian pian. Et tule katumaan:)
      Toinen kirjasarja jonka olen lukenut, ja tykästyin siihen erittäin paljon, on "Stravaganza"-sarja. Siinä on kolme osaa,ja ovat todella vauhdikkaita ja mielenkiintoisia. Tpahtumat liittyvät Italiaan keskiajalla. Laitan tähän varmistukseksi järjestyksen, koska itse meinasin aloittaa väärästä.
      1. Naamioiden kaupunki
      2. Tähtien kaupunki
      3. Kukkien kaupunki
      Kolmas hyvä ehdotus olisi "Bellandran kristalli" Ainakin minua se säväytti. Se ei taida olla kovin paksu, mutta loppui kesken :( Siinä on seikkailua ja romantiikkaakin. Tämä on yksiosainen, joten tästä kannattaisi ehkä aloittaa.
      Vielä olisi yksi: "Prinsessapäiväkirjat". Älyttömän hauska sarja! Teksti on päiväkirjamuodossa, ja todella kevyttä ja humoristista. Ne on tehty juuri tytöille. Osia on 7, mutta kirjat ovat ohuita. (Seitsemäs osa taisi juuri ilmestyä kauppoihin) Sarjaan sisältyy pieni lisäkirja "Prinsessatunnit", jossa on ohjeita tytöille prinsessana olemisesta. No tämä ei välttämättä ole fantasia-kirjasarja, mutta luulen että tyttö 10.v voisi tähän ihastua. Itse luin nuo kirjat kyllä hieman vanhempana. Toivottavasti noista löytyisi mieluisia ideoita, ja rikkaita lukukokemuksia:)
      Hyvää joulua!

    • The Rat

      Tolkienia tietysti. Hobitti, tai jos jostain löytyy nimellä Lohikäärmevuori, käteen ja menoksi. Kannattaa aina aloittaa klassikoista... :D

      Sitten potterit, dragonlancet, eddingsit, jne.

      • fanni

    • astral.

      tai Redwallin taru.

      • Aurelianus

        ... kiihkokatolista julistusta!


    • Mimmu

      Redwallin taru, potterit, terry prachetin kirjat ja näkijän tytär vois olla hyviä

    • Marjukka

      Jos kyseessä on 10-vuotias tyttö, joka ei ole kovin innokas lukija, en kyllä antaisi ensimmäiseksi Tolkienia enkä Narniaa, niin upeita kirjoja kuin ne ovatkin.
      Harry Potteritkin ovat ehkä elokuvista niin tuttuja, että en tiedä kiinnostaako kirja.

      Mitenkäs olis Artemis Fowl -kirjat?

    • Nimimrkki

      Septimus Heap

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe