Pyöriikö tällä palstalla muita 8kk:n ikäisiä keskoslapsen äitejä? Olisi kiva lukea mitä teillä ollaan jo opittu ja miten syödään jne..
Meidän 8kk:n ikäinen tyttö korjattua ikää 6kk, oppi kääntymään vatsalleen vajaa 7kk:n ikäisenä, nyt ollaan harjoiteltu istumista syöttötuolissa pieniä hetkiä kerrallaan pientä tukea siinä vielä tarvitsee.. Välillä nostaa kädet suorana rintaansa ylös ja yrittää konttausasentoon, mutta ei ole vielä onnistunut. Syö hyvällä ruokahalulla ja painoa on noin 8kg..Kaurapuuro ja muu karkeampi ruoka vielä yököttää, joten soseruoka menee vain hyvin alas..Hampaita ei ole vielä tullut..
8kk:n ikäiset keskosvauvat
2
1935
Vastaukset
- miimu
kovin tutulta.. eli samat touhut on täälläkin =) Itsellä poika 8 kk, ns. korjattu ikä myös 6 kk. Vatsalleen oppi kääntymään aika varhaisessa vaiheessa eli noin 6,5 kk ikäisenä (korj. iän ollessa siis 4,5 kk). Tällä hetkellä "lentää/ui" vatsallaan ollessaan, kääntyy sivusuunnassa ja koettaa kovasti mennä eteenpäin, mutta usein yllättää väsy ja touhu menee itkuksi. 4 hammasta on jo - 2 alhaalla edessä samoin ylhäällä.
- äiti79..
on kohta 8kk ikänen poika, syntyi 6vk ennen LA.
Siinä vähän reilu pulovuotiiaana käännyttiin selälle.Siinä 7kk jälkeen ollaan rullattu lattialla siten että poika kääntyy vasemmalta kyljeltä selälle ja siitä selälle ja siitä taas vatsalle.Meilläkin istutaan pieniä hetkiä syöttötuolissa niin että ruokailut painottuu aamupäivään ja iltapäivään kun poika on virkeimmillään.Meillä syödään hyvin.Aamulla yleensä kaurapuuroa ja maitoa.Lounaaksi olen nyt parina päivänä antanut sitä 8kk ruokaa(iso purkki) ja soseuttanut sitä mixterissä pienemmäks ettei rupea yökkimään.Meilläkään ei ole vielä hampaita näkynyt mutta vissin tulossa on kohtapuoliin..joskus välipallaa jos maistuu ja samanlainen isopurkki päivällä ..Illalla syödään taas puuroa tai hedelmäsosetta paripurkkia..Maitoa menee kans ihan kivasti se 500-600ml, vesi maistuu myös..Huomena neuvola..10vk sitten oli neuvola viimeks, sillon mitat 6500kg ja 68cm..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 665190
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai584628Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234579Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381907- 851533
- 921494
- 2351380
- 3231097
- 200971
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51903