Eli siis miten saa Windowsin takaisin kun mulla on nyt Linux Ubuntu? Mitään Windowsin levyä ei taida enää tallessa olla jos koskaan on ollutkaan.. Olisko muita keinoja? Kiitos.
Windows takaisin.
Aoi----
8521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kaupan hyllyltä
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26273
Olet asentanut Linuxin Windowsin jälkeen. Se Linux on tuhonnut Windowsin käynnistysastetuksia. Amatöörinä et onnistu tuota korjaamaan. Kauppa ainoa paikka.
Jos linux asennettu tuhoten windowsosio ei auta muu kuin uusi CD ja uusi asennus.
Jos Windowsosio on tallella, riittää kun koneen käynnistää dos disketillä (jos on diskettiasema) ja antaa komennon:
fdisk /mbr
Sitten ei käynnisty kyllä enää Ubuntu.
...että imuroit P2P ohjelmalla hakkeroidun Windowsin. Sillä ei sellaisesta käyttiksestä kannata mitään maksaa johon joutuu hankkimaan virustorjunnat ja silti koneeseen kertyy vakoiluohjelmia, kovalevyä tarvitsee eheyttää yms. vaivaa joutuu näkemään ettei kone hidastu etanaksi.
Paljonkohan maksaa jos sen Windowsin kaupasta ostaa?
Noin kaksi ja puolisataa.
Kannattaisikohan ennemmin siirtyä Linuxiin? Esim. SUSE 10.2 nolla euroa, jos saat jonkun kaverin polttamaan sen sinulle, tässä erittelemättömin vastapalveluksin.
Itse en koskaan ole hankkinut Windowsia muuten kuin koneen mukana tulleena kiviriippana, läppärissäni on Windows XP Pro ja edellämainittu SUSE 10.2 ihan sulassa sovussa.
Jos haluat pelata, Windows on ainoa vaihtoehto Linuxin emuloinnin lisäksi, jolloin taas tarvitset ihan järjettömän tehokkaan koneen emuloinnin surkean tehokkuuden takia ja paljon tietoa räplätessäsi emuloinnin asetusten kanssa, ja silti ei kaikki pelit toimi.
130e. Luulen että niihin saa päivityksiä vielä viitisen vuotta jos niitä nyt sattuu tarvitsemaan. Itse en ole tarvinnut SP2:n jälkeen.
Niin, OEM päivitysversiot. Mitäs jos ei huvita ostaa hardwarea kaupan mukana ja ei ole mistä päivittää?