En uskalla ostaa vanhaa asuntoa

Vaikka nykyään uudetkin talot kärsivät kosteusvaurioista. Jos talo on rakennettu 70-luvulla tai niin pelkään aina, että ostan jonkun homehtuneen mörskän. Sama koskee omakotitaloja. Jos talossa on tasakatto tai se on rakennettu 60-70-luvulla, niin en uskaltaisi edes harkita sellaista.

Tiedän, että tämä on hysteeristä, mutta eläessäni lapsuuteni hometalossa, pelkään yleensäkin asunnon ostamista.
51283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta eikös se ole niin, että ostaja on aika vahvoilla.Mutta henkistähän harmia hometalosta saa vaikka saisi kaupan purettua tai hinnan alennusta

Äänestä
  • Se ei pelaa kuka pelkää kyllä tulevat remontit ovat aina tiedossa vanhoissa asunnoissa että jossain vaiheessa tulevat.

    Äänestä

Osta vanhemmasta, 1900-luvun alussa rakennetusta talosta. Ei kuulu meteli, ei ole hometta. Ennen osattiin tehdä kunnon tavaraa, nyt vain lätkitään neukkukuutioita kasaan 2 kk/talo vauhdilla. Uudet samaa skeidaa kuin vähän vanhemmatkin, 1940-luvun jälkeen maahan on rakennettu käytännössä pelkkää skeidaa.

Äänestä
  • ..ja kaupan päälle tulee puiset välipohjat (täynnä sammalta yms. möhnää = pommi, jos pääsee kostumaan), joten naapurien edesottamuksista pysyy hyvin selvillä, vaikka kuin on "ääntä pitävät kiviseinät".

    Putkiremonttikin on jo tehty ... viimeeksi 50-luvulla, joten uusi on taas ajankohtainen.

    Kylppäriin mahtuu pesukone, kun rakentaa sinne välipohjan, jonka päälle kone sijoitetaan, korkeuttahan riittää.

    Eikä taatusti vedä, kun ei ole minkäänmoista ilmanvaihtoa (venttiilit jätetty tapettien alle, hormit sortuneet / yläkerran asukas vetänyt koko seinän hormeinen nurin).

    Äänestä

Kuinka monta asuntoa ole muuten ostanut ja minkälaisen omistat nyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluan uuden kirjoitti:

Vaikka nykyään uudetkin talot kärsivät kosteusvaurioista. Jos talo on rakennettu 70-luvulla tai niin pelkään aina, että ostan jonkun homehtuneen mörskän. Sama koskee omakotitaloja. Jos talossa on tasakatto tai se on rakennettu 60-70-luvulla, niin en uskaltaisi edes harkita sellaista.

Tiedän, että tämä on hysteeristä, mutta eläessäni lapsuuteni hometalossa, pelkään yleensäkin asunnon ostamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu