Kawasaki KLE 500 kokemuksia?

Niin että löytyykö kawakuskeilta kokemuksia KLE 500 -pyörästä? Onko luotettava? mukava? kannattaako hankkia? Laittakaapa kaikenlaisia mielipiteitä tulemaan, ja jos löytyy varteenotettavia vaihtoehtoja muista merkeistä, niin laita niitäkin tulemaan.
49791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse ajelin yhden kesän KLE:llä. Matkaakin ajoin jonkin verran. Ihan luotettava peli siin on periaatteessa moottori kuin ER-5, GPZ 500 ja EN 500:ssa. KLE:llä ei ole mikään suuri suosio joten niitä saa suht edullisesti käytettynä.

Vaidoin pois kun piti päästä kakspäällä reissaamaan. KLE ei ole siihen tehty.
Huippua mittariin kelas 175km/h, 0-100km/h kiihtyvyys riittää jättämään kaikki sinä kesänä viivalle tulleet autot:-)

Äänestä

Ajelin KLE:llä kesät 92-02. Yhteensä 65tkm. Et saa ajamalla konetta rikki! Reissussa tuli oltua, ja takuulla perse puutuu! Uudempi porrastettu satula voi olla paree. Konetta pitää kierrättää enempi kuin 1-pannuista, mutta kimurantilla asfaltilla ihan hyvä ajaa. Osta tarvike spoileri, niin on vähän suojaa. Sivulaukut vaaputtaa 140s, takalaukku on paree. Vaihdoin matkapyörään, perseen puutuminen alkoi kyllästyttää.

Äänestä
  • Kle on mun eka pyörä 30:een vuoteen, muista ei siis ole kokemusta vähäänaikaan. Kesällä 03 sain
    mittariin reilut 11 donaa, ei minkäänasteisia
    ongelmia. Noista 11 tuhannesta matka-ajoa varmaan
    noin 6 tonnia kaksi päällä ( molemmat n. 180
    senttisiä itse reilut 80k ja se kauniimpi n. 60k )
    Onhan se hiukka ahdas varsinkin kamojen kanssa
    ( laukun vaihdoin kääröön noilla matkoilla, auttoi kyllä ) No nyt ehkä haluaisin isomman juuri tuon ahtauden ja väännön puutteen takia,
    mutta kokonaisuudessaan kyllä olen ollut tyytyväinen.
    Ps päivämatkana sellanen 400 kilsaa kyll kaks päällä riittää.

    Äänestä

Sain viime kesänä vm -91 Kawan ja olen erittäin tyytyväinen. Laite on Saksantuontitavaraa, mutta ollut Suomessa jo kauan, ajettu vajaat 40000. Äänenvaimenninta on peräpäästä helpotettu, mutta kaasarien osat ja säädöt vakiot, mutta kulkee paljon kiukkusemmin kuin vakio ER-5. Jousitus ja tavallisen ajon ominaisuudet riittää mulle ja kyytiläisellekin (yht. n. 120 kg) eikä kuluta liikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusiko? kirjoitti:

Niin että löytyykö kawakuskeilta kokemuksia KLE 500 -pyörästä? Onko luotettava? mukava? kannattaako hankkia? Laittakaapa kaikenlaisia mielipiteitä tulemaan, ja jos löytyy varteenotettavia vaihtoehtoja muista merkeistä, niin laita niitäkin tulemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu