Papa oli II-luokkaa. Annettiin uusi aika puolen vuoden kuluttua. Nyt on alkanut kihelmöidä alapäätä ja jonkin verran valkovuotoa, joka on valkoista, hajutonta ja joka liimautuu ihoon. Myös alavatsassa tuntuu pientä kipua. Mitään rakkuloita tms. ei ole. Onko syytä mennä uudestaan gynelle? Voiko olla vain hiivatulehdus vai onko se kondyloomaa? Voinko kokeilla hiivan hoitooon tarkoitettuja kapseleita? Mitä Papa-kokeesta tutkitaan? En saanut mitään tarkempaa tietoa tuloksista. Minulla on joskus todettu herbes, joka ei ole vuosiin ilmoittanut mitään itsestään. Aiemmin papa on ollut aina luokka I. Stressiä on tämän asian sekä työkiireiden vuoksi.
papa II
pppppa
1465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
voihan kyseessä olla tulehdus (tosin ne tulevat esiin PAPA-kokeessa). Mutta olet toki voinut saada tulehduksen sen kokeen oton jälkeenkin. Herpes ei koskaan poistu elimistöstä, eli se on ja pysyy sinussa, onneksi on ollut remissiossa.
PAPA-koe kertoo tulehdukset, hiivan ja sitten sen pääasian, eli solujen tilanteen. Sehän on nimenomaan kohdunkaulan syövän seulontakoe.
Käyhän gynellä jottei tilanne pahene.