mitäs nää jutut on all gaidan pommi iskuista pohjois goalle totta vai tarua???
pommiuhka
uhattu
4010523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Valitettavasti se niin on, että Al Qaida on antanut varoituksen pommi-iskuista, jotka suunnattaisiin suuriin clubeihin, kuten Titosiin ja Cubanaan, sekä suuriin hotelleihin. Näin kertoi eilen Navhind Times uuden vuoden pommiuhkasta. Samassa kirjoituksessa kuitenkin kuvernööri Mr S C Jamir muistutti, että pommi-iskut eivät ole vielä sadan prosentin varmoja. Ja että Goa on siihen nähden turvallinen paikka.
Myös esim. Indian Times kirjoitti myös asiasta eilen.
http://timesofindia.indiatimes.com/articleshow/809419.cms
http://timesofindia.indiatimes.com/NEWS/World/Rest_of_World/Goa_is_safe_for _tourists_says_CM/articleshow/812447.cms
Israelin tiedustelupalvelu on antanut varoituksen israelilaisille, jotta he välttäisivät matkustamasta Goalle, koska heidän tietojensa mukaan Al-Quida suunnittelee pommi-iskujen sarjaa Goalla.
Goalla käy paljon israelilaisia turisteja ja Israelin tiedustelupalvelu on yksi maailman tehokkaimmista tiedustelupalveluista.
...jos oikeasti olisi todellinen hätä niin eikös matkailijoille ilmoitettaisi matkatoimistojen sekä ulkoministeriön kautta että matkustaminen goalle olisi vaarallista. Itse menemme 4.tammikuuta pohjois goalle ja mietityttää todella tämä pommijuttu
Nyt alko kyllä pelottaa. 21.pvä ollaa lähös goalle ja kolme viikkoo tarkotus olla.. Eikös toi al gaida kuitenki uhkaile vähän välii iskee ties minne..? Ettei oikeesti tartte huolestuu.. :S Onkos muita jotka viettää uutta vuotta goalla?
Mahdollisen pommiuhkan vuoksi Anjunan ja lauantai-illan markkinat voivat olla kiinni ensi viikolla. Näin kuulin paikallisilta.
minäkin lähdössä pohjois goalle 21.12.06 ja alkoi kyllä hieman pelottamaan nämä pommi isku jutut:(
http://expressen.se/index.jsp?a=788342
Vähän toi lisämaustetta bilettämiseen south anjuna beachillä viime viikolla kun pommipoliiseja tuli paikalle 6 kappaletta.. Siihen päälle vielä huumepoliisit.. Ne bileet loppuikin lyhyeen jonkun kärähdettyä huumeista.
Saturday night bazaarillakin oli poliisivartiointi mitä ei kuulemma aina ole.
Lähinnä oli turvallinen olo!
Expressen 22.12.2006 Al-Qaida hotar slå till mot turistparadis
http://www.gt.se/index.jsp?d=10&a=792114
Al-Qaida hotar slå till mot turistparadis
Terrorhotet kvarstår mot turistparadiset Goa.
Enligt israeliska myndigheter planerar al-Qaida att attackera flera orter i den indiska delstaten
Som Expressen.se skrev redan i måndags har säkerheten i turistparadiset Goa höjts efter hot om terrordåd.
I går gick israeliska myndigheter och deras terrorenhet ut och avrådde från resor till Goa. Enligt tidningen Haaretz har terrornätverket al-Qaida planer på att slå till mot flera orter i den indiska delstaten.
- Det är klart att det finns en terrorplan. Den har bestämda mål och är avsedd att utföras samtidigt på flera platser i Goa, säger en representant för den israeliska terrorenheten till tidningen.
Många svenskar
Under högsäsongen vid jul- och nyårshelgerna, vallfärdar tiotusentals turister till den sydindiska delstaten Goa. Många av dem är svenska backpackers och barnfamiljer som vill fira en lugn jul i värmen. Men Goa är också mycket populärt bland unga israeler.
Än så länge avråder inte svenska UD från att resa till området.
- Vad jag bedömer finns det inget direkt hot mot Goa eller mot svenska medborgare, säger Tobias Nilsson på UD:s pressjour.
Tidigare i veckan fick han förfrågningar om säkerheten Indien, men då gällde det ett hot som hade riktats mot inrikesflygplan i hela landet. Sedan dess har säkerheten höjts på flygplatser runt om i landet.
terve tölkit,
mitäpä jos pysyisitte kotona keravalla, siellä ei terroristisetä uhkaa ja kaikki on turvallista ja kivaa.
Jos hieman viitsisi/osaisi lukea lehtiä ja ottaa selvää asioista, voisi ajatella että Intian ystävällinen islamilainen naapurivaltio siellä mobisoi huhumyllyä turistikauden latistamiseksi.
Ja ennenkaikkea, todennäköisyys joutua terrori-iskun kohteeksi on häviävän pieni verrattuna esim joutua ihan siellä keravalla auto-onnettomuuteen tai liukastua kotona vannassa.
PS: tulin itse eilen Goalta. Turvatoimia on tehostettu mutta tunnelma ei ollut mitenkään ahdistava.
Hei dr Soni,
Hyvä, että itse olet päässyt sieltä kehä kolmoselta pois jopa Goalle asti sivistämään itseäsi. Niin ja kyllä täällä Keravallakin on pommeja räjähdellyt. Niin ja eikös se junakaappauskin ollut ihan tässä lähellä?
Mielestäni on ollut hyvä kun tällä palstalla on porukka viitsinyt tiedottaa asiasta kun ei matkatoimistot ja UM tiedota mitään. Tiesitkö dr Soni itse siellä ollessasi miksi oli turvatoimia tehostettu?
Toivottavasti tätä uhkausta ei toteuteta Goalla tai missään muuallakaan. Olen itse lähdössä ilman minkäänlaista paniikkia Goalle vuoden vaihteessa.
Kyllähän juttu voi olla niinkin kuin kerroit. Tosiasia kuitenkin on, että Intiassa sattuu varsin usein noita terroritekoja, pommeja yms. Mumbaissa viimeksi. No, useimmiten Pakistanin mobilisoimana. Kashmirista kun on kiistaa.
Goalta muuten tavoitettiin noin vuosi sitten juuri noita Kashmirin taistelijoiden väkeä pommeineen, rahoineen ja räjäytyssuunnitelmineen. Sillä kertaa kohteen ei olisi olleet turistit vaan satamat, öljyvarastot yms.
Kyllä Goa länsimaisine ja israelilaisine turisteineen olisi kiinnostava kohde myös Bin Ladenin väellä, vaikkei se siltä ehkä Keravalta katsoen näytäkään. Toivoa vain sopii, että Intian ja Goan turvallisuusjoukot ovat tehokkaita, eikä mitään tapahdu.
Totta on, että todennäköisempää on joutua liikenneonnettomuuteen. Siksi minäkään en jää kotiin terrorismin pelossa, mutta aiheesta keskusteleminen ei liene kiellettyä.
laitat jostain ulkomaankielestä niin voisit pikkasen myös tulkata että siitä saisi jotain selvää!
Kyllä tiesin varsin hyvin mistä oli kysymys. Näistä asioista voi lukea a) printtiversioita b) nettiversioita Navhind Times tai The Herald nimisistä paikallislehdistä. Myös muita intialaisia lehtiä on saatavilla.
Elikkä: en ollut kieltämästä asiasta keskustelua, mutta todennäköisyyksien valossa taitaisi olla vaarallisempaa matkustaa esim Lontooseen, puhumattakaan muista elämän vaaroista. Ei pidä lähteä kotoa mihinkään jos kovasti pelottaa. Mutta, onhan sinne kotiinkin moni kuollut.l
Koti se vasta vaarallinen paikka onkin. Mikäli muistini ei pahasti petä, niin kotona sitä useimmiten kuollaan.
Kaikki siis matkaan vaan, vaikka Goalle.
Al-Qaida hotar slå till mot turistparadis
Terrorhotet kvarstår mot turistparadiset Goa.
Enligt israeliska myndigheter planerar al-Qaida att attackera flera orter i den indiska delstaten
Al-Qaida uhkaa iskeä turistiparatiisiin. Terroriuhka turistiparatiisi Goalla on edelleen ajankohtainen. Israelilaisten viranomaisten mukaan al-Qaida suunnittelee iskuja useisiin paikkoihin tässä Intian osavaltiossa.
Som Expressen.se skrev redan i måndags har säkerheten i turistparadiset Goa höjts efter hot om terrordåd.
Kuten Expressen. se kirjoitti jo maanantaina on valvontaa tehostettu turistiparatiisi Goalla terroriuhan jälkeen.
I går gick israeliska myndigheter och deras terrorenhet ut och avrådde från resor till Goa. Enligt tidningen Haaretz har terrornätverket al-Qaida planer på att slå till mot flera orter i den indiska delstaten.
Eilen Israelin viranomaiset ja heidän terroristiyksikkönsä tiedottivat vaarasta ja kehottivat olemaan matkustamatta Goalle. Haaretz lehden mukaan terroristiverkosto al-Qaidalla on suunnitelmia iskeä useisiin kohteisiin tässä Intian osavaltiossa.
- Det är klart att det finns en terrorplan. Den har bestämda mål och är avsedd att utföras samtidigt på flera platser i Goa, säger en representant för den israeliska terrorenheten till tidningen.
- On selvää, että terrorisuunnitelma on olemassa. Sillä on määritellyt kohteet ja se on tarkoitus kohdistaa yhtä aikaa useisiin paikkoihin Goalla, kertoo israelilaisen terroriyksikön edustaja lehdelle.
Många svenskar
Under högsäsongen vid jul- och nyårshelgerna, vallfärdar tiotusentals turister till den sydindiska delstaten Goa. Många av dem är svenska backpackers och barnfamiljer som vill fira en lugn jul i värmen. Men Goa är också mycket populärt bland unga israeler.
Än så länge avråder inte svenska UD från att resa till området.
Paljon ruotsalaisia
Huippusesonkina joulun ja uuden vuoden pyhinä suuntaavat kymmenettuhannet turistit Etelä-Intian osavaltioon Goaan. Monet heistä ovat ruotsalaisia reppumatkalaisia ja lapsiperheitä, jotka haluavat viettää rauhallista joulua lämpimässä. Mutta Goa on suosittu myös israelilaisen nuorison keskuudessa. Toistaiseksi ulkoministeriö ei kehota ruotsalaisia olemaan matkustamatta aluelle.
- Vad jag bedömer finns det inget direkt hot mot Goa eller mot svenska medborgare, säger Tobias Nilsson på UD:s pressjour.
Arvioni mukaan mitään suoraa uhkaa ei kohdistu Goaa tai Ruotsin kansalaisia kohtaan, sanoo Tobias Nilsson ulkoministeriön lehdistöpalvelusta.
Tidigare i veckan fick han förfrågningar om säkerheten Indien, men då gällde det ett hot som hade riktats mot inrikesflygplan i hela landet. Sedan dess har säkerheten höjts på flygplatser runt om i landet.
Aikaisemmin viikolla hän sai kyselyitä Intian turvallisuudesta, mutta silloin oli kyse uhasta, joka oli suunnattu maan sisämaanlentoja kohtaan. Sen jälkeen on valvontaa tehostettu lentokentillä kautta maan.
Mitä hyöytyä kenellekkään on Dr Sonin höpinöisä? Jos ei ole mitään viisasta sanottavaa, niin kannattaa jättää turhan kirjoittaminen väliin. Jos jollakin on huoli omasta turvallisuudestaan, niin mitä ihmeen järkeä siinä on, että alat *ittuilemaan kotiin jäämisellä, jos pelottaa?
Navhind Times todellakin kertoi, että Bagan ja Calanguten alueelle olisi annettu terroristivaroitus, joka on osoittautunut vain huhuksi. Tosin vain Intian hallituksen toimesta.
Kuitenkin tuon viikon aikana, jonka me olimme Goalla lenteli helikoptereita ja hävittäjiä k.o. alueella runsaasti. Ilmeisestikin tarkkailemassa tilannetta.
Goan poliisimestari on peruuttanut kirkon lähellä olevat massatapahtumat, ja kirkkoonkin päääsee sisälle vain metallinpaljastimen kautta. Olisi aika kummaa, että turvatoimet olisivat noin tiukat jos kysessä olisi vain huhu tai uutiskupla.
Navhind Timesin mukaan huhut iskuista kohdistuisivat nimenomaan joulun tai uudenvuoden aikaan.
Toivon todella koko sydämestäni, että kyseessä on vain huhu joka ei toteudu koskaan.
Laittakaa Googleen hakusanoiksi Baga ja Calangute, niin sieltä avautuu linkki Navhind Timesin sivuille.
hohhoijaa...jos itse olisit Goan turvallisuusasioista vastaava henkilö, ja näitä hysteerisiä matkailijoita (joiden saapuminen on taloudellisesti erittäin merkittävä tulonlähde) yritetään pitää rauhallisena, niin eiköhän ne chopperit sinunkin käskystäsi pörräisi ja turvatoimet olisi korostetun kovat? Tilanteessa psykologisesti lienee parempi ylireagoida kuin ei tehdä mitään. Uhkan todellisuudesta ei taida tietää kuin terroristijärjestöjen johtajat. Itse kallistun edelleen paki-provokaatioteorian kannalle.
Jotain kai valistuneelle matkaajalle kertoo se, että skandinaavimaat eivät anna kansalaisilleen matkustusvaroitusta.
Mutta aina kannatta pelätä koska se on ilmaista, sitä voi tehdä joka paikassa ja bonarina voi levittää hysteriaa muiden tietämättömien keskuuteen.
Tuo on aika mielenkiintoista tuo sinun tarpeesi hähätellä tuota uhkaa pelkäksi huhuksi. Etkö sinä tiedä Intian asioista mitään?
Ei se mitenkään poikkeuksellista ole, jos Intiassa pommeja räjäytetään! Siellä toimii melkoisen aktiivisesti pakistanilaista väkeä Kashmirin kiistan tiimoilta. Hommaan on takuuvarmasti sotkeutunut myös al-Qaida.
Ei siitä ole vuottakaan, kun Goallakin pidätettiin tuohon porukkaan kuuluva mies, jolla oli pommivarasto kämpässään Goalla, ja valmiita suunnitelmia.
Ei ne siellä huvikseen ja vain turistiten rauhoittelun vuoksi se turvallisuusväki pörrää. Sinä tietysti voit kallistua, minkä luulon puoleen tahansa.
Ei niitä ihan vähästä niitä matkustuskieltoja anneta. Ei taida kukaan olla kehottanut olemaan matkustamatta Lontooseenkaan, vaikka siellä se vasta pommiuhka onkin todellinen - ja turvallisuusväki tosissaan asialla.
Sulje sinä silmäsi ja luule mitä luulet. Me uskotaan tuohon tietoon, mutta ei se silti tarkoita, että neljän seinän sisällä pysyttäisiin.
Kaikki saa uskoa aivan mihin kukin tykönään haluaa, tätä ei voi tietystikään kieltää. Toinen asia on, kuinka paljon se vaikuttaa itse kunkin elämän järjestelyihin - ja tästähän on nyt ollut kysymys.
Ota palkokasvi hengitysteistä pois ja löysää kukkahatun hikinauhaa. Outoa kiihtymystä lähinnä sinun puoleltasi.
ps. on tullut käytyä Intiassa luuuukuisia kertoja.
Ja sisälukutaidon omaavana tietysti heti tärppinä huomasitkin, että viittasin juuri J&K:n kiistaan sanalla "paki". Tämän threadin aloittaja pelkää al-Quidaa (jolla tietysti voi olla suhteita pakeihin) mutta idis on nyt se, että jos kovasti pelkää ja kovasti hysterian puolelle lykkää, niin pitää jäädä kotiin. Tietysti näin ei tule paljoa maailmaa nähtyä, mutta maailma ei siinä menetä mitään.
Miltä ihmeeltä olen kirjoituksissani sulkenut silmäni?
Täällä ei kukaan muu kuin sinä puhu pelosta ja aio olla matkustamatta Goalle tai muuallekaan.
Siis ota vielä kerran opintojen äiti käyttöösi ja lakkaa puhumasta ovenrivasta kun toiset puhuu ovesta.
lainaus ylempänä 19.12. kirjoitetusta viestistä:
"pohjois goalle!
Kirjoittanut: noina_ 19.12.2006 klo 01.25
minäkin lähdössä pohjois goalle 21.12.06 ja alkoi kyllä hieman pelottamaan nämä pommi isku jutut:(
Eli joku muu kuin minä puhuu ja nimenomaan pelosta.
Eli oma silmä käteen ja hieman tarkkuutta ennenkuin tullaan hengästyen kiihtyneenä herjaamaan (heh heh)
Minä ainakaan en peru matkasuunnitelmaani, ei pelota mutta kiinnostaa kyllä mitä tulee tai ei tule tapahtumaan asian suhteen.
Mutta asiahan on niin että kun ihmisen aika on lähteä, sen jonkinlainen kohtalo on jo määrännyt ja se ei aikaa ja paikkaa tule kyselemään.
Jos minun aikani täyttyy Goalla niin onpa ainakin maassa jota rakastan!
Arvoisa herra/ rouva tohtori soni.
Annatte ymmärtää että tämän foorumin kaikki muut ihmiset kysymyksineen ja kummastuksineen ovat vähempi älyisiä kuin te. Ihmettelenkin että miten kummassa sitten teillä on aikaa pyöriä täällä, kun varmasti kaltaisellesi intellektuellille tohtorille olisi omaa tasoa vastaavia foorumeita, esim. hakusanalla "kansainvälinen ulkopolitiikka" saattaisitte löytää tasoistanne paneelia. Jos teillä on vaan burnout, ettekä juuri nyt pysty keskittymään korkeampaa älyllistä kapasiteettia vaativaan työhön, pyytäisin ystävällisesti teitä vaihtamaan tästä foorumista vaihteeksi vaikka "kiusaajat.net" -osoitteeseen, jotta me tavalliset ihmiset voitaisiin käydä keskustelua rennossa ja positiivisessa hengessä. TYHMIÄ KYSYMYKSIÄ EI OLE OLEMASSA! (15 times in India.)
en ole väittänyt kysymyksiä tyhmiksi. On vain turhaa pelätä jotain,jonka tapahtumisen todennäköisyys on pienempi kuin joutua vaikkapa auto-onnettomuuteen koti-Suomessa.
Vaikka sinäkin sorruit henkilöön menevään kirjoitteluun, niin siitä huolimatta hyvää uutta vuotta!
Kaiken maailman pilkun nussuttajat tulevat tänne sitten kiistelemään oikeinkirjoituksesta vaikka palsta koskee Intiaa (ei mitään äidinkielen oikein kirjoitusta...)!?
Ja voihan se lentokone tippua ennen määränpäätä ilman pommi-iskua ja maallinen taival loppu siihen. Eläkää tätä päivää, älkääkä miettikö liikaa huomista :D
^hyvä nosto
En yhtään ymmärrä mikä vitsi on kaivella näitä vanhoja keskusteluja esiiin. Samoista aiheista kun käydään uudempiakin keskusteluja, eikä näissä uusissa ole yhtään sen enempää asiaa.
katso viestin aloitus ja elä tätä päivää
kanssasi. Niin turhanpäiväinen nosto kuin vain voi olla!
Kyllähän näitä terrorismiuhkia on Intiassa ollut aina silloin tällöin, eikä välillä pelkästään uhkia, vaan aivan todellisia tapauksiakin. En kuitenkaan ymmärrä tällaista hysterian lietsontaa jonkun piskuisen, rauhallisen Goan kohdalla - maailmalta löytyy ihan Oikeastikin Vaarallisia paikkoja, joissa kuitenkin tavalliset ihmiset joutuvat elämään kaiken kaaoksen keskellä. Ja jotkut meistä siitäkin huolimatta matkustavat näille alueille erilaisine matkustusmotiiveineen. Joillakin meistä on läheisiä, joiden turvallisuudesta ja pärjäämisestä olemme huolisamme. Vaikka he ovat vain puhelinsoiton päässä (paitsi ettei puhelimetkaan aina toimi!), on välillä päästävä omin silmin näkemään, että kaikki on kunnossa. Sorry, meni vähän off topic, mutta pientä suhteellisuutta paisutellessanne uhkianne!
on todella pieni. Pari vuotta sitten Mumbain iskujen jälkeen menimme Mumbain kautta ja tokihan se vähän kylmäsi, mutta sitten laskeskelin vähän todennäköisyyksiä. Intiassa on n miljardi ihmistä ja siellä kuoli vähän alle 200, joten todennäköisyys, että sinä osut kohdalle on lottovoiton luokkaa, siis yhdellä rivillä veikattuna. Suomessa on todennäköisempää tulla ammutuksi koulussa ja tämä on faktaa.
2007 Goalla oli pommiuhka. Intian viranomaiset olivat nimenneet muutaman paikan Goalla korkeamman riskin alueeksi. Yksi oli Vagator beach, koska se on suosittu ranta Israelilaisten keskuudessa. Toinen riskikohde oli Goan tunnetuin yökerho Tito´s. Vuokrasimmen asunnon kuukaudeksi sen välittömästä läheisyydestä. Osasyynä oli se, ettemme halunneet antaa terrosristeille periksi. Aluehan oli loppujen lopuksi sotilaiden suojelemana varmaan turvallisin paikka Intiassa.
Lähtiessämme terrorismiuhan aikaan Intiaan, monet tutuistamme ihmetteli miten uskallamme. Vertasin uhkaa siihen, että kuinka uskallatte olla Euroopassa, koska Espanjassa oli räjähtänyt pommi. Hieman suhteellisuutta. Kyllähän liikenteessä menehtymínen taitaa olla riskiltään miljoonakertainen terrorismiin verrattuna Intiassa. Kaikkihan on mahdollista, myös lottovoitto, mutta kannattaako sen varaan laskea.
katso viestin aloituspäivä
Näköjään " hieman vanhentunut " viesti. Aika kaukaa historiasta poimittu. Miksiköhän...No, asiahan ei ole miksikään muuttunut. Terroristit eivät etukäteen varoittelisi, jos eivät haluaisi ihmisten provosoituvan pelolle.
Intia nyt on suhteellisen turvallinen maa mennä, paitsi muslimialueet, kuten Kashmir ja kyllä rosvojoukot käyvät tekemässä pahojaan rauhallisten intialaisten keskuuteen muuallakin. Goa kuitenkin Portugalin vanhana siirtomaa-alueena on ihan miellyttävää . Tietysti smanlainen varovaisuus kuin missä tahansa on paikallaan . Intia sinänsä ja intialainen kulttuuri on tutustumisen arvoista. Kärkkäimpiä kylkeen liimautujia knnattaa välttää ja kyllä nämä muslimit tavallisista intialaisista erottuvatkin, tunkeilu ja röyhkeä käytös ovat heidän tavramerkkinsä kun taas muut uskontokunnat suhtautuvat hienotunteisemmin toisiin ihmisiin.
paksua tekstiä! Tuskin uskonto kuitenkaan määrittää ihmisen henkilökohtaisia ominaisuuksia!
Veikkaan, että sinun taidoillasi et kykene edes erottamaan vaikka esim. maharasthalaista muslimia hindusta tai buddhalaisesta.
Jos intialaisia pidetäänkin hienotunteisina ja suvaitsevaisina (mikä mielestäni on myytti sinäänsä, sillä ei ole olemassa mitään homogeenista 'intialaisuutta), niin samaa asennetta sopisi toivoa myös intiankävijöiltäkin.