Löytyisikö ohjeita?

Pitäisi lauteet tehdä valmistuvaan taloomme. Kolmelle seinälle tulisi lauteet ja valmispaketit ovat hintaluokkaa 1800€. Löytyisikö keltään ohjeita/piirustuksia miten tuo lauteiden teko omatekoisesti onnistuisi.
41357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lauteet omasta päästäsi

Äänestä
  • laudekauppias?

    Äänestä

eli karto lauteiden alle ja rakenne selviää heti, jos ei selviä niin et kyllä osaa niitä tehdäkkään itse.

Kaikki timpurit osaa tehdä lauteet ilman kuvia, siksi niitä ei ole missään olemassakaan.

Toisaalta laudekuvat maksaa saunaasi vähintäin 800 euroa mittauksineen arkkitehdin piitäminä eli 1000 jää vain tarvikkeisiin. Eli kalliiksi tulee hyvät omatekoiset suunnitelmineen.

Äänestä

koko saunan kokoinen alalaude. Siihen päälle sitten tarvittava määrä liikuteltavia penkkejä / tuoleja. Hyvin toimii ja jaloille tulee myös lämmintä.

Onkohan kukaan kokeillut kovapuutuoleja saunassa? Niiden pitäisi kyllä kestää kaikki olosuhteet..

Tämä tapa on kopioitu 30 -luvun savusaunasta, josta penkit on kannettu ulos lämmityksen ajaksi, etteivät tummu. Toimii myös nykysaunassa, vaikka penkkejä ei tarvitse kantaa pois muuta kuin siivouksen ajaksi.

Meillä maksoi puutavaran hinnan eli muutama sata euroa kun itse teimme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petev kirjoitti:

Pitäisi lauteet tehdä valmistuvaan taloomme. Kolmelle seinälle tulisi lauteet ja valmispaketit ovat hintaluokkaa 1800€. Löytyisikö keltään ohjeita/piirustuksia miten tuo lauteiden teko omatekoisesti onnistuisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu